PZU rzuca się na banki. Rafał Hirsch: w dotychczasowej strategii nie było o tym mowy

PZU przejmuje Alior Banktvn24

PZU przejmuje Alior Bank, a za chwilę okaże się, że przejmuje też Raiffeisen Polbank – nie ma na razie oficjalnego komunikatu, ale sam prezes mówi, że chce kupić nawet trzy banki, więc zakładam, że tak będzie. Mamy zatem "repolonizację" sektora bankowego w praktyce, akurat tuż po kampanii wyborczej, w czasie której sporo się o tym mówiło. Przypadek? Możliwe, że nie, bo w oficjalnych dokumentach PZU na temat strategii rozwoju firmy do roku 2020 o kupowaniu banków nie było ani słowa.

Korzyści z repolonizacji banków

Spora część Polaków nie lubi banków, a zwłaszcza tych "zagranicznych" – chodzi o jak najbardziej polskie banki, w których jednak ponad 50 procent kapitału jest kontrolowane przez banki albo inne podmioty zagraniczne (głównie dlatego, że same do Polski z tym kapitałem kiedyś przyjechały, o czym jednak w krytyce zjawiska się nie wspomina).

Skoro Polacy nie lubią "banków zagranicznych" to politycy mogą zbijać kapitał polityczny i zwiększać swoje szanse na dojście do władzy przez promowanie pomysłu "repolonizacji", czyli wykupu polskiego sektora bankowego z rąk zagranicznego kapitału. Swoją drogą pomysł ten nie jest wcale głupi i ma swoje plusy, chociażby w kontekście odporności sektora na ewentualne tornado w świecie banków na Zachodzie, czego nigdy nie można wykluczać.

Ale dziś mówi się o tym, żeby wygrać wybory. Jest to skuteczne, bo Andrzej Duda mówiąc, między innymi właśnie o tym, jedne wybory już wygrał. Kolejne są w październiku i wiadomo, że nawet jeśli partia rządząca też zacznie wzywać do repolonizacji, to będzie w tym mniej wiarygodna niż partie opozycyjne. Można więc się przed tym uchronić tylko w jeden sposób. Można spróbować zrepolonizować sektor bankowy jeszcze przed wyborami i wtedy argument w ogóle zniknie.

PZU idealnym repolonizatorem

Kto może podjąć się misji repolonizacji? Leszek Czarnecki – jedyny Polak – właściciel dużego banku raczej odpada, bo jego Getin sam musi uważać na to, co się będzie dziać z frankiem szwajcarskim. Państwowe PKO BP – może i tak, ale niedawno kupiło Nordeę (samodzielnie realizując ideę repolonizacji), więc teraz może już nie chcieć kupować dalej. Można by PKO przymusić, ale po co, skoro obok jest PZU – spółka również potężna finansowo, nawet bardziej rentowna, z dużymi i niewykorzystanymi pokładami kapitału. Idealny kandydat na repolonizatora.

W komunikacie PZU o podpisaniu listu intencyjnego w sprawie kupna pakietu akcji Alior Banku jest mowa o tym, że to odtajnienie komunikatu, który spółka zgodnie z prawem wysłała do KNF i utajniła 14 maja. Spółki giełdowe o takich sprawach jak rozpoczęcie negocjacji w sprawie przejęcia innej spółki muszą zawiadamiać KNF niezwłocznie, najpóźniej w 24 godziny po wydarzeniu. Czyli PZU przystąpiło do negocjacji 13 albo 14 maja, a zakończyło je podpisaniem przedwstępnej umowy sprzedaży 30 maja. Czyli PZU kupiło spory pakiet akcji w banku z WIG20 po 16 dniach. Jak dla mnie – dość szybko. No chyba, że negocjowało już wcześniej, ale to by oznaczało, że spółka jest na bakier z przepisami i z KNF. Tego nie zakładam.

13 maja to była środa po pierwszej turze wyborów prezydenckich. Dwa dni wcześniej, 11 maja Bronisław Komorowski ogłosił pomysł referendum, które miało (nadal ma) rozbroić inny wyborczy wątek, czyli jednomandatowe okręgi wyborcze.

Wszystkie te niecne podejrzenia można obalić w prosty sposób, wykazując, że PZU już wcześniej planowało wejście w polski sektor bankowy i teraz tylko finalizuje wcześniejsze plany. Tylko że niestety we wcześniejszych dokumentach i komunikatach spółki nie ma na ten temat ani słowa. Nie ma o tym niczego ani w raporcie za pierwszy kwartał, ani w sprawozdaniu zarządu i liście prezesa do akcjonariuszy zamieszczonych w raporcie rocznym za 2014. Co najważniejsze jednak – nie ma o tym ani słowa w opublikowanej w styczniu nowej strategii rozwoju PZU na lata 2015-2020.

Strategia rozwoju PZU

PZU w styczniu ogłosiło, że zamierza być liderem regionalnym w ubezpieczeniach, planuje budować PZU Inwestycje, czyli rozwój produktów inwestycyjnych dla klientów, tak aby zostać liderem także na tym rynku. No i najciekawszy filar trzeci – rozwinąć działalność w sektorze zdrowotnym. W strategii można wyczytać, że Grupa PZU rozważa budowę sieci szpitali i inwestycje w domy opieki. A co do przejęć, to jest tylko mowa, że Grupa będzie się rozglądać po rynkach regionu za możliwymi przejęciami w sektorze ubezpieczeń i ewentualnie zarządzania aktywami. Ani słowa o bankach.

W zapisie ze styczniowego spotkania z inwestorami i analitykami prezes Klesyk w długiej i swobodnej wypowiedzi bardzo ciekawie opowiada o poszczególnych częściach strategii. Widać, że jest przemyślana, dopracowana, ciekawa, bez żadnych przypadkowych i zbyt ryzykownych ruchów. Wszystko musi być rentowne, a na wszystkie inwestycje w nowych obszarach w ciągu sześciu lat prezes zapowiada nakłady rzędu miliarda złotych. Wyraźnie też mówi, że nie rozważa przejęć.

Fragment wypowiedzi prezesa PZU A.Klesyka na konferencji z inwestorami podczas prezentacji strategii rozwoju PZUGrupa PZU

Deklaracja o braku planów akwizycji w Polsce pojawia się jeszcze raz pod koniec konferencji.

Fragment konferencji PZU z inwestorami po publikacji strategii rozwojuGrupa PZU

Warto też zauważyć, że te wypowiedzi dotyczyły głównie przejęć w branży ubezpieczeniowej, ewentualnie zarządzania aktywami. Tu w ogóle nigdzie nie ma ani słowa o jakichkolwiek bankach. Prezes przez chwilę opowiada, że w ramach nowych pomysłów na lokowanie aktywów mogą poszukać czegoś w nieruchomościach. Ale o bankach cisza.

Nie przekonuje mnie argument, że prezes nie wykluczał kupna banku w mediach. Doświadczony prezes, jak nie chce powiedzieć niczego konkretnego, to mówi, że nie wyklucza albo, że monitoruje rynek i że będzie się przyglądać. Absolutnie nie widzę w tym zapowiedzi zamiaru kupna czegokolwiek. Można monitorować latami i niczego nie kupić. Można też monitorować, monitorować, aż nagle dostaje się sygnał, że trzeba już kończyć monitorować i kupić. Deklaracje z kwietnia o możliwości uczestniczenia w transakcjach jako "dostarczyciel finansowania" też moim zdaniem nie brzmiały jak chęć przejęcia kontroli nad dwoma czy trzema bankami w Polsce. Dziennikarze wprawdzie tak to interpretowali, ale akurat mam taką przypadłość, że odróżniam słowa dziennikarzy od słów prezesów spółek. A z drugiej strony, jeśli ktoś jednak ma ochotę na takie zakupy, to tym łatwiej go przekonać, że warto to zrobić właśnie teraz, a nie na przykład za kilka miesięcy. Nie unieważnia więc to moich podejrzeń a propos tego skąd wyszedł impuls.

Po prostu nie wierzę w to, że któregoś dnia na posiedzeniu zarządu prezes powiedział: „narobiliśmy się przy tej strategii, wyszło nam świetnie, jest dopracowana z każdej strony, ale w sumie to mi się znudziła trochę, lepiej kupmy trzy banki w Polsce za kilka miliardów”. Po prostu nie wierzę w takie coś. Ten zarząd jest za dobry na takie hop – siup. Nie chodzi przecież o jakieś drobne uzupełnienie strategii małym zakupem niewielkiego banku gdzieś na boku. Alior czy Raiffeisen to nie są małe banki, z tego się robi naprawdę duży projekt, który moim zdaniem może zasadniczo zmienić postrzeganie PZU przez inwestorów na rynku, bo to bardzo poważne odejście od ogłoszonej kilka miesięcy temu pięcioletniej strategii. Od stycznia na rynku ubezpieczeniowym nic się chyba przecież aż tak nie zmieniło. Nie wierzę też w przypadku tej spółki w takie błędy komunikacyjne, jak zapowiadanie czegoś w strategii, a potem robienie czegoś zupełnie innego. Dlatego uważam, że inspiracja wyszła od strony politycznej. Chociaż oczywiście to, że akurat parę banków w Polsce jest teraz na sprzedaż i można je kupić bez większego wysiłku, to już całkowicie pozapolityczny, sprzyjający zbieg okoliczności.

I co z tego?

Żeby było jasne: nie mam nic przeciwko repolonizacji banków, ani przeciw kupowaniu tych banków przez PZU. Nie twierdzę, że to katastrofa albo marnowanie pieniędzy spółki. Nic z tych rzeczy. Nie mam też nic przeciwko udziałowi państwa w gospodarce ani przeciwko kontrolowaniu przez Skarb Państwa spółek akcyjnych prowadzących działalność komercyjną. Akurat właśnie PZU w ostatnich latach jest doskonałym przykładem na to, że taka kontrola Skarbu Państwa nie musi w niczym przeszkadzać, a spółka może być dobrze zarządzana, odnosić sukcesy i zwiększać swoją wartość. Ale ostatnie dni i tygodnie przypominają, że nawet w tak dobrych firmach, jeśli są pod kontrolą państwa, istnieje i zawsze będzie istnieć ryzyko polityczne. Inwestor giełdowy musi o tym pamiętać, zwłaszcza że wśród dziesięciu największych spółek na GPW Skarb Państwa kontroluje aż sześć. W każdej może nagle wymyślić coś, co spowoduje, że wypracowana przez zarząd strategia rozwoju spółki stanie pod znakiem zapytania.

Bardzo możliwe, że wejście PZU w sektor bankowy przyniesie firmie kolejne zyski i będzie kolejnym sukcesem. Nie twierdzę, że to zły ruch. Tak właściwie niczego się nie czepiam i dopuszczam tez ewentualność, że zupełnie nie mam racji. Po prostu uważam, że parę rzeczy wygląda dość dziwnie, a z drugiej strony wszystko to jest bardzo ciekawe.

Autor: Rafał Hirsch / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

- Sztuczna inteligencja to autostrada do postępu. Głupio by było, żeby tą autostradą nie jechać. A to się dzieje - uważa profesor Aleksander Mądry z Open AI. Jego zdaniem każde państwo, które chce się liczyć, powinno mieć strategię rozwoju w tym zakresie.

"Rewolucja już się zaczęła. To technologia, która zmieni wszystko"

"Rewolucja już się zaczęła. To technologia, która zmieni wszystko"

Źródło:
PAP

Zniesienie zasady 10H oraz nowa wzajemna i minimalna odległość między instalacjami lądowej energetyki wiatrowej a zabudową mieszkaniową na poziomie 500 metrów - oto założenia projektu resortu klimatu, które znalazły się w wykazie prac legislacyjnych rządu.

"Gwarancja tańszego prądu". Nowe plany rządu

"Gwarancja tańszego prądu". Nowe plany rządu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

"Aktywny rodzic" zacznie działać od 1 października 2024 roku. Wnioski o wypłatę jednego z trzech świadczeń w ramach programu, w tym tak zwanego babciowego, składane będą do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dostać można nawet 1900 złotych miesięcznie na dziecko. Są jednak warunki.

Będzie można dostać nawet 1900 złotych miesięcznie. Są warunki

Będzie można dostać nawet 1900 złotych miesięcznie. Są warunki

Źródło:
tvn24.pl

Brytyjska ministra finansów Rachel Reeves poinformowała o planach zwiększenia liczby budowanych domów, odblokowania projektów infrastrukturalnych i przyciągnięcia prywatnych inwestycji. To niektóre założenia nowej "narodowej misji" napędzania wzrostu gospodarczego.

Pierwsza w historii Wielkiej Brytanii kobieta na stanowisku ministry finansów

Pierwsza w historii Wielkiej Brytanii kobieta na stanowisku ministry finansów

Źródło:
PAP

Facebook zablokował post jednego z serwisów ekonomicznych z linkiem do artykułu na temat protestu mediów. Wcześniej na taką samą praktykę serwisu należącego do koncernu Meta skarżyli się lokalni wydawcy prasy. Mamy stanowisko koncernu.

Facebook usunął post kolejnego serwisu. "Jestem ciekawa, jakie standardy łamie mój tekst"

Facebook usunął post kolejnego serwisu. "Jestem ciekawa, jakie standardy łamie mój tekst"

Źródło:
tvn24.pl

Telewizja Polska złożyła do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu wyrządzenia szkody w obrocie gospodarczym, oszustwa oraz fałszerstwa faktur przez byłą dyrektor TVP i inne osoby pełniące funkcje kierownicze oraz współpracujące z TVP - napisano w komunikacie.

TVP zawiadomiła prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłe kierownictwo Biełsatu

TVP zawiadomiła prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłe kierownictwo Biełsatu

Źródło:
PAP

PKO BP opublikował ostrzeżenie przed oszustami, którzy podszywają się pod bank. Jak przekazano, otwarcie załącznika z wiadomości lub kliknięcie w link w niej zawarty może prowadzić do utraty pieniędzy i kontroli nad kontem.

"Możesz stracić pieniądze i kontrolę nad kontem"

"Możesz stracić pieniądze i kontrolę nad kontem"

Źródło:
tvn24.pl

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wyjaśniające, czy sieci Biedronka i Dino zawarły nielegalne porozumienie o niekonkurowaniu o pracowników. Chodzi o kierowców firm przewozowych obsługujących sieci. Urząd w lutym i kwietniu, za zgodą sądu i w asyście funkcjonariuszy policji, przeszukał siedziby spółek Jeronimo Martins Polska, Dino Polska oraz firm transportowych. Wskazano, że trwa analiza zebranych materiałów. "Ze spokojem oczekujemy na dalszy rozwój wypadków" - komentuje Biedronka.

Biedronka i Dino zawarły nielegalne porozumienie? Przeszukano siedziby

Biedronka i Dino zawarły nielegalne porozumienie? Przeszukano siedziby

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministra do spraw polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz zapowiedziała budowę mieszkań dla osób starszych na terenach pogórniczych w Katowicach. Jak dodała, trwają prace nad odpowiednim programem.

Specjalne mieszkania dla osób starszych. "W imię sprawiedliwości społecznej"

Specjalne mieszkania dla osób starszych. "W imię sprawiedliwości społecznej"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska wszczęła w poniedziałek dochodzenie w sprawie sześciu miliardów euro pomocy publicznej udzielonej przez rząd Niemiec Lufthansie w czasie pandemii COVID-19. KE zamierza sprawdzić, czy Berlin udzielił wsparcia liniom lotniczym zgodnie z unijnymi przepisami.

Bruksela wszczęła dochodzenie w sprawie pomocy niemieckiemu gigantowi

Bruksela wszczęła dochodzenie w sprawie pomocy niemieckiemu gigantowi

Źródło:
PAP, Reuters

W Warszawie czerwiec przyniósł spadek średniej ceny metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym o 1 procent, w innych metropoliach również są widoczne symptomy cenowej stabilizacji - wynika z raportu u GetHome.pl. W maju tego roku z rynku wtórnego wycofano około 35 tysięcy unikalnych ofert mieszkań.

"Cenowa stabilizacja" na rynku wtórnym

"Cenowa stabilizacja" na rynku wtórnym

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące partii "napoju piwnego bezalkoholowego ze względu na ryzyko uszkodzenia (wybuchu) butelek". Producent poinformował, że prawdopodobnie doszło do zbyt dużego wysycenia produktu dwutlenkiem węgla.

Ryzyko "wybuchu butelek". Partia wycofana ze sklepów

Ryzyko "wybuchu butelek". Partia wycofana ze sklepów

Źródło:
tvn24.pl

W 2023 roku ceny lokali mieszkalnych wzrosły o 8,8 procent w stosunku do 2022 roku i o 79,8 procent względem 2015 roku - poinformował w poniedziałek GUS. Liczba podpisanych w ubiegłym roku aktów notarialnych dotyczących sprzedaży nieruchomości spadła o 3,8 procent rok do roku.

Tak rosły ceny mieszkań

Tak rosły ceny mieszkań

Źródło:
PAP

Najwyższa Izba Kontroli ma zastrzeżenia do zeszłorocznych imprez plenerowych, promujących program 800 plus - donosi "Rzeczpospolita. Pikniki, uznawane przez ówczesną opozycję za element kampanii wyborczej, pochłonęły ponad 8 milionów złotych.

Pikniki 800 plus w ocenie NIK. "Niecelowe i niegospodarne" wydatki

Pikniki 800 plus w ocenie NIK. "Niecelowe i niegospodarne" wydatki

Źródło:
Rzeczpospolita

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prokurator Piotr Antoni Skiba poinformował, że warszawska prokuratura nadzoruje postępowanie w sprawie zablokowania kontroli NIK na przełomie marca i maja 2022 roku w Orlenie i w Fundacji Orlen.

Jest postępowanie w sprawie zablokowania kontroli NIK w Orlenie

Jest postępowanie w sprawie zablokowania kontroli NIK w Orlenie

Źródło:
PAP

Turyści w Chorwacji mogą skorzystać z kąpieli w najczystszym morzu w Europie - wynika z raportu Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Środowiska, cytowanego w przez telewizję HRT.

Kraj z najczystszym morzem w Europie. "To prawdziwa perła"

Kraj z najczystszym morzem w Europie. "To prawdziwa perła"

Źródło:
PAP

W poniedziałek pracownicy fabryki Samsung Electronics podjęli trzydniowy strajk, żądając podwyżek, dodatkowych premii oraz więcej płatnych urlopów. To druga, a zarazem najliczniejsza akcja protestacyjna w 55-letniej historii giganta technologicznego.

Pracownicy giganta rozpoczęli strajk. Druga taka akcja w historii

Pracownicy giganta rozpoczęli strajk. Druga taka akcja w historii

Źródło:
PAP

Resort sprawiedliwości pracuje nad zaostrzeniem przepisów dotyczących konfiskaty auta nietrzeźwym kierowcom. - Każdy ruch w tym kierunku będzie dobry, ponieważ nie może tak być, że cacka się z ludźmi, którzy mają ochotę się napić - stwierdził na antenie TVN24 Krzysztof Dowgird z Towarzystwa Dziennikarskiego.

Nowy bat na nietrzeźwych kierowców. "Każdy ruch w tym kierunku będzie dobry"

Nowy bat na nietrzeźwych kierowców. "Każdy ruch w tym kierunku będzie dobry"

Źródło:
tvn24.pl

1 lipca weszły w życie zmiany w opłatach drogowych w Niemczech. Dotyczą one przede wszystkim kierowców ciężarowych. Polscy i litewscy przewoźnicy odczują je najbardziej, ze względu na największy udział w opłatach drogowych spośród wszystkich przewoźników z zagranicy.

Zmiany w opłatach drogowych w Niemczech. Co oznaczają dla polskich kierowców?

Zmiany w opłatach drogowych w Niemczech. Co oznaczają dla polskich kierowców?

Źródło:
tvn24.pl

Ponad 20 tysięcy osób wzięło udział w centrum Barcelony w proteście przeciwko masowej turystyce. Demonstracja to efekt inicjatywy ponad 100 organizacji obywatelskich.

Protest w centrum Barcelony. "Wszystko ma swoje granice"

Protest w centrum Barcelony. "Wszystko ma swoje granice"

Źródło:
PAP

Fałszywe oferty wyjazdów last minute lub publiczne sieci Wi-Fi, "znajomy", który prosi o szybki przelew, bo zgubił telefon - zagrożeń podczas wakacji nie brakuje. Eksperci podają pięć zasad cyberbezpieczeństwa i wskazują, o czym należy pamiętać, aby urlop był bezpieczny. 

Wakacje sprzyjają przestępcom. Pięć zasad cyberbezpieczeństwa

Wakacje sprzyjają przestępcom. Pięć zasad cyberbezpieczeństwa

Źródło:
tvn24.pl

Tokio, Paryż, Nowy Jork - to miasta znane z dobrego jedzenia. Dla miłośników wybornej gastronomii i preferujących mniej oczywiste miejsca stworzono alternatywne zestawienie. W tym rankingu prym wiedzie stolica Malty - Valletta.

Ukryte kulinarne perełki. Wyspiarskie miasto na szczycie listy

Ukryte kulinarne perełki. Wyspiarskie miasto na szczycie listy

Źródło:
PAP

Otrzymane prezenty, w tym tak zwane koperty traktowane są jako darowizny i o ile nie przekroczą wyznaczonych progów, nie muszą być zgłaszane organom podatkowym - wskazała ekspertka e-pity.pl Monika Piątkowska. Zwróciła uwagę, że otrzymana kwota jest liczona w okresie pięciu lat.

Czy prezenty ślubne są zwolnione z podatku?

Czy prezenty ślubne są zwolnione z podatku?

Źródło:
PAP

Od początku 2026 roku ma wejść podział budynków mieszkalnych na klasy energetyczne - zakłada projekt rozporządzenia Ministerstwa Rozwoju i Technologii opublikowany w Rządowym Centrum Legislacji. Wprowadzenie takiego systemu przewiduje dyrektywa o efektywności budynków (EPBD).

Podział budynków mieszkalnych na klasy energetyczne. Jest projekt

Podział budynków mieszkalnych na klasy energetyczne. Jest projekt

Źródło:
PAP

Kolonie, obozy i campy pod patronatem popularnych w internecie twórców nie tracą na popularności, choć za tygodniowy wyjazd trzeba zapłacić blisko 3 tysiące złotych. Dzieci mogą nauczyć się między innymi tańców popularnych na platformie TikTok czy zrobić sobie zdjęcie z gwiazdą. Ale specjaliści nie są zachwyceni takim spędzaniem wolnego czasu. Jak mówi psycholożka Natalia Boszczyk "to podsycanie kultury narcyzmu".

"Sprzedawcy przytulasków", czyli 15 sekund na spotkanie z idolem. Jak wyglądają kolonie z influencerami?

"Sprzedawcy przytulasków", czyli 15 sekund na spotkanie z idolem. Jak wyglądają kolonie z influencerami?

Źródło:
tvn24.pl

Kolejowy Polsko-Niemiecki Bilet Przyjaźni ma być bezpłatny dla osób do 27. roku życia - podała rzeczniczka prasowa Ministerstwa Infrastruktury Anna Szumańska. Podkreśliła jednak, że pula biletów ma być ograniczona.

Polsko-Niemiecki Bilet Przyjaźni. Ministerstwo wyjaśnia

Polsko-Niemiecki Bilet Przyjaźni. Ministerstwo wyjaśnia

Źródło:
PAP