Z kraju

Remont dróg i budowa ośrodków. Lasy Państwowe zapowiadają wielkie inwestycje

Z kraju

ShutterstockLasy Państwowe chcą finansować m.in. remonty dróg

Nawet 100 mln zł Lasy Państwowe chcą przeznaczyć w 2017 roku na wspólne inwestycje z samorządami - poinformował dyrektor generalny Lasów Konrad Tomaszewski. Finansowane mają być na przykład remonty dróg, czy budowa ośrodków rekreacyjnych i edukacyjnych.

- Lasy Państwowe są instytucją, która nie skupia się tylko na działalności gospodarczej, polegającej na produkcji drewna, naszym zadaniem jest też pomoc administracji publicznej. Chcemy, by w 2017 r. tę misję wypełniać przede wszystkim na wspólnych przedsięwzięciach z samorządami. Chcemy, żeby kwota jaką przekażemy na wspólne inwestycje, zbliżyła się nawet do 100 mln zł - powiedział w rozmowie Tomaszewski. Wyjaśnił, że pieniądze będą przeznaczone na drogi, ale również na obiekty turystyczne i rekreacyjne. - Nie będą to tylko drogi, na które czekają samorządy. Przykładowo, niedawno podpisaliśmy list intencyjny z prezydentem Białej Podlaskiej, gdzie będziemy dokonywać renaturalizacji zbiornika wodnego będącego w naszym zarządzie (teren nad Klukówką - red.). Samorząd z kolei wykona elementy rekreacyjne. Wybudowana będzie ścieżka edukacyjna, centrum rekreacji, wypoczynku i kontaktu z przyrodą. Na takich inwestycjach będzie nam zależało. W zeszłym roku przeprowadziliśmy pilotaż w kilku powiatach, m.in. w hajnowskim, biłgorajskim. czy w Szczecinie. W tym roku chcemy, by ta współpraca z samorządami była szersza - dodał szef Lasów Państwowych.

Inwestycje Lasów Państwowych

Jak miałby wyglądać wybór inwestycji, w które zaangażowałyby się Lasy? Tomaszewski tłumaczy, że będzie ranking wniosków o dofinansowanie - miałyby być przesyłane przez nadleśniczych w porozumieniu z samorządami do dyrekcji generalnej. Tam byłyby oceniane. W tym roku Lasy przekażą też parkom narodowym 70 mln zł - w ubiegłym roku było to 60 mln - to kwota porównywalna z ich rocznym budżetem. LP zainwestują również w rozwój swojego systemu informatycznego - 35 mln zł ma być przeznaczone na badania naukowe. Tomaszewski poinformował ponadto, że wynik finansowy Lasów Państwowych za 2016 rok zamknie się najprawdopodobniej na poziomie 430 mln zł brutto. W ubiegłym roku było to 411 mln zł. W 2016 roku LP zapłaciły także CIT, podatek od nieruchomości, podatek rolny, podatek od środków transportu, VAT, składki (po stronie pracodawcy) na ubezpieczenia społeczne oraz PFRON. Podatek leśny zapłacony przez LP w 2016 r. wyniósł 229 mln zł, wpłata od sprzedaży drewna - 148 mln zł. W sumie wszystkie odprowadzone daniny bezpośrednie i pośrednie wyniosły 1 mld 182 mln zł.

Zobacz rozmowę o inwestycjach w infrastrukturę. Gościem programu "Bilans" był wiceminister Jerzy Szmit (24.11.2016):

Rozmowa z Jerzym Szmitem w programie "Bilans"
Rozmowa z Jerzym Szmitem w programie "Bilans"TVN24 BiS

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości