Po pożarze mostu część mieszkańców bez internetu. Kłopoty ma też MON

Most po pożarze, nagranie z drona
Most po pożarze, nagranie z drona
Kontakt 24
Most po pożarze, nagranie z dronaKontakt 24

Dziś rano, po około 12 godzinach i bardzo trudnej akcji strażacy ugasili pożar mostu Łazienkowskiego w Warszawie. - Konstrukcja mostu Łazienkowskiego raczej nie została naruszona, uległa podgrzaniu - mówił w TVN24 Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent Warszawy. Ale część mieszkańców stolicy odcięta jest od dostępu do mediów. Jak informują operatorzy, problemy z dostępem do internetu mogą mieć głównie mieszkańcy mniejszych miejscowości na wschód od stolicy.

Pod mostem przebiegały instalacje, dzięki którym mieszkańcy otrzymywali: internet, wodę i gaz. Część z nich jest uszkodzona i wyłączona z eksploatacji. Nie wiadomo kiedy ekipy poszczególnych firm będą mogły wejść na most i ocenić skalę zniszczeń.

- Mieszkańcy mają dostawy ciepłej wody i prądu. Łącza, które biegły przez most nie zostały jeszcze zidentyfikowane - mówiła w rozmowie z tvn24bis.pl Ewa Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Woda jest

Uszkodzeniu uległa magistrala wodociągowa, która biegnie przez most. Obecnie jest ona wyłączona z użytkowania, ale mieszkańcy nie powinni odczuć tego, ponieważ ich mieszkania zostały przepięte do innych obiegów.

Rzecznik warszawskich wodociągów, Roman Bugaj w rozmowie z tvn24bis.pl powiedział, że z monitoringu online wynika, że "uszkodzony został jedynie odpowietrznik magistrali", a to oznacza, że jeszcze dziś magistrala zostanie naprawiona i uruchomiona.

- Ta awaria to nie problem. Bo jesteśmy w stanie wyrównać poziom wody, dzięki innym magistralom. Ale gdyby awarii uległ jeszcze jakiś element sieci, to mogłoby to zagrozić stabilności sieci - mówił Bugaj.

Internetowy problem

Część mieszkańców Warszawy wczoraj wieczorem informowała, że ma problem z dostępem do niektórych mediów.

W tej chwili mieszkańcy Warszawy nie powinni już odczuwać problemów z dostępem do sieci. Ale uszkodzenie infrastruktury może oznaczać, że kłopoty mogą mieć mieszkańcy miejscowości położonych na wschód od Warszawy. - Wieczorem zaobserwowaliśmy problemy na naszej sieci. Ale dość szybko przepięliśmy naszych klientów na linie zapasowe, więc dziś nikt nie powinien odczuwać problemów związanych z dostępem do sieci. Jeżeli tak jest to prosimy o kontakt z nami - wyjaśniał Karol Wieczorek z firmy Netia.

Pod mostem Łazienkowskim przebiegały przewody i światłowody większości firm telekomunikacyjnych, obsługujących zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacje oraz jednostki administracji publicznej.

Rzecznik Netii poinformował, że przez most biegł ważny światłowód łączący obie strony miasta oraz dostarczający internet na trasie Warszawa-Wyszków. Z tego węzła przesyłany jest internet m.in. na Podlasie. I to mieszkańcy z mniejszych miejscowości położonych na wschód od stolicy mogą być pozbawieni dostępu do sieci. - Powinniśmy rozwiązać ten problem dziś, najpóźniej jutro - mówił w rozmowie z tvn24bis.pl Wieczorek.

Z szacunków spółki - opierających się na monitoringu sieci online- wynika, że zniszczenia są dość poważne i trudno również oszacować, kiedy sieć zostanie odbudowana.

UPC informuje, że klienci w Warszawie nie odczuli niedogodności związanych z pożarem. W nocy problemy z dostępem do usług mogli zaobserwować klienci w Otwocku i Mińsku Mazowieckim. Teraz wszelkie trudności zostały usunięte, bo klienci zostali przepięci na linie zapasowe.

Uszkodzeniu uległ też światłowód należący do firmy ATM, która oferuje przede wszystkim usługi dla firm. - W wyniku pożaru mostu instalacje te uległy uszkodzeniu, co spowodowało niedostępność części usług świadczonych naszym klientom. Warto jednak podkreślić, że mówimy o niewielkiej części usług spośród tych, które świadczymy i nie wszyscy klienci, którzy korzystali z tej akurat infrastruktury zostali nią w praktyce dotknięci – mówi Robert Paszkiewicz dyrektor Działu Marketingu i Rozwoju Biznesu ATM.

Jak podkreśla, w przypadku części usług klienci zostali automatycznie przełączeni na inne łącza i w praktyce nie odczuli niedogodności. - Nasze ekipy techniczne cały czas pracują nad przywróceniem pełnej dostępności wszystkich świadczonych przez nas usług. Tworzone są obejścia uszkodzonego odcinka – mówi Paszkiewicz. I jak dodaje: osoby, które miały problemy z dostawami internetu mogą składać zgodnie z umową reklamacje.

Problemów z siecią nie mieli klienci, twierdzą przedstawiciele Orange Polska. – Możliwości naszych sieci są takie, że możemy ruch przekierować na inne łącza. Zakłócona została jedna drobna usługa, którą posiadamy. Na tą chwilę nasi technicy nie mają dostępu do światłowodu, więc nie wiemy w jakim jest stanie – mówił rzecznik prasowy Orange Polska Wojciech Jabczyński.

Problem ma wojsko

Pod mostem poprowadzone były m.in. kable Centrum Wsparcia Teleinformatycznego Sił Zbrojnych. Wiadomo, że połączenia światłowodowe dzierżawiło od dostawcy internetu Ministerstwo Obrony Narodowej. Jak potwierdził rzecznik MON w związku z pożarem ministerstwo nie ma dostępu do internetu. Jednak ta awaria nie uderza w wewnętrzny system informatyczny MON, który działa bez zakłóceń.

- Były to łącza jawne, które dzierżawiliśmy od operatora internetu. Nasza sieć wewnętrzna działa. Funkcjonuje ona poza internetem - podkreśla w rozmowie z tvn24bis.pl Jacek Sońta, rzecznik MON.

Pożar spowodował, że w gmachu przy Klonowej nie ma internetu.

Problemy z komunikacją odczuwa również policja. - Spłonęły kable należące do Biura Łączności i Informatyki, które zapewniały łączność telefoniczną z Centrum Szkolenia Policji w Legionowie i z komendą w Radomiu. Już w sobotę, około 17 nasi eksperci rozwiązali problemy - mówił tvn24.pl Mariusz Sokołowski, rzecznik komendy głównej policji.

Autor: pp,rz/gry / Źródło: TVN24 /PAP

Pozostałe wiadomości

Agencja Moody's obniżyła rating USA, powołując się na niepowodzenia kolejnych administracji w powstrzymaniu rosnącej fali zadłużenia - poinformowała agencja Associated Press.

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone i Unia Europejska przełamały dotychczasowy impas dotyczący ceł i rozpoczęły zaawansowane negocjacje, by zapobiec wprowadzeniu taryf celnych, które prezydent Donald Trump miał nałożyć na europejskich partnerów - poinformował "Financial Times", powołując się na unijne dokumenty oraz źródła zbliżone do sprawy.

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Władze Tanzanii poinformowały o przeznaczeniu równowartości ponad miliona dolarów na rozpoczęcie budowy międzynarodowego lotniska w okolicy słynnego Parku Narodowego Serengeti. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych rezerwatów przyrody w Afryce.

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W ciągu ostatniego roku majątek króla Karola III wzrósł o 30 milionów funtów, co dało mu awans o 20 miejsc w rankingu "The Sunday Times Rich List". Zestawienie najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii, podobnie jak przed rokiem, otwiera Gopi Hunduja wraz z rodziną.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Źródło:
BBC

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega, że "każda próba podszycia się pod ZUS to przestępstwo", za które grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Zaznacza też, że oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody działań i apeluje do klientów, by byli ostrożni i nie dali się nabrać na manipulacje.

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu w Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 120 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie duże wygrane w wysokości prawie 700 tysięcy złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot z 16 maja 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Niespodziewany przełom w napięciu handlowym pomiędzy USA a Chinami wywołał falę aktywności w chińskich fabrykach i portach. Firmy w obydwu krajach spieszą się, aby jak najlepiej wykorzystać ogłoszone na początku tego tygodnia 90-dniowe zawieszenie ceł.

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Źródło:
CNN

Amerykański koncern Microsoft zaoferował Komisji Europejskiej, że jego pakiet Office bez aplikacji Teams będzie tańszy, niż sprzedawany razem z tą aplikacją. To reakcje firmy na groźbę kary ze strony Brukseli.

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Źródło:
PAP

Ukraina straciła ponad 770 milionów dolarów na nieudanych zakupach broni - ujawnił "Financial Times", zaznaczając, że wiele zamówionego sprzętu nigdy nie dotarło. To znaczący cios dla budżetu Kijowa, który na uzbrojenie wydał już od 6 do 8 miliardów dolarów.

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Źródło:
PAP

Chińskie władze zatwierdziły budowę 10 nowych reaktorów jądrowych za 200 mld juanów (27,7 miliardów dolarów) o łącznej mocy około 12 tysięcy MW - podał japoński tygodnik "Nikkei Asia". Do 2030 roku Chiny mogą zostać światowym liderem w produkcji energii jądrowej.

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Źródło:
PAP

Podczas wizyty Donalda Trumpa w Abu Zabi ogłoszono współpracę w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji (AI) pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Umowy, których wartość oszacowano na ponad 200 miliardów dolarów, obejmują między innymi budowę największego poza granicami USA, kampusu sztucznej inteligencji, którego moc docelowa wyniesie 5 GW.

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Źródło:
PAP, Reuters

Japoński producent samochodów Nissan ogłosił, że jest otwarty na współdzielenie swoich fabryk na całym świecie z chińską państwową firmą Dongfeng w ramach reorganizacji swojego biznesu.

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Źródło:
BBC

Prezydent Donald Trump nie jest zadowolony z planu prezesa Apple, Tima Cooka. Koncern planuje produkcję iPhone'ów przeznaczonych na rynek amerykański w nowo wybudowanych zakładach w Indiach. - Wczoraj miałem mały problem z Timem Cookiem – powiedział prezydent USA w czwartek w Katarze.

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Źródło:
CNN, PAP

Dyrektor finansowy sieci supermarketów Walmart zapowiedział podwyżki w sklepach ze względu na cła wprowadzone przez Donalda Trumpa. - Nigdy wcześniej nie było historycznego precedensu, aby ceny rosły tak wysoko i tak szybko - stwierdził John David Rainey.

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

Źródło:
PAP

Wiele państw zaktualizowało wytyczne dla turystów chcących odwiedzić USA. Po przejęciu władzy przez Donalda Trumpa zmieniła się atmosfera i pojawiły się problemy - wskazuje BBC. I podaje zestawienie miejsc, które z powodzeniem zastąpią popularne amerykańskie destynacje.

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Źródło:
BBC

Maj to czas pierwszych komunii świętych. Rodzice i opiekunowie skupiają się na przygotowaniu dziecka do przyjęcia tego sakramentu i do urządzenia tradycyjnego przyjęcia po tym wydarzeniu. Często nie zdają sobie jednak sprawy, że powinni przyjrzeć się, czy od prezentów, które otrzymała ich pociecha, należy zapłacić podatek od darowizny. Z danych Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że tylko w 2023 roku było prawie 15 tysięcy anonimowych donosów w sprawie podarunków z okazji komunii świętych.

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Według badania IBRiS, z powodu rosnących kosztów życia około 40 procent Polaków rezygnuje z uczestnictwa w wiosennych weselach, a niemal co trzeci odmawia zaproszenia na komunię lub chrzest. Goście najczęściej planują przeznaczyć od 401 do 750 złotych na prezent dla młodej pary.

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Źródło:
PAP