Polska Grupa Lotnicza złożyła wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie przejęcia wyłącznej i bezpośredniej kontroli nad Polskimi Liniami Lotniczymi LOT, LOT Aircraft Maintenance Services i LS Airport Services.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zaznaczył, że Polska Grupa Lotnicza jest spółką Skarbu Państwa powołaną w celu konsolidacji wybranych aktywów Skarbu Państwa na rynku lotniczym.
LOT Aircraft Maintenance Services jest spółką należącą do grupy kapitałowej Agencji Rozwoju Przemysłu, która zajmuje się obsługą techniczną statków powietrznych. LS Airport Services jest spółką Skarbu Państwa zajmującą się świadczeniem usług lotniskowych i obsługi naziemnej (tzw. usługi handlingu naziemnego). W wyniku koncentracji, Polskie Linie Lotnicze LOT, LOT Aircraft Maintenance Services oraz LS Airport Services staną się podmiotami kontrolowanymi przez Polską Grupę Lotniczą.
Prezes PLL LOT Rafał Milczarski mówił na początku kwietnia tego roku, że prace dotyczące integracji Polskiej Grupy Lotniczej powinny zakończyć się w ciągu co najmniej sześciu miesięcy. Milczarski jest jednocześnie szefem Polskiej Grupy Lotniczej.
Premier powołał PGL
W styczniu tego roku premier Mateusz Morawiecki powołał Polską Grupę Lotniczą, która jest spółką akcyjną z kapitałem 1,2 mld zł.
Polska Grupa Lotnicza docelowo ma skupić najważniejsze spółki Skarbu Państwa działające w branży lotnictwa pasażerskiego. Podmioty, które wejdą do PGL mają zachować odrębność organizacyjną, ale będą realizowały jedną, wspólną strategię odpowiadającą potrzebom rynku lotniczego w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej.
Ponadto każda ze spółek ma zachować swoją tożsamość, odrębność kapitałową i będzie prowadziła konkurencyjną działalność na rynku usług lotniczych.
Projekt Polskiej Grupy Lotniczej określany jest jako jeden z elementów strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, czyli tzw. planu Morawieckiego.
Autor: mb//dap / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock