Ekonomiści: wzrost PKB w 2015 r. przekroczy 3 proc. Zagrożeniem dla gospodarki konflikt na wschodzie i zła stagnacja w eurolandzie

769badb2-8dab-11e4-94b1-0025b511229esxc.hu

Polska gospodarka może osiągnąć w 2015 r. wzrost PKB powyżej 3 proc. Obniżenia tempa rozwoju można się spodziewać dopiero w pierwszym kwartale przyszłego roku - wskazują ekonomiści uczestniczący w piątkowej debacie PARP w Szczyrku (Śląskie).

- We wszystkich kwartałach ub.r. tempo wzrostu wynosiło powyżej 3 proc. Oczekujemy, że (…) będzie utrzymane ono we wszystkich kwartałach obecnego roku. Obniżenie można widzieć dopiero w pierwszym kwartale 2016 r. – powiedział członek Rady Polityki Pieniężnej prof. Jerzy Hausner podczas debaty Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), dotyczącej prezentacji wyników badań w ramach projektu Instrument Szybkiego Reagowania (ISR). Ekonomista zwrócił uwagę, że choć niekorzystny wpływ na polską gospodarkę ma konflikt rosyjsko-ukraiński, głównie ze względu na ograniczenie eksportu na Wschód, to znacznie poważniejsze znaczenie ma bardzo niska dynamika aktywności w strefie euro. - Mimo iż nie widać symptomów, aby gospodarka strefy euro szybko wyszła ze stagnacyjnego wzrostu (…), to podtrzymujemy prognozę powyżej 3 proc. – powiedział prof. Hausner. Jego zdaniem w pierwszym półroczu br. wzrost PKB będzie lekko przyspieszał. - Zmiana trendu może wystąpić w czwartym kwartale i mocniej w pierwszym kwartale przyszłego roku – dodał. Były minister finansów prof. Mirosław Gronicki również uważa, że w br. wzrost PKB sięgnie ok. 3 proc. Ekonomista zwrócił jednak uwagę na zagrożenia wewnętrzne. To przede wszystkim niski poziom oszczędności, który się nie powiększa.

Zagrożenia dla wzrostu

- Przy dość słabym napływie kapitału do Polski powoduje to, że inwestycje (…) nie rosną tak szybko jakby mogły. W czasie ożywienia gospodarczego tempo ich wzrostu wynosiło mocno powyżej 10 proc. Trudno spodziewać się, by zostało to osiągnięte. Są czynniki, które nas hamują, inne pomagają. Paradoksalnie pomaga nam deflacja, bo zwiększa możliwości nabywcze gospodarstw domowych – mówił. Wiceprezes PARP prof. Leszek Pawłowicz uważa, że w 2015 r. Polska będzie się rozwijała podobnie jak globalna gospodarka. Według Banku Światowego to 3-3,3 proc. Jego zdaniem czynnikiem pobudzającym wzrost będzie konsumpcja. - Oprócz deflacji przemawia za tym szybszy niż w poprzednich latach wzrost płac i lekki spadek bezrobocia, co poprawia nastroje konsumpcyjne. (…) Od pół roku rosną inwestycje w budownictwie. Sektor deweloperski miał dobry rok 2014. Wygląda na to, że 2015 też będzie dobry. Silny czynnik wzrostowy dają przenoszone do Polski centra BPO (usług). To 150-160 tys. zatrudnionych, głównie młodych – powiedział. Ekonomista Janusz Jankowiak przyznał, że nie jest pewny, aby dodatkowy popyt konsumpcyjny wynikający z deflacji przełożył się na wyższy wzrost gospodarczy. - Być może nasi konsumenci będą więcej kupować dóbr importowanych – powiedział.

Złoty ustabilizuje się

Jankowiak spodziewa się, że po pewnym czasie polska waluta się ustabilizuje. - Nie wiem, czy to będzie miesiąc, czy dwa, ale po pewnym czasie, gdy inwestorzy ponownie zaczną patrzeć na fundamenty gospodarek, stan finansów publicznych, rezerwy walutowe, czy też perspektywy wzrostu gospodarczego, wówczas powróci konstatacja, że złotówka jest walutą niedowartościowaną. Mamy wtedy szansę, żeby euro kosztowało (…) poniżej 4,2-4,1 zł. Ale to jest scenariusz optymistyczny, gdy nie będziemy mieli do czynienia z turbulencjami międzynarodowymi – powiedział. Prof. Jerzy Hausner zastanawiając się, gdzie należy upatrywać szans na 3-proc. wzrost PKB, wymienił dobrą sytuację finansową firm. - Co prawda przedsiębiorstwa nie mają tak dynamicznego wzrostu dochodów, (…) ale nie mają też problemów płynnościowych. To, że nie inwestują wynika z tego, że ryzyko zewnętrzne i krajowe jest zbyt wysokie, by podejmować w tej chwili bardziej ekspansywne programy - powiedział. Ekonomista zwrócił jednak uwagę, że na tym tle są gałęzie gospodarki, które wypadają niekorzystnie. To m.in. górnictwo węgla kamiennego. Przypomniał, że w 13 dotychczasowych raportach ISR wskazywano na wysoki poziom zagrożenia upadłością w tym sektorze. - Od początku 2012 r. mówimy, że on systematycznie rośnie – dodał.

Hausner zaznaczył, że problemy górnictwa nie wynikają jedynie z powodu cen na rynkach międzynarodowych, bo polski węgiel nie jest eksportowany, a import nie jest duży. - Działają tu czynniki wewnętrzne związane ze złym zarządzaniem, złym nadzorem właścicielskim. (…) To jest sektor, który może zarażać, przykładowo energetykę. (…) Chodzi też o małe i średnie przedsiębiorstwa w otoczeniu – podkreślił. Hausner dodał, że wśród sektorów, które mogą być zagrożone upadłością jest też telekomunikacja i przemysł chemiczny. „Popatrzmy też na budownictwo, które jest dziś w okresie dobrej koniunktury. W budownictwie przemysłowym mamy jednak do czynienia ze stagnacją. Oczekujemy wprawdzie nowej fali inwestycji publicznych w związku z dopływem funduszy unijnych, ale problem jest” – mówił.

Niemieckie ceny minimalne

Poważnym problemem jest też sytuacja w sektorze transportowym, która wynika z polityki władz Niemiec. Chodzi o wymóg respektowania cen minimalnych w przypadku przejazdu przez ten kraj. - Ta zmienna, która od nas nie zależy, praktycznie eliminuje sektor z funkcjonowania na rynku Zachodnim, a zostaliśmy już wyeliminowani, jeśli chodzi o transport na Wschód – powiedział. Projekt ISR realizują wspólnie: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i Małopolska Szkoła Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Analizy mają pomagać w łagodzeniu negatywnych skutków istotnego pogorszenia sytuacji gospodarczej. Debata towarzyszyła sympozjum naukowemu „Współczesna gospodarka i administracja publiczna”, które odbywa się w Szczyrku pod patronatem Polskiej Agencji Prasowej.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości

Rada Ministrów zdecydowała o zmianach w programie inwestycyjnym Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Zostały zaktualizowane ramy finansowe i czasowe inwestycji.

Zmiany w CPK. Jest decyzja rządu

Zmiany w CPK. Jest decyzja rządu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Nowy program mieszkaniowy ma zostać zaprezentowany w pierwszym kwartale 2025 roku. Ma zawierać między innymi elementy, które sprawdziły się w programie "Mieszkanie dla Młodych" - zapowiedział minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk.

Co z programem mieszkaniowym? Minister wyjaśnia

Co z programem mieszkaniowym? Minister wyjaśnia

Źródło:
PAP

W sylwestra sklepy będą czynne krócej niż zwykle. Placówki największych sieci w większości zakończą pracę o godzinie 18 lub 19, choć są też pewne wyjątki. Poniżej podajemy, do której godziny zrobimy zakupy we wtorek, 31 grudnia 2024 roku.

Do której godziny sklepy w sylwestra będą otwarte?

Do której godziny sklepy w sylwestra będą otwarte?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski pokazał wysokość swoich zarobków. We wpisie w mediach społecznościowych szef MSZ wskazał, że otrzymał w grudniu niecałe 10 tysięcy złotych netto. Oto jak wygląda jego wynagrodzenie na tle ministrów spraw zagranicznych z innych krajów.

Sikorski pokazał przelew. Jego zarobki na tle innych szefów MSZ

Sikorski pokazał przelew. Jego zarobki na tle innych szefów MSZ

Źródło:
PAP, Bild, mfor.hu, tvn24.pl

Hakerzy wspierani przez chińskie władze włamali się do systemów amerykańskiego resortu skarbu, zyskując dostęp do niejawnych dokumentów - podał Departament Skarbu USA. W piśmie skierowanym do kongresmenów ministerstwo oceniło zdarzenie jako poważne - poinformował portal stacji BBC. Chiny zaprzeczyły tym oskarżeniom.

Atak hakerski w USA. Chiny odpierają zarzuty

Atak hakerski w USA. Chiny odpierają zarzuty

Źródło:
PAP

W roku 2024 złoty wykazał się dojrzałością i zaufaniem inwestorów - stwierdził Mateusz Sutowicz, ekonomista Banku Millennium. Jego zdaniem w 2025 roku polska waluta powinna znajdować się w przedziale 4,20-4,40 złotego za euro.

To "wywoła trochę emocji na rodzimym rynku"

To "wywoła trochę emocji na rodzimym rynku"

Źródło:
PAP

Najbardziej spektakularnym wydarzeniem na rynku nieruchomości w 2024 roku był ogromny wzrost podaży - dostępnych do kupienia - mieszkań - czytamy w raporcie Rankomat.pl i Rentier.io. W listopadzie bieżącego roku liczba aktywnych ogłoszeń sprzedaży na największych portalach nieruchomości w 17 analizowanych miastach wynosiła niemal 470 tysięcy. To aż 40 procent więcej niż rok temu.

"Najbardziej spektakularne wydarzenie na rynku"

"Najbardziej spektakularne wydarzenie na rynku"

Źródło:
tvn24.pl

Właściciel tankowca, zajętego przez Finlandię pod zarzutem uszkodzenia podmorskiej linii energetycznej, żąda uwolnienia statku - poinformowała Agencja Reutera. Dodała, że właściciel statku skierował w tej sprawie wniosek do helsińskiego sądu. Zdaniem fińskich służb tankowiec należy do rosyjskiej floty cieni wykorzystywanej do omijania europejskich sankcji.

"Finowie porwali statek". Sprawa trafiła do sądu

"Finowie porwali statek". Sprawa trafiła do sądu

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

W 2024 roku cena obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego wzrosła o jedną czwartą rok do roku. Rentowność ubezpieczycieli jest pod kreską, więc cena OC będzie rosła - podał "Puls Biznesu".

Wojna cenowa ubezpieczycieli. "Ruch w górę jest przesądzony"

Wojna cenowa ubezpieczycieli. "Ruch w górę jest przesądzony"

Źródło:
PAP

We wtorek w ramach mechanizmu warunkowości Węgry stracą ponad 1 miliard euro z polityki spójności – potwierdziła rzeczniczka Komisji Europejskiej Anna-Kaisa Itkonen. Pieniądze te przepadną bezpowrotnie. Węgry nie będą miały możliwości odwoławczych. To nie koniec złych wiadomości, gdyż mogą stracić kolejne miliardy euro.

Węgry stracą ponad miliard euro. Pierwszy taki przypadek w historii

Węgry stracą ponad miliard euro. Pierwszy taki przypadek w historii

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wyższy zasiłek pogrzebowy wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, a zamiast waloryzacji zasiłku będzie weryfikacja kwoty - wynika z najnowszego projektu ustawy w tej sprawie. Poprzedni projekt zakładał podwyżkę zasiłku w ciągu 14 dni od wejścia w życie nowych regulacji oraz coroczną waloryzację.

Zmiany w zasiłku pogrzebowym. Nowa propozycja

Zmiany w zasiłku pogrzebowym. Nowa propozycja

Źródło:
PAP

1 stycznia wejdą w życie przepisy zmieniające zasady naliczania składki zdrowotnej przy zbyciu środków trwałych. Zakładają też obniżenie minimalnej podstawy wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców do 75 procent minimalnego wynagrodzenia.

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej 

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej 

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia można składać wnioski do ZUS o rentę wdowią. Nowe przepisy oznaczają dla wdów i wdowców możliwość pobierania renty rodzinnej z innym świadczeniem, na przykład z emeryturą. Wypłaty renty wdowiej rozpoczną się 1 lipca 2025 roku.

Nowe świadczenie z ZUS. Ile wynosi i komu przysługuje?

Nowe świadczenie z ZUS. Ile wynosi i komu przysługuje?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Od 1 stycznia rosną kary za brak ubezpieczenia OC. Wszystko przez wzrost płacy minimalnej, której wysokość również zmienia się wraz z początkiem roku. Właściciele aut osobowych będą musieli zapłacić nawet ponad 9,3 tysiąca złotych.

Zmiany dla kierowców od stycznia. Rekordowo wysokie kary za brak OC

Zmiany dla kierowców od stycznia. Rekordowo wysokie kary za brak OC

Źródło:
tvn24.pl

W mediach społecznościowych pojawiają się informacje o skokowej podwyżce mandatów, między innymi za przekroczenie prędkości. Stawki miałyby wzrosnąć do nawet pięciu tysięcy złotych. Jak podkreśla nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, od 1 stycznia nie jest planowana zmiana taryfikatora.

Pięć tysięcy za przekroczenie prędkości o 30 km? Jest stanowisko policji

Pięć tysięcy za przekroczenie prędkości o 30 km? Jest stanowisko policji

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rewolucja kadrowa w spółkach Skarbu Państwa, realizacja pierwszych obietnic wyborczych czy protesty związane z Zielonym Ładem - to tylko niektóre z najważniejszych wydarzeń mijającego roku. Obserwowaliśmy także kryzys w branży motoryzacyjnej, a na jaw wychodziły kolejne nieprawidłowości w państwowym biznesie, ujawniane przez media i audytorów. Oto nasze subiektywne podsumowanie ostatnich 12 miesięcy w gospodarce.

Taki był rok w gospodarce. Dziesięć najważniejszych wydarzeń

Taki był rok w gospodarce. Dziesięć najważniejszych wydarzeń

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W 2025 roku nie zabraknie okazji do długich weekendów. Dodatkowe dni wolne można zyskać już w styczniu. Kiedy wypadają długie weekendy i kiedy najlepiej zaplanować urlop? Sprawdź kalendarz i nasze podpowiedzi.

Dłuższy urlop w 2025 roku. Jak zaplanować wolne?

Dłuższy urlop w 2025 roku. Jak zaplanować wolne?

Źródło:
tvn24.pl

Kryteria dochodowe w pomocy społecznej zmieniają się od 1 stycznia 2025 roku. Dla osoby samotnie gospodarującej będzie to 1010 złotych, a dla osoby w rodzinie - 823 złotych.

Zmiany w świadczeniach socjalnych. Nowe kwoty i kryteria

Zmiany w świadczeniach socjalnych. Nowe kwoty i kryteria

Źródło:
PAP

Sylwester w Beskidach cieszy się dużą popularnością. Choć powitanie Nowego Roku będzie dość kosztowne, to - jak powiedziała Karolina Fuchs z magistratu w Wiśle - blisko 90 procent miejsc zostało już zarezerwowanych. Koszt trzydniowego pobytu w hotelu w górach może wynieść nawet ponad pięć tysięcy złotych.

Kilka tysięcy złotych za sylwestra w górach. Większość miejsc zarezerwowana

Kilka tysięcy złotych za sylwestra w górach. Większość miejsc zarezerwowana

Źródło:
PAP

Mięso, mąka, pieczywo, owoce, warzywa - między innymi te produkty mają podrożeć. Analitycy dla redakcji biznesowej tvn24.pl wskazali, czego można spodziewać się w 2025 roku, jeśli chodzi i o ceny artykułów spożywczych i paliw. Wyjaśnili też, co zdarzy się na rynku walut, który również może mieć wpływ na ceny.

Te produkty mają zdrożeć. Przewidywania analityków

Te produkty mają zdrożeć. Przewidywania analityków

Źródło:
tvn24.pl

- Moglibyśmy na poważnie mówić o wejściu do strefy euro za dekadę - ocenił w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl ekonomista z Akademii WSB Marek Zuber. Jego zdaniem w momencie gdy spełnimy wszystkie kryteria i zbliżymy się do krajów najbogatszych, przyjęcie euro w Polsce będzie opłacalne.

Euro w Polsce? "Wtedy realnie mogą pojawić się możliwości"

Euro w Polsce? "Wtedy realnie mogą pojawić się możliwości"

Źródło:
tvn24.pl

Kumulacja prac związanych z przygotowaniami do księgowego i podatkowego zamknięcia roku, a także konieczność dostosowania się do nowych przepisów sprawia, że końcówka roku dla wielu podatników będzie intensywnym okresem - przekazała doradczyni dodatkowa z kancelarii MDDP Anna Zielony. Sprawdź, jakie zmiany podatkowe wejdą w życie w 2025 roku.

Rewolucja w podatkach. Oto najważniejsze zmiany

Rewolucja w podatkach. Oto najważniejsze zmiany

Źródło:
PAP, gov.pl