Projekt noweli przepisów, które mają ułatwić zarządzanie częstotliwościami, przyjął we wtorek rząd. Nowe rozwiązania mają przyspieszyć budowę sieci 5G w Polsce.
5G to generacja mobilnych technologii telekomunikacyjnych, która umożliwi znaczne przyspieszenie transferu danych, co najmniej do 10 Gigabitów na sekundę i więcej, a także skróci opóźnienia w ich przekazywaniu.
Minister cyfryzacji Marek Zagórski mówił, że sieć 5G nie będzie tylko kolejnym prostym standardem, jeśli chodzi o telefonię mobilną, ale będzie kluczowa dla stworzenia między innymi inteligentnych miast, rozwoju przemysłu oraz internetu rzeczy.
Według harmonogramu Komisji Europejskiej, kraje członkowskie powinny rozwinąć łączność 5G w co najmniej jednym głównym mieście do 2020 roku, a pięć lat później na wszystkich głównych szlakach komunikacyjnych i w głównych miastach.
Projekt ustawy
Projekt ustawy, która ma ułatwić rozwój sieci 5G w naszym kraju przygotował resort cyfryzacji. Dziś zaakceptował go rząd. Przewiduje on nowe rozwiązania związane z gospodarowaniem częstotliwościami, urządzeniami radiowymi oraz opłatami za częstotliwości. Nowe przepisy dostosowują także polskie prawo do regulacji Unii Europejskiej. Proponowana nowela przewiduje m.in.: rozszerzenie katalogu przypadków, w których zmiana decyzji w sprawie rezerwacji częstotliwości wymaga przeprowadzenia konsultacji z rynkiem telekomunikacyjnym, wprowadzenie przepisów umożliwiających zmianę przeznaczenia pasma 700 MHz oraz usprawnienie postępowania związanego z rezerwacją częstotliwości.
Autor: mp / Źródło: PAP