Czekając na zakaz. Stacje paliw szukają pomysłu na niedzielny handel

[object Object]
Niedziele handlowe w 2020 rokutvn24
wideo 2/35

Ograniczenie niedzielnego handlu może być paliwem dla stacji benzynowych. Sieci szykują się na wejście w życie nowych przepisów. Chcą m.in. na miejscu wypiekać pieczywo i otwierać sklepy, gdzie zrobimy szybkie zakupy.

Ograniczenie handlu w niedziele jest właściwie przesądzone - ustawa czeka już tylko na podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Nowe regulacje zaczną obowiązywać od marca, kiedy handel będzie ograniczony do dwóch niedziel w miesiącu.

Długa lista wyjątków

Przyjęta przez parlament ustawa zakłada wiele wyjątków, o czym szerzej pisaliśmy już na naszym portalu. Lista odstępstw nie podoba się ani Solidarności, która jest największym propagatorem niedzielnego zakazu, ani przeciwnikom ograniczeń, którzy twierdzą, że ten, kto opanuje poruszanie się w labiryncie wyjątków, zrobi dobry interes.

Szansę na to mają stacje benzynowe, na których handlowanie w niedziele produktami innymi niż paliwa, będzie dozwolone (z pewnymi ograniczeniami). Nic dziwnego, że największe sieci stacji już przygotowują się na wejście w życie nowych przepisów.

Stacje stawiają na własne wypieki

- Zapisy ustawy w obecnym kształcie z pewnością będą miały swoje przełożenie na rynek - mówi nam Michał Ciszek, prezes zarządu Circle K w Polsce, która w naszym kraju prowadzi sieć 350 stacji. - Jesteśmy gotowi na każdy możliwy scenariusz - przyznaje prezes i dodaje, że firma na bieżąco dostosowuje asortyment w swoich sklepach do trendów i popytu. I szuka niszy.

- Naszym zdaniem duży potencjał drzemie w segmencie pieczywa i świeżych wypieków - mówi nam Michał Ciszek.

Według przyjętej koncepcji, sieć do kwietnia będzie wypiekała pieczywo i ciastka na ponad 90 stacjach.

I na szybkie zakupy

Inny pomysł rozwija BP. Od 2017 roku sieć współpracuje z supermarketami Piotr i Paweł. Firmy wspólnie prowadzą projekt Piotr i Paweł po drodze, czyli sklepy umożliwiające szybkie zakupy.

- Stacja benzynowa, gdzie można zatankować, doładować kartę, zjeść bagietkę czy wypić kawę, stała się miejscem, gdzie można zrobić zakupy, które nie wymagają dużej ilości czasu w trakcie, ale również podczas, których kupimy w większości produkty, które są bądź gotowe bądź pozwolą w kilka chwil przygotować posiłek - tłumaczy pomysł rzeczniczka BP Magdalena Kandefer-Kańtoch. - Naszą ambicją nie są zakupy tygodniowe, czy zastąpienie supermarketów - nasz cel to ułatwić życie i oszczędzić czas naszego klienta - dodaje.

Współpraca BP z Piotrem i Pawłem to na razie pilotaż, działają trzy takie placówki. Firma sprawdza, jak przyjął się nowy format sklepów, żongluje też asortymentem. - Jesteśmy gotowi modernizować nasze usługi i ofertę - przekonuje rzeczniczka i dodaje, że podobny pomysł funkcjonuje m.in w Niemczech, gdzie BP współpracuje z Rewe, i w Holandii, gdzie partnerem jest Albert Heijn.

Orlen stawia na hurt i oświadcza

O ruchach dysponującego największą siecią stacji w kraju Orlenu pisaliśmy przed kilkoma dniami. Koncern na 2 lutego zwołuje Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie, a jednym z punktów obrad ma być dopisanie do statutu nowych pozycji, które umożliwią spółce m.in. hurtowy handel owocami, mięsem czy jajami. Po opisaniu pomysłu przez media, spółka wydała oświadczenie, w którym zaprzeczyła, że podejmowane kroki mają związek z wprowadzeniem ograniczeń w niedzielnym handlu.

Przekonuje, że ofertę swoich sklepów poszerza od dawna, a zmiany w statucie wynikają z rosnącej sprzedaży pozapaliwowej. I w związku z tym "podjęta została decyzja o zmianie modelu zaopatrzenia stacji i kupowaniu części produktów sklepowych bezpośrednio u producentów i dostawców, zamiast w hurtowniach prowadzonych przez podmioty trzecie" - czytamy w informacji biura prasowego PKN Orlen.

Nawet jeśli zmiana polityki Orlenu i ograniczenie niedzielnego handlu zbiegają się w czasie jedynie przypadkowo, stacje giganta będą dzięki nim dobrze przygotowane na zwiększony ruch "zakupowy", którego można się spodziewać od kwietnia.

Na wejście w życie nowego prawa szykuje się też inny państwowy gigant - Lotos. - Analizujemy i testujemy różne możliwości od kilku tygodni - przyznaje Krzysztof Kopeć, koordynator w biurze komunikacji Grupy Lotos. - Spółka ma przygotowane nowe listy asortymentowe, ale rozwiązania, które będą wprowadzane na poszczególnych stacjach, będą dostosowywane do lokalnego rynku - dodaje Kopeć.

Zakaz handlu w niedziele

Zakaz handlu w niedziele ma wchodzić etapami. Od marca 2018 roku w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe – pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu – ostatnia, a od 2020 roku – zakaz będzie obowiązywał we wszystkie niedziele, z wyjątkiem siedmiu w roku.

Autor: Maciej Stańczyk / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Partia Liberalna Kanady (LPC) wygrała wybory parlamentarne. Lider ugrupowania i urzędujący premier Mark Carney podkreślił, że Kanada musi ambitnie podejść do kryzysu i stawić czoło groźbom prezydenta USA Donalda Trumpa.

"Przetrwaliśmy szok związany ze zdradą USA"

"Przetrwaliśmy szok związany ze zdradą USA"

Źródło:
PAP

Ponad 700 milionów złotych zostanie przekazanych do Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), która wykorzysta te środki, by pomóc spółkom Rafako i Rafamet - przekazał premier Donald Tusk.

Rafako dostanie pomoc rządową. Donald Tusk podał kwotę

Rafako dostanie pomoc rządową. Donald Tusk podał kwotę

Źródło:
PAP

Prezydent Donald Trump zmienia zdanie w sprawie wprowadzonych przez siebie ceł. Teraz chce wycofać się z dodatkowych taryf na części sprowadzane z zagranicy i wykorzystywane w produkcji aut w USA - podał "Wall Street Journal".

Cła Donalda Trumpa. Prezydent USA zmienia zdanie

Cła Donalda Trumpa. Prezydent USA zmienia zdanie

Źródło:
PAP

Sekretarz skarbu USA Scott Bessent poinformował w poniedziałek, że wkrótce dojdzie do porozumienia handlowego z niektórymi państwami. Dodał, że chęć negocjacji w sprawie ceł wyrażają także Chiny, dlatego "nie martwi się o puste półki" w Stanach Zjednoczonych.

Sekretarz skarbu: nie martwię się o puste półki

Sekretarz skarbu: nie martwię się o puste półki

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę opóźniającą do 1 października wejście w życie nowych taryf na prąd. Zdaniem resortu klimatu zmiany pozwolą na obniżkę cen energii po wygaśnięciu ceny maksymalnej.

Ceny prądu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Ceny prądu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Źródło:
PAP

Nową prezeską Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA została Marta Ewa Wachowicz - przekazał resort rozwoju. Wachowicz ma wykształcenie w obszarze badań kosmicznych. Uzyskała stopień doktora nauk fizycznych w dziedzinie fizyki kosmicznej.

Nowa szefowa Polskiej Agencji Kosmicznej

Nowa szefowa Polskiej Agencji Kosmicznej

Źródło:
PAP

Od wtorku 6 maja w PKO BP zaczną obowiązywać domyślne limity dzienne na przelewy i płatności w serwisie iPKO - przekazał bank w komunikacie. Zmiany są wprowadzane, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie.

Duże zmiany dla klientów największego banku w Polsce

Duże zmiany dla klientów największego banku w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Eksperci są zgodni, że migranci są nam potrzebni, bo w ciągu najbliższej dekady z polskiego rynku pracy ma zniknąć nawet 2,1 miliona osób. - Masowy napływ cudzoziemców pozwolił wypełnić lukę, która powstała z powodu starzenia się społeczeństwa i depopulacji - podkreśla Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Ale to już nie wystarczy.

"Stanęłyby niektóre fabryki, a część szpitali miałaby problem z obsadą kadry"

"Stanęłyby niektóre fabryki, a część szpitali miałaby problem z obsadą kadry"

Źródło:
TVN24+

Portugalia i zdecydowana większość Hiszpanii ponownie mają prąd - poinformowali krajowi operatorzy sieci energetycznych. Jednocześnie cały czas nie są znane przyczyny awarii, która dotknęła Półwysep Iberyjski.

Co z prądem na Półwyspie Iberyjskim? Komunikaty operatorów

Co z prądem na Półwyspie Iberyjskim? Komunikaty operatorów

Źródło:
PAP

Rozległa awaria zasilania w Hiszpanii i Portugalii doprowadziła do anulowania kilkudziesięciu lotów oraz zakłóceń w funkcjonowaniu sieci kolejowej - podał portal stacji telewizyjnej BBC.

Masa odwołanych lotów, pasażerowie utknęli w pociągach

Masa odwołanych lotów, pasażerowie utknęli w pociągach

Źródło:
PAP

Awaria prądu na Półwyspie Iberyjskim nie doprowadziła do zakłóceń w pracy krajowego systemu elektroenergetycznego - wynika z poniedziałkowego oświadczenia Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Rzecznik prasowy PSE zapewnił, że polski operator jest przygotowany na takie zagrożenia. 

Blackout na Półwyspie Iberyjskim. Polski operator zabiera głos

Blackout na Półwyspie Iberyjskim. Polski operator zabiera głos

Źródło:
PAP

Podczas majówki większość kierowców zatankuje taniej niż rok temu - zauważa Urszula Cieślak, dyrektor Działu Prognoz i Analiz Reflexu. Benzyna 95 jest tańsza o ponad 80 groszy na litrze, olej napędowy o ponad 77 groszy, natomiast benzyna 98 - o 64 grosze. W ciągu ostatniego roku o 20 groszy podrożał natomiast autogaz.

Majówkowe tankowanie tańsze niż przed rokiem

Majówkowe tankowanie tańsze niż przed rokiem

Źródło:
PAP

- Trzeba skrócić czas pracy Polek i Polaków, oczywiście przy zachowaniu tego samego poziomu wynagrodzeń - powiedziała w poniedziałek ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Zapowiedziała dobrowolny pilotaż dla różnego rodzaju pracodawców.

Krótszy czas pracy, ta sama pensja. Zapowiedź ministry

Krótszy czas pracy, ta sama pensja. Zapowiedź ministry

Źródło:
PAP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wypłatę dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, czyli tak zwanej trzynastki. W tym roku do ponad 8,8 miliona osób trafiło łącznie blisko 16,5 miliarda złotych brutto. ZUS rozpoczął też coroczną wysyłkę listów do emerytów i rencistów.

Koperty dla milionów emerytów. Dwie ważne decyzje

Koperty dla milionów emerytów. Dwie ważne decyzje

Źródło:
PAP

Resort finansów planuje uproszczenie przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, ograniczenie formalności i zmniejszenie barier administracyjnych związanych z ich stosowaniem - wynika z wpisu w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.

Resort szykuje zmiany w podatku

Resort szykuje zmiany w podatku

Źródło:
PAP

- Dzięki nowej umowie z Westinghouse-Bechtel inwestycja w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce staje się pewniejsza - powiedział premier Donald Tusk. Polska podpisała w poniedziałek z amerykańskimi wykonawcami, konsorcjum Westinghouse-Bechtel, umowę pomostową (EDA) w sprawie budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu.

Jest umowa w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Polsce

Jest umowa w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Polsce

Źródło:
PAP

Zbliża się majówka. System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, w czwartek (1 maja) będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. 

Przerwa w realizacji przelewów. Płatności warto zlecić z wyprzedzeniem

Przerwa w realizacji przelewów. Płatności warto zlecić z wyprzedzeniem

Źródło:
tvn24.pl

PIT za 2024 rok możemy rozliczyć jeszcze tylko przez trzy dni. Ostateczny termin złożenia deklaracji podatku dochodowego upływa w środę, 30 kwietnia. Zeznanie można wysłać drogą elektroniczną lub na papierze i złożyć w Urzędzie Skarbowym albo wysłać pocztą.

Ostatnie dni na rozliczenie się z fiskusem

Ostatnie dni na rozliczenie się z fiskusem

Źródło:
PAP

Na wniosek Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) wydało decyzję o wpisaniu na listę sankcyjną spółki Torgservis PL oraz jej udziałowców, Siergieja i Andrieja Sznejderów. Objęta sankcjami spółka prowadzi na polskim rynku sieć dyskontów MyPrice.

Rosyjska sieć sklepów wróciła do Polski pod nową nazwą. Reakcja rządu

Rosyjska sieć sklepów wróciła do Polski pod nową nazwą. Reakcja rządu

Źródło:
PAP

Ceny luksusowych mieszkań w Polsce nieustannie rosną. Metr kwadratowy nowej inwestycji deweloperskiej w Warszawie może kosztować 100 tysięcy złotych - podaje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

100 tysięcy złotych za metr kwadratowy

100 tysięcy złotych za metr kwadratowy

Źródło:
PAP

Według raportu Instytutu Gallupa tylko 10 procent Polaków uważa, że angażuje się w swoją pracę. Raport analizuje emocje pracowników na całym świecie w 2024 roku. Polska zajęła 32. miejsce na 38 krajów europejskich, co jest jednym z najniższych wyników w Europie.

Zestresowani i niezaangażowani. Jeden z najniższych wyników w Europie

Zestresowani i niezaangażowani. Jeden z najniższych wyników w Europie

Źródło:
PAP

Według badania Polskiej Organizacji Turystycznej 43 procent Polaków planuje w tym roku wyjazd na majówkę. Spośród nich 21 procent zamierza spędzić ten czas w kraju, 7 procent za granicą, a reszta jeszcze nie podjęła decyzji.

Gdzie na majówkę? Wyniki badania

Gdzie na majówkę? Wyniki badania

Źródło:
PAP

W marcu 2025 roku największy udział w oglądalności wśród dystrybutorów treści wideo w Polsce miała grupa TVN Warner Bros. Discovery - wynika z raportu All Screens Video Landscape Grupy Nielsen, na który powołuje się serwis Wirtualne Media.

Grupa TVN Warner Bros. Discovery liderem oglądalności

Grupa TVN Warner Bros. Discovery liderem oglądalności

Źródło:
Wirtualne Media