"Powtórzenie będzie niezwykle trudne". Rekordowy sezon dla polskich klubów

Transferowe szaleństwo w chińskiej piłce
Transferowe szaleństwo w chińskiej piłce
tvn24bis
Transferowe szaleństwo w chińskiej piłce tvn24bis

Ponad 700 milionów złotych przychodów, pierwszy w historii ligi dodatni wynik finansowy klubów oraz rekordowe wpływy z transferów - to wnioski płynące z najnowszego raportu "Ekstraklasa Piłkarskiego Biznesu" przygotowanego przez EY i spółkę Ekstraklasa S.A. Zwycięzcą rankingu za sezon 2016-17 okazała się Legia Warszawa, której przychody wzrosły o 151 milionów złotych. Na podium znalazły się również Lech Poznań oraz Lechia Gdańsk.

Łączne przychody klubów Ekstraklasy w sezonie 2016-2017 wyniosły 706,6 mln złotych. Dla porównania, sezon wcześniej było to 511,2 mln złotych, co oznacza wzrost o 38 procent. Jak wskazano, jest to zasługą rekordowych przychodów transferowych oraz z praw mediowych. Odpowiednio było to 117 milionów i 260 milionów złotych.

Ubiegły sezon po raz pierwszy zakończył się dodatnim wynikiem finansowym netto klubów. Ich łączny zysk wyniósł 66 mln złotych. "Na tej płaszczyźnie Ekstraklasa może się jawić jako przedsiębiorstwo w okresie dynamicznego rozwoju, osiągające ambitne cele biznesowe. Pamiętać jednak warto o przyczynach tych rekordów, bowiem z perspektywy czasu wyglądają właśnie na jednorazowe wydarzenie, a ich powtórzenie będzie niezwykle trudne, a już na pewno w krótkim okresie" - uważa cytowany w komunikacie Marek Musiał, partner EY w dziale Usług Audytorskich.

Tak dobre wyniki byłyby nieosiągalne bez awansu Legii Warszawa do rozgrywek Ligi Mistrzów. Podczas gdy w tym sezonie wszystkie polskie kluby odpadły z europejskich rozgrywek już w sierpniu.

Awans do Ligi Mistrzów

To dziewiąty raport "Ekstraklasa piłkarskiego biznesu" przygotowany przez EY, ale po raz pierwszy uwzględnia on nie rok kalendarzowy, a okres od 1 lipca do 30 czerwca.

Pod uwagę bierze się trzy kategorie: finanse (wysokość przychodów, wskaźnik płynności, udział kapitału obcego oraz wskaźnik dywersyfikacji przychodów), marketing i medialność (m.in. średnia oglądalność, średnia frekwencja na stadionie, liczba sprzedanych koszulek), a także efektywność sportowa (sukces sportowy, liczba zawodników w reprezentacjach oraz liczba minut rozegranych przez zawodników urodzonych po 1 stycznia 1995 roku).

W sezonie 2016-2017 Wojskowi obronili tytuł Mistrza Polski oraz pozycję lidera w rankingu biznesowym raportu "Ekstraklasa Piłkarskiego Biznesu".

Legia okazała się najlepsza w zestawieniu medialno-marketingowym oraz zajęła trzecie pod kątem efektywności sportowej. W klasyfikacji finansowej Legia zajęła drugie miejsce, za Cracovią.

Dzięki udziałowi w fazie grupowej Ligi Mistrzów Legia Warszawa zdeklasowała swoich rywali pod kątem prognozowanych przychodów w minionym sezonie. Wyniosły one niemal 281 mln złotych i były blisko czterokrotnie większe od przychodów drugiego w tej kategorii Lecha notującego 75,1 mln złotych. O tym jak ważny dla polskiego klubu może być udział w Lidze Mistrzów świadczy wzrost przychodów Legii w sezonie 2016-2017 aż o blisko 116 procent wobec roku 2015.

W minionym sezonie same tylko przychody z praw mediowych z rozgrywek UEFA wyniosły aż 117,3 mln złotych i stanowiły 41,7 proc. całkowitych prognozowanych przychodów klubu. Wpłynęło to jednak paradoksalnie w znacznym stopniu na pogorszenie wskaźnika dywersyfikacji przychodów, który wyniósł 0,30. Uplasował Legionistów na 6. miejscu między innymi za Cracovią (0,24) i Pogonią (0,29), a przed Jagiellonią (0,3) i Śląskiem (0,31).

Dobre występy piłkarzy z Warszawy przyczyniły się do ustanowienia rekordowego poziomu przychodów z transferów. Od początku lipca 2016 roku do końca marca 2017 roku Legia zarobiła na sprzedaży swych graczy 47,5 mln złotych. W ubiegłym sezonie klub z Warszawy poniósł także 185,6 mln złotych kosztów operacyjnych.

Z tej kwoty 32,4 proc. stanowiły wynagrodzenia piłkarzy. Na ich pensje w sezonie 2016-2017 wydano ponad 60 mln złotych, wobec 31,6 mln złotych w roku 2015. Wysokie koszty funkcjonowania klubu przełożyły się na najwyższy w lidze wskaźnik wysokości ponoszonych kosztów operacyjnych na każdy zdobyty punkt w rozgrywkach. Wyniósł średnio 2,04 mln złotych na każdy z 91 punktów zdobytych łącznie w rozgrywkach Ekstraklasy, Pucharu Polski i Ligi Mistrzów.

Ranking biznesowy klubów EkstraklasyEY

W czołówce bez zmian

Z najnowszego rankingu wynika, że ścisła czołówka zestawienia powtórzyła swoje wyniki z poprzedniej edycji, bowiem aż siedem pierwszych miejsc ułożyło się analogicznie do poprzedniego roku.

Drugie miejsce przypadło Lechowi Poznań. Pod względem finansów poznaniacy zamykają podium, notując najlepszą w Ekstraklasie dywersyfikację przychodów oraz drugie najwyższe przychody w stawce.

Poznaniacy zajęli trzecie miejsce (5000) pod względem liczby sprzedanych replik koszulek klubowych. Na pierwszym miejscu znalazła się Legia (22000), przed Cracovią (7714).

Wartość wskaźnika zadłużenia Lecha nieznacznie wzrosła i pod tym względem drużyna z Wielkopolski zajęła szóste miejsce. Legia znalazła się tuż za podium ze wskaźnikiem na poziomie 0,78. Lepsze okazały się Cracovia, Zagłębie oraz Jagiellonia. Z drugiej strony, najwyższy wskaźnik zadłużenia w Ekstraklasie miały Pogoń Szczecin (4,70) oraz Wisła Kraków (7,77). W rankingu nie uwzględniono klubu z Niecieczy, który nie podał wszystkich swoich danych finansowych.

Na najniższym stopniu podium w rankingu biznesowym uplasowała się Lechia Gdańsk. Klub z Pomorza po raz kolejny wygrał klasyfikację efektywności sportowej. To zasługa czwartego miejsca w tabeli Ekstraklasy, a także drugiej pozycji pod względem liczby reprezentantów. Czterech graczy biało-zielonych zagrało w Reprezentacji A swojego kraju.

Na uwagę zasługuje także trzecie miejsce pod względem minut rozegranych przez młodzieżowców. Lepszy wynik w tej kategorii osiągnęły wyłącznie Ruch i Pogoń. Tuż za podium znalazła się Jagiellonia Białystok.

Klub z Podlasie zajął drugie miejsce w klasyfikacji efektywności sportowej za sprawą historycznego wicemistrzostwa Polski w sezonie 2016-2017. W kadrze Jagielloni, podobnie jak w Lechii i Termalice, znalazło się też czterech reprezentantów kraju.

Pozostałe miejsca w rankingu:

5. Wisła Kraków

6. Cracovia

7. Pogoń Szczecin

8. Arka Gdynia

9. KGHM Zagłębie Lubin

10. Śląsk Wrocław

11. Korona Kielce

12. Ruch Chorzów

13. Piast Gliwice

14. Wisła Płock

15. Brut-Bet Termalica Nieciecza

16. Górnik Łęczna

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Mieszkanie i każde pomieszczenie między innymi z piecem na węgiel lub piecykiem gazowym od 1 stycznia 2030 roku obowiązkowo będzie musiało mieć czujkę dymu i czadu - zakłada rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które weszło w życie w poniedziałek.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl