Wypadek Harrisona Forda i duet, który zachwycił internet. Weekend w TVN24 Biznes i Świat


W weekend w TVN24 Biznes i Świat będziemy śledzić sytuację na Ukrainie, sprawdzimy stan zdrowia Harrisona Forda i opowiemy, na co milionerzy wydają pieniądze. Spróbujemy wyjaśnić także fenomen zdjęcia, na którym dzięcioł "przewozi" łasicę.

SOBOTA, 7.03

Kijów, okolice Mariupola i Ryga - oczyma naszych wysłanników. O sytuacji na Ukrainie i decyzjach tamtejszych władz będzie mówić prosto z Kijowa Marek Osiecimski.

Łukasz Gonciarski w okolicach Mariupola monitoruje kruchy rozejm. Zagląda do żołnierskich okopów, rozmawia z mieszkańcami i co jakiś czas - słyszy odległe strzały.

Będziemy też w Rydze. Stolica Łotwy gości spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej. Wśród głównych tematów - rosyjska agresja na Ukrainie.

Wypadek aktora-pilota

Po wypadku lotniczym Harrisona Forda odwiedzimy też Hollywood. Sprawdzimy, jak czuje się aktor i przekażemy inne gorące doniesienia z Hollywood.

W sobotę o 10:30 razem z Marcinem Cisowskim z Moviemag.pl sprawdzimy też, na co w ten weekend warto wybrać się do kina. Jeden z największych w historii okrętów wojennych – odnaleziony. Wrak japońskiego superpancernika „Musashi” zlokalizowała na Filipinach ekipa pod wodzą miliardera i filantropa Paula Allena. O podwodnym odkryciu opowie nurek i organizator wypraw Krzysztof Wnorowski.

Pasje bogaczy

Porozmawiamy też o pasjach bogaczy – bo często okazuje się, że gdy mają już miliony – zaczynają realizować się na innych, często zaskakujących polach. Dlaczego to robią? Zapytamy psychologa biznesu Leszka Mellibrudę. Wszystko to w sobotę o 12:10.

"Babilon"

W sobotę o godz. 14.10 program "Babilon". Gośćmi Marcina Żebrowskiego będą: Ludwika Włodek, Krystyna Kofta, Róża Thun, Krystyna Iglicka–Okólska i Wanda Nowicka.

Eksplozja na orbicie

Satelita Pentagonu eksplodował na orbicie. 20-letnie urządzenie zbierało dane meteorologiczne. Ważyło niemal tonę i miało ponad 3 i pół metra długości. Została po nim chmura niebezpiecznych szczątków na orbicie wykorzystywanej przez wiele innych satelitów. Kto odpowie za ten bałagan? I ile kosmicznych śmieci krąży nad naszymi głowami? W sobotę o 18:30 Michał Sznajder spyta o to Kingę Kolasę-Sokołowską, specjalistkę ds. prawa lotniczego i kosmicznego z Uniwersytet McGill. NIEDZIELA, 8.03

Dlaczego łasica dosiada dzięcioła? Zdjęcie brytyjskiego fotografa obiegło Internet, doczekało się przeróbek-memów i pytań z tym najważniejszym na czele: Jak to możliwe? Ptak z drapieżną łasicą na grzbiecie? W locie? Ano - możliwe. W niedzielę o 11:30 zwyczaje dzięciołów i łasic przybliży Łukasz Targowski, dyrektor zoo w Gdańsku-Oliwie, a o tym jak trudno uwiecznić na zdjęciu taki moment - opowie fotograf przyrody Łukasz Bożycki.

Największe zagadki lotnictwa

Rok po katastrofie lotu MH-370 po wraku malezyjskiego Boeinga nie ma śladu, zmniejsza się skala poszukiwań. Co zmieniło się w lotniczym świecie przez te 12 miesięcy i o największe lotnicze zagadki ostatnich lat - w niedzielę o 14:35 spytamy prezesa Stowarzyszenia Lotniczego, Grzegorza Brychczyńskiego. Antyimigranckie nastroje - sposobem na wyborczy sukces? Brytyjska partia UKIP przedstawia plan zaostrzenia przepisów. Pytanie, czy nie na próżno? Z badań Boston Consulting Group dla polskich studentów London School of Economics wynika, że prawie ośmiu na dziesięciu Polaków pracujących lub studiujących w Wielkiej Brytanii myśli o powrocie do Polski w perspektywie najbliższych kilku lat. Czy faktycznie szykuje się wielki powrót? I czemu Brytyjczycy nagle przestali lubić imigrantów? O 17:30 Michał Sznajder spyta o to Zuzannę Kraszewską z Polish Business Society działającego w London School of Economics.

Piechociński bohaterem mediów

Słowa polskiego wicepremiera - szeroko komentowane za granicą. Janusz Piechociński mówi Reuterowi o sypiącej się gospodarce Ukrainy i o setkach tysięcy uchodźców, jacy mogą wkrótce przybyć do naszego kraju. Co jeszcze Świat usłyszał z Warszawy? Jak nas widzą za granicą? O tym w niedzielę o 12:30 w programie "Korespondent". Gośćmi Marka Tejchmana będą Julia Szyndzielorz z niemieckiego die Welt, Eldoradas Butrimas z litewskiego Liteuvos Rytas oraz David McQuaid, szef warszawskiego biura "Bloomberga".

Dokumenty w TVN24 Biznes i Świat

W ten weekend spojrzymy na nasze miasta. U progu nowej przemysłowej rewolucji, każdego tygodnia milion ludzi wybiera miejskie życie. Do 2050 roku, już 70 proc. wszystkich ludzi na Ziemi będzie mieszkać w miastach. Zmieni się nasze życie, ale także same miasta muszą się zmienić. Pomysły są gotowe już teraz. Niektóre z pogranicza utopii, inne rodem z science fiction.

W TVN24 Biznes i Świat od soboty cykl „Metropolie przyszłości”. Pokażemy pomysły, które dopiero opuściły biura projektowe a także już realizowane plany. Sprawdzimy, czy miastem da się zarządzać nie tylko inteligentnie, ale i mądrze. Wybiegniemy też w daleką przyszłość by sprawdzić, czy nowe miasta będą mogły być samowystarczalnymi, czystymi oazami.

W cyklu „Ewa Ewart poleca” - „Spór o broń w Ameryce”. Z jednej strony - rodziny ofiar strzelanin, obrońcy praw człowieka i część polityków. Z drugiej - tradycjonaliści, dla których powszechny dostęp do broni to synonim amerykańskiej wolności. A między nimi - NRA. Narodowe Stowarzyszenie Strzeleckie to potężna organizacja i jedna z najbardziej wpływowych grup lobbystycznych. Nie ma polityka, który nie liczyłby się z jej zdaniem. I może dlatego tak trudno Amerykanom sprawić, by broń nie trafiała w niepowołane ręce.

Lista dokumentów w TVN24 Biznes i Świat

Sobota:

08:10 Metropolie przyszłości - futurystyczne projekty, cz.1 (premiera)

09:25 Metropolie przyszłości - inteligentne miasta, cz.2 (premiera)

11:00 Metropolie przyszłości – podniebne farmy, cz.3 (premiera)

12:30 Podróże z Pasją: Australia, Queensland

16:15 Ewa Ewart poleca: Spór o broń w Ameryce (premiera)

20:30 Świat bez czterech kółek

22:15 Ewa Ewart poleca: Śladami nielegalnego złota

Niedziela:

08:15 Podróże z Pasją: Australia, Queensland

10:00 Apollo 17: Ostatni zdobywcy Księżyca

16:30 Ewa Ewart poleca: Zabójcze drony

20:00 Metropolie przyszłości - futurystyczne projekty

21:00 Metropolie przyszłości - inteligentne miasta

22:00 Metropolie przyszłości - podniebne farmy

23:00 Ewa Ewart poleca: Spór o broń w Ameryce

Autor: tol / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Pozostałe wiadomości

Premier Finlandii Petteri Orpo poinformował w środę, że jego kraj bada sprawę awarii podmorskiego kabla energetycznego łączącego Finlandię i Estonię - donosi agencja Reuters.

Awaria kabla energetycznego na dnie Bałtyku. "Wszczęto dochodzenie"

Awaria kabla energetycznego na dnie Bałtyku. "Wszczęto dochodzenie"

Źródło:
PAP, Reuters

Od środy 25 grudnia sygnaliści mogą dokonywać zgłoszeń zewnętrznych do organów publicznych, w tym do Rzecznika Praw Obywatelskich. Status sygnalisty jest przyznawany w momencie dokonania zgłoszenia, a tożsamość takiej osoby musi być zachowana w tajemnicy.

Nowe uprawnienie pracowników

Nowe uprawnienie pracowników

Źródło:
PAP

Jeśli rodzice chcą otrzymać świadczenie Aktywnie w żłobku z wyrównaniem od października, wniosek powinni złożyć najpóźniej 2 stycznia 2025 roku - wynika z wyjaśnień zamieszczonych na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Pieniądze mogą przepaść. ZUS ostrzega

Pieniądze mogą przepaść. ZUS ostrzega

Źródło:
tvn24.pl

Usterka techniczna sparaliżowała w środę kolej w Norwegii. Operator infrastruktury kolejowej w Norwegii, Bane Nor, poinformował, że awaria systemu GSM-R została usunięta i pociągi wracają na tory. Jednak opóźnienia i odwołania połączeń na wielu trasach mogą potrwać jeszcze przez wiele godzin.

Po paraliżu pociągi wracają na tory

Po paraliżu pociągi wracają na tory

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Dlaczego Ryszard Petru mógł się przed kamerami pobawić w sklep? Bo miał wolną od pracy Wigilię - napisała w mediach społecznościowych ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Ryszard Petru i "zabawa w sklep". Ministra komentuje

Ryszard Petru i "zabawa w sklep". Ministra komentuje

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W okresie świąteczno-noworocznym Polacy wyjeżdżają głównie na południe Europy, a także do Afryki i Azji - wynika z danych przekazanych przez firmy z branży turystycznej. W ocenie firm część rodaków od lat chętnie spędza Boże Narodzenie poza Polską.

Polacy szukają słońca. "Najbardziej widoczna zmiana"

Polacy szukają słońca. "Najbardziej widoczna zmiana"

Źródło:
PAP

Walka z fałszywymi recenzjami restauracji i hoteli w internecie - taki jest cel przygotowanego we Włoszech projektu ustawy. Zasady wystawiania opinii znajdą się w specjalnym regulaminie. Zadowolenie z tej inicjatywy wyraziła organizacja obrony praw konsumentów.

Plaga fałszywych recenzji. Jest reakcja rządu

Plaga fałszywych recenzji. Jest reakcja rządu

Źródło:
PAP

Premier Ukrainy Denys Szmyhal poinformował we wtorek o otrzymaniu od USA pierwszego miliarda dolarów z 20 miliardów dolarów pożyczki, zabezpieczonej wpływami z zamrożonych rosyjskich aktywów.

Pierwszy miliard z zamrożonych rosyjskich aktywów

Pierwszy miliard z zamrożonych rosyjskich aktywów

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. W efekcie kumulacja wzrosła do czternastu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 24 grudnia.

Ogromna kumulacja w Lotto

Ogromna kumulacja w Lotto

Źródło:
PAP

Wszystkie samoloty linii American Airlines zostały dopuszczone do lotów po godzinnym wstrzymaniu rejsów – podała we wtorek agencja AP. Uziemienie spowodowane było problemami technicznymi. Amerykański przewoźnik nie podał jednak, jaka dokładnie usterka była przyczyną.

"Usterka techniczna" uziemiła samoloty. Duża linia wznowiła loty

"Usterka techniczna" uziemiła samoloty. Duża linia wznowiła loty

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar podpisał rozporządzenia podnoszące stawki za niektóre usługi adwokatów i radców prawnych z urzędu oraz z wyboru - poinformowało we wtorek Ministerstwo Sprawiedliwości. Resort podkreślił, że podniesienie opłat adwokackich nie podnosi kosztów za usługi prawnicze.

Minister sprawiedliwości dwukrotnie podnosi stawki dla adwokatów i radców prawnych

Minister sprawiedliwości dwukrotnie podnosi stawki dla adwokatów i radców prawnych

Źródło:
PAP

W poniedziałek, 23 grudnia o godzinie 22.07, na profilu Narodowego Banku Polskiego na portalu X pojawił się wpis z przeprosinami. Bank centralny przeprasza członka Rady Polityki Pieniężnej profesora Przemysława Litwiniuka. Chodzi o serię wpisów po wywiadzie prof. Litwiniuka w TVN24 w "Rozmowie Piaseckiego". Wówczas profesor skrytykował cud paliwowy na stacjach Orlenu, a NBP oskarżył go o "brutalne wzięcie udziału w kampanii wyborczej" oraz "całkowicie zmyśloną" wypowiedź.

NBP przeprasza nocą. Za oskarżenia o kłamstwa sprzed roku

NBP przeprasza nocą. Za oskarżenia o kłamstwa sprzed roku

Źródło:
tvn24.pl

Będzie przedłużenie wsparcia w postaci rynku mocy dla źródeł energii elektrycznej niespełniających norm emisji CO2. We wtorek rząd przyjął projekt, który "przewiduje wprowadzenie aukcji uzupełniających na rynku mocy – od II połowy 2025 roku do 2028 roku".

Wsparcie dla przestarzałych źródeł energii. Rząd przyjął projekt

Wsparcie dla przestarzałych źródeł energii. Rząd przyjął projekt

Źródło:
PAP

W ubiegłym roku było ich zaledwie blisko 440. Ta niewielka grupa zawodowa może nabyć nowe uprawnienia. Grupa senatorów koalicji chce obniżyć wiek emerytalny tancerzom baletowym. Stosowny projekt ustawy złożono do laski marszałkowskiej.

Emerytura po 20 latach pracy. Może powstać nowa uprzywilejowana grupa zawodowa

Emerytura po 20 latach pracy. Może powstać nowa uprzywilejowana grupa zawodowa

Źródło:
PAP

KIA powiadomiła Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), że w samochodach KIA Sportage wyprodukowanych na Słowacji między wrześniem 2022 a czerwcem 2023 roku może dojść do uszkodzenia pompy podciśnieniowej. Kampanią naprawczą objęto z tego powodu blisko 3 tysiące pojazdów na polskim rynku.

Wezwanie dla kilku tysięcy aut. Mają poważną wadę

Wezwanie dla kilku tysięcy aut. Mają poważną wadę

Źródło:
PAP

Apple zbliża się do historycznej wyceny giełdowej na poziomie 4 bilionów dolarów. Wzrost wartości spółki napędzają inwestorzy ucieszeni postępem w zakresie długo oczekiwanych ulepszeń sztucznej inteligencji przez firmę. Liczą, że ożywi to powolną sprzedaż iPhone'a.

Apple bliskie osiągnięcia rekordowej wyceny

Apple bliskie osiągnięcia rekordowej wyceny

Źródło:
Reuters

Od stolicy do byłej stolicy ekspresówką. W poniedziałek pierwszy raz można było przejechać dwupasmówką bez świateł między Krakowem a Warszawą. Drogowcy oddali do użytku ostatni brakujący odcinek S7 w Małopolsce. To koniec, ale też początek... kolejnych inwestycji. W nadchodzącym roku kierowcy dostaną kilkaset kilometrów nowych tras. W planach jest też budowa rekordowo długiego tunelu pod Odrą. Drogowcy mają też plan B na budowę wschodniej obwodnicy Warszawy. O konkretach reporter magazynu "Polska i Świat" Łukasz Wieczorek.

Chcą oddać kierowcom blisko 400 kilometrów nowych tras

Chcą oddać kierowcom blisko 400 kilometrów nowych tras

Źródło:
TVN24

Brazyliskie władze wstrzymały budowę fabryki chińskiego giganta aut elektrycznych BYD. Jako powód wskazano złe warunki, w których żyli pracownicy ją wznoszący. Porównano je do "niewolnictwa".

"Warunki przypominające niewolnictwo". Brazylia wstrzymuje inwestycję chińskiego giganta

"Warunki przypominające niewolnictwo". Brazylia wstrzymuje inwestycję chińskiego giganta

Źródło:
BBC

Porównywarka cen Ceneo złożyła w Sądzie Okręgowym w Warszawie pozew o odszkodowanie przeciwko Google w wysokości ponad 2,3 miliarda złotych. Zdaniem spółki amerykański gigant prowadził działania antykonkurencyjne, polegające na preferowaniu własnej usługi porównywania cen w wynikach wyszukiwania. "Zdecydowanie nie zgadzamy się z tym pozwem i rozważamy nasze możliwości" - stwierdziła firma Google w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl.

Pozew przeciwko Google w polskim sądzie. Kwota jest ogromna

Pozew przeciwko Google w polskim sądzie. Kwota jest ogromna

Źródło:
PAP

Prokurator zablokował 328 rachunków bankowych prowadzonych przez różne banki na rzecz spółki Cinkciarz.pl – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Poznaniu prokurator Anna Marszałek.

Prokuratura zablokowała konta spółki Cinkciarz.pl

Prokuratura zablokowała konta spółki Cinkciarz.pl

Źródło:
PAP

Te siedem przypadków to jest wola mieszkańców wyrażona przez tamtejsze rady gmin. Chcą być miastami, jest to udokumentowane zgodą społeczną - mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, pytany o korzyści związane z uzyskaniem praw miejskich.

Nowe miasta w Polsce. "To element pewnego prestiżu"

Nowe miasta w Polsce. "To element pewnego prestiżu"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Chcemy, żeby projekt CPK był w pełni polską inicjatywą i był zarządzany przez Polskie Porty Lotnicze - przekazał minister infrastruktury Dariusz Klimczak. PPL i CPK podpisały w poniedziałek list intencyjny w tej sprawie.

Wielka inwestycja w Polsce. "Zapadła najważniejsza decyzja organizacyjna i kapitałowa"

Wielka inwestycja w Polsce. "Zapadła najważniejsza decyzja organizacyjna i kapitałowa"

Źródło:
PAP

Kolejne nieruchomości trafiły do fundacji rodzinnej Daniela Obajtka. To willa oraz domki letniskowe nad morzem - pisze "Newsweek". Tygodnik zaznacza, że może być to sposób na ucieczkę byłego prezesa Orlenu przed ewentualnymi roszczeniami. Pytany o to, dlaczego przepisuje nieruchomości na rodzinę i na fundację, Obajtek odparł w poniedziałek: "Bo mi wolno".

Obajtek przenosi majątek. "Bo mi wolno"

Obajtek przenosi majątek. "Bo mi wolno"

Źródło:
"Newsweek", tvn24.pl

Orlen złożył pozwy przeciwko byłym członkom zarządu spółki: Danielowi Obajtkowi i Michałowi Rogowi - poinformował w poniedziałek zespół prasowy płockiego koncernu. Spółka domaga się zwrotu pieniędzy, które miały być przeznaczone na cele prywatne, na przykład wizyty w hotelach i restauracjach.

Wakacje i zabiegi na koszt Orlenu. Koncern pozywa Daniela Obajtka 

Wakacje i zabiegi na koszt Orlenu. Koncern pozywa Daniela Obajtka 

Źródło:
PAP