PZU rzuca się na banki. Rafał Hirsch: w dotychczasowej strategii nie było o tym mowy

PZU przejmuje Alior Banktvn24

PZU przejmuje Alior Bank, a za chwilę okaże się, że przejmuje też Raiffeisen Polbank – nie ma na razie oficjalnego komunikatu, ale sam prezes mówi, że chce kupić nawet trzy banki, więc zakładam, że tak będzie. Mamy zatem "repolonizację" sektora bankowego w praktyce, akurat tuż po kampanii wyborczej, w czasie której sporo się o tym mówiło. Przypadek? Możliwe, że nie, bo w oficjalnych dokumentach PZU na temat strategii rozwoju firmy do roku 2020 o kupowaniu banków nie było ani słowa.

Korzyści z repolonizacji banków

Spora część Polaków nie lubi banków, a zwłaszcza tych "zagranicznych" – chodzi o jak najbardziej polskie banki, w których jednak ponad 50 procent kapitału jest kontrolowane przez banki albo inne podmioty zagraniczne (głównie dlatego, że same do Polski z tym kapitałem kiedyś przyjechały, o czym jednak w krytyce zjawiska się nie wspomina).

Skoro Polacy nie lubią "banków zagranicznych" to politycy mogą zbijać kapitał polityczny i zwiększać swoje szanse na dojście do władzy przez promowanie pomysłu "repolonizacji", czyli wykupu polskiego sektora bankowego z rąk zagranicznego kapitału. Swoją drogą pomysł ten nie jest wcale głupi i ma swoje plusy, chociażby w kontekście odporności sektora na ewentualne tornado w świecie banków na Zachodzie, czego nigdy nie można wykluczać.

Ale dziś mówi się o tym, żeby wygrać wybory. Jest to skuteczne, bo Andrzej Duda mówiąc, między innymi właśnie o tym, jedne wybory już wygrał. Kolejne są w październiku i wiadomo, że nawet jeśli partia rządząca też zacznie wzywać do repolonizacji, to będzie w tym mniej wiarygodna niż partie opozycyjne. Można więc się przed tym uchronić tylko w jeden sposób. Można spróbować zrepolonizować sektor bankowy jeszcze przed wyborami i wtedy argument w ogóle zniknie.

PZU idealnym repolonizatorem

Kto może podjąć się misji repolonizacji? Leszek Czarnecki – jedyny Polak – właściciel dużego banku raczej odpada, bo jego Getin sam musi uważać na to, co się będzie dziać z frankiem szwajcarskim. Państwowe PKO BP – może i tak, ale niedawno kupiło Nordeę (samodzielnie realizując ideę repolonizacji), więc teraz może już nie chcieć kupować dalej. Można by PKO przymusić, ale po co, skoro obok jest PZU – spółka również potężna finansowo, nawet bardziej rentowna, z dużymi i niewykorzystanymi pokładami kapitału. Idealny kandydat na repolonizatora.

W komunikacie PZU o podpisaniu listu intencyjnego w sprawie kupna pakietu akcji Alior Banku jest mowa o tym, że to odtajnienie komunikatu, który spółka zgodnie z prawem wysłała do KNF i utajniła 14 maja. Spółki giełdowe o takich sprawach jak rozpoczęcie negocjacji w sprawie przejęcia innej spółki muszą zawiadamiać KNF niezwłocznie, najpóźniej w 24 godziny po wydarzeniu. Czyli PZU przystąpiło do negocjacji 13 albo 14 maja, a zakończyło je podpisaniem przedwstępnej umowy sprzedaży 30 maja. Czyli PZU kupiło spory pakiet akcji w banku z WIG20 po 16 dniach. Jak dla mnie – dość szybko. No chyba, że negocjowało już wcześniej, ale to by oznaczało, że spółka jest na bakier z przepisami i z KNF. Tego nie zakładam.

13 maja to była środa po pierwszej turze wyborów prezydenckich. Dwa dni wcześniej, 11 maja Bronisław Komorowski ogłosił pomysł referendum, które miało (nadal ma) rozbroić inny wyborczy wątek, czyli jednomandatowe okręgi wyborcze.

Wszystkie te niecne podejrzenia można obalić w prosty sposób, wykazując, że PZU już wcześniej planowało wejście w polski sektor bankowy i teraz tylko finalizuje wcześniejsze plany. Tylko że niestety we wcześniejszych dokumentach i komunikatach spółki nie ma na ten temat ani słowa. Nie ma o tym niczego ani w raporcie za pierwszy kwartał, ani w sprawozdaniu zarządu i liście prezesa do akcjonariuszy zamieszczonych w raporcie rocznym za 2014. Co najważniejsze jednak – nie ma o tym ani słowa w opublikowanej w styczniu nowej strategii rozwoju PZU na lata 2015-2020.

Strategia rozwoju PZU

PZU w styczniu ogłosiło, że zamierza być liderem regionalnym w ubezpieczeniach, planuje budować PZU Inwestycje, czyli rozwój produktów inwestycyjnych dla klientów, tak aby zostać liderem także na tym rynku. No i najciekawszy filar trzeci – rozwinąć działalność w sektorze zdrowotnym. W strategii można wyczytać, że Grupa PZU rozważa budowę sieci szpitali i inwestycje w domy opieki. A co do przejęć, to jest tylko mowa, że Grupa będzie się rozglądać po rynkach regionu za możliwymi przejęciami w sektorze ubezpieczeń i ewentualnie zarządzania aktywami. Ani słowa o bankach.

W zapisie ze styczniowego spotkania z inwestorami i analitykami prezes Klesyk w długiej i swobodnej wypowiedzi bardzo ciekawie opowiada o poszczególnych częściach strategii. Widać, że jest przemyślana, dopracowana, ciekawa, bez żadnych przypadkowych i zbyt ryzykownych ruchów. Wszystko musi być rentowne, a na wszystkie inwestycje w nowych obszarach w ciągu sześciu lat prezes zapowiada nakłady rzędu miliarda złotych. Wyraźnie też mówi, że nie rozważa przejęć.

Fragment wypowiedzi prezesa PZU A.Klesyka na konferencji z inwestorami podczas prezentacji strategii rozwoju PZUGrupa PZU

Deklaracja o braku planów akwizycji w Polsce pojawia się jeszcze raz pod koniec konferencji.

Fragment konferencji PZU z inwestorami po publikacji strategii rozwojuGrupa PZU

Warto też zauważyć, że te wypowiedzi dotyczyły głównie przejęć w branży ubezpieczeniowej, ewentualnie zarządzania aktywami. Tu w ogóle nigdzie nie ma ani słowa o jakichkolwiek bankach. Prezes przez chwilę opowiada, że w ramach nowych pomysłów na lokowanie aktywów mogą poszukać czegoś w nieruchomościach. Ale o bankach cisza.

Nie przekonuje mnie argument, że prezes nie wykluczał kupna banku w mediach. Doświadczony prezes, jak nie chce powiedzieć niczego konkretnego, to mówi, że nie wyklucza albo, że monitoruje rynek i że będzie się przyglądać. Absolutnie nie widzę w tym zapowiedzi zamiaru kupna czegokolwiek. Można monitorować latami i niczego nie kupić. Można też monitorować, monitorować, aż nagle dostaje się sygnał, że trzeba już kończyć monitorować i kupić. Deklaracje z kwietnia o możliwości uczestniczenia w transakcjach jako "dostarczyciel finansowania" też moim zdaniem nie brzmiały jak chęć przejęcia kontroli nad dwoma czy trzema bankami w Polsce. Dziennikarze wprawdzie tak to interpretowali, ale akurat mam taką przypadłość, że odróżniam słowa dziennikarzy od słów prezesów spółek. A z drugiej strony, jeśli ktoś jednak ma ochotę na takie zakupy, to tym łatwiej go przekonać, że warto to zrobić właśnie teraz, a nie na przykład za kilka miesięcy. Nie unieważnia więc to moich podejrzeń a propos tego skąd wyszedł impuls.

Po prostu nie wierzę w to, że któregoś dnia na posiedzeniu zarządu prezes powiedział: „narobiliśmy się przy tej strategii, wyszło nam świetnie, jest dopracowana z każdej strony, ale w sumie to mi się znudziła trochę, lepiej kupmy trzy banki w Polsce za kilka miliardów”. Po prostu nie wierzę w takie coś. Ten zarząd jest za dobry na takie hop – siup. Nie chodzi przecież o jakieś drobne uzupełnienie strategii małym zakupem niewielkiego banku gdzieś na boku. Alior czy Raiffeisen to nie są małe banki, z tego się robi naprawdę duży projekt, który moim zdaniem może zasadniczo zmienić postrzeganie PZU przez inwestorów na rynku, bo to bardzo poważne odejście od ogłoszonej kilka miesięcy temu pięcioletniej strategii. Od stycznia na rynku ubezpieczeniowym nic się chyba przecież aż tak nie zmieniło. Nie wierzę też w przypadku tej spółki w takie błędy komunikacyjne, jak zapowiadanie czegoś w strategii, a potem robienie czegoś zupełnie innego. Dlatego uważam, że inspiracja wyszła od strony politycznej. Chociaż oczywiście to, że akurat parę banków w Polsce jest teraz na sprzedaż i można je kupić bez większego wysiłku, to już całkowicie pozapolityczny, sprzyjający zbieg okoliczności.

I co z tego?

Żeby było jasne: nie mam nic przeciwko repolonizacji banków, ani przeciw kupowaniu tych banków przez PZU. Nie twierdzę, że to katastrofa albo marnowanie pieniędzy spółki. Nic z tych rzeczy. Nie mam też nic przeciwko udziałowi państwa w gospodarce ani przeciwko kontrolowaniu przez Skarb Państwa spółek akcyjnych prowadzących działalność komercyjną. Akurat właśnie PZU w ostatnich latach jest doskonałym przykładem na to, że taka kontrola Skarbu Państwa nie musi w niczym przeszkadzać, a spółka może być dobrze zarządzana, odnosić sukcesy i zwiększać swoją wartość. Ale ostatnie dni i tygodnie przypominają, że nawet w tak dobrych firmach, jeśli są pod kontrolą państwa, istnieje i zawsze będzie istnieć ryzyko polityczne. Inwestor giełdowy musi o tym pamiętać, zwłaszcza że wśród dziesięciu największych spółek na GPW Skarb Państwa kontroluje aż sześć. W każdej może nagle wymyślić coś, co spowoduje, że wypracowana przez zarząd strategia rozwoju spółki stanie pod znakiem zapytania.

Bardzo możliwe, że wejście PZU w sektor bankowy przyniesie firmie kolejne zyski i będzie kolejnym sukcesem. Nie twierdzę, że to zły ruch. Tak właściwie niczego się nie czepiam i dopuszczam tez ewentualność, że zupełnie nie mam racji. Po prostu uważam, że parę rzeczy wygląda dość dziwnie, a z drugiej strony wszystko to jest bardzo ciekawe.

Autor: Rafał Hirsch / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Dane osobowe większości z 1,4 miliona klientów Allianz Life w Ameryce Północnej zostały wykradzione przez hakerów - poinformowała spółka-matka ubezpieczyciela.

Wyciek danych klientów giganta. Trwa dochodzenie

Wyciek danych klientów giganta. Trwa dochodzenie

Źródło:
BBC

Wyspa Poveglia - uznawana za jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w lagunie weneckiej - zostanie przekształcona w park miejski dostępny wyłącznie dla mieszkańców Wenecji. Od 1 sierpnia lokalna społeczność przejmie ją w 99-letnią dzierżawę od państwa i rozpocznie rewitalizację terenu, który przez stulecia służył jako miejsce kwarantanny oraz szpital psychiatryczny. Wokół wyspy narosła legenda.

Zakaz wstępu dla turystów. Mieszkańcy przejmują nawiedzoną wyspę

Zakaz wstępu dla turystów. Mieszkańcy przejmują nawiedzoną wyspę

Źródło:
CNN

- Kiedy słucham o tym, co w Polsce może wejść, to mam wrażenie, że cofam się (w czasie o) dwie dekady - mówiła w programie "Wstajesz i weekend" Marta Balukiewicz, autorka reportażu o czeskich parach jednopłciowych, odnosząc się do polskich projektów ustawy o związkach partnerskich. - Wygląda u nas to bardzo źle - ocenił na antenie TVN24 mecenas Artur Kula.

Polska "dwie dekady" za Czechami. "Wygląda to u nas bardzo źle"

Polska "dwie dekady" za Czechami. "Wygląda to u nas bardzo źle"

Źródło:
TVN24

Amerykańska agencja kosmiczna NASA zapowiedziała, że w najbliższym czasie z pracy odejdzie około 20 procent zatrudnionych - poinformowała agencja Reuters. Według przedstawicieli NASA, decyzja ma na celu usprawnienie funkcjonowania instytucji.

Potężne cięcia w NASA. "Katastrofalne skutki"

Potężne cięcia w NASA. "Katastrofalne skutki"

Źródło:
PAP

Dom gotowy w kilka godzin - tak reklamują się firmy sprzedające budynki modułowe. Ale rozwiązania alternatywne mają też swoje wady: gorszą akustykę, mniejszą trwałość. To jednak nie zniechęca tych, którzy nie chcą poświęcać lat na budowę. - To jest najlepszy dom na świecie. Nic się nie sypie, nie cieknie - mówi nam Małgorzata z Dolnego Śląska. - Dom na pokolenia? Kto dzisiaj takiego potrzebuje? - pyta.

Polacy nie chcą męczyć się z budową domu. Oto rozwiązanie

Polacy nie chcą męczyć się z budową domu. Oto rozwiązanie

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żadnemu z graczy nie udało się wytypować prawidłowo wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że kumulacja rośnie do dziesięciu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 26 lipca 2025 roku.

Duża kumulacja w Lotto

Duża kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Koszty budowy domu jednorodzinnego w Polsce poszybowały. W ciągu pięciu lat wzrosły aż o 50 procent. Eksperci przewidują dalsze podwyżki, choć ich tempo ma być bardziej umiarkowane. Za co zapłacimy najwięcej?

Koszty wzrosły aż o połowę. To jeszcze nie koniec

Koszty wzrosły aż o połowę. To jeszcze nie koniec

Źródło:
PAP

Rosnące globalne zainteresowanie japońską herbatą matcha przekłada się na gwałtowny wzrost cen. Eksperci wskazują, że boom na ten produkt, połączony z ograniczoną podażą i barierami handlowymi, powoduje trudności w zaopatrzeniu.

Globalny szał. "Proszą nawet o kilogram dziennie"

Globalny szał. "Proszą nawet o kilogram dziennie"

Źródło:
BBC

Na obecnym etapie nie da się jednoznacznie ocenić jakości gazu ziemnego w złożu odkrytym w pobliżu Świnoujścia - ocenił profesor Christian Holden z Norweskiego Uniwersytetu Naukowo-Technicznego (NTNU) w Trondheim. Jego zdaniem nie są również znane potencjalne koszty inwestycji ani wydobycia.

Złoża na Bałtyku. Ekspert studzi entuzjazm

Złoża na Bałtyku. Ekspert studzi entuzjazm

Źródło:
PAP

Sektor lotniczy mierzy się obecnie z wyjątkowo trudną sytuacją - oceniają ekonomiści Allianz Research w najnowszym raporcie. Z jednej strony rośnie globalny popyt na podróże lotnicze, z drugiej - zakłócenia w łańcuchach dostaw ograniczają dostępność nowych maszyn.

Branża w krytycznym momencie. "Poważne wąskie gardło"

Branża w krytycznym momencie. "Poważne wąskie gardło"

Źródło:
PAP

Średnia kwota podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), płaconego przez Polaków, wyniosła w 2025 roku pięć tysięcy złotych - wynika z raportu firmy PITax. To wzrost o czterdzieści dwa procent w porównaniu z rokiem 2023.

Rekordzista otrzymał 193 tysiące złotych

Rekordzista otrzymał 193 tysiące złotych

Źródło:
PAP

Już wkrótce podróżowanie po krajach Bliskiego Wschodu stanie się łatwiejsze pod względem formalnym. Wszystko za sprawą nowej wizy turystycznej - The GCC Grand Tours Visa - która umożliwi swobodne odwiedzanie Arabii Saudyjskiej, Bahrajnu, Kataru, Kuwejtu, Omanu oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Jedna wiza do sześciu krajów

Jedna wiza do sześciu krajów

Źródło:
PAP

Elektryki, hybrydy, auta o napędzie wodorowym i alternatywnym - o takie pojazdy ma się wydłużyć lista samochodów, którym przysługiwałby zwrot kosztów użytkowania - wynika z odpowiedzi Ministerstwa Infrastruktury dla tvn24.pl. Stawki za tak zwane kilometrówki mają być obliczane na podstawie mocy silnika, a nie pojemności, jak było do tej pory.

Zmiany w kilometrówkach. Kto może na tym zyskać?

Zmiany w kilometrówkach. Kto może na tym zyskać?

Źródło:
tvn24.pl

- Jesteśmy w tej chwili dwudziestą największą gospodarką na świecie, ale oczywiście chcemy więcej. Musimy wzmocnić kluczowe branże polskiego przemysłu, chociażby przemysł kosmiczny, który ma potencjał do tego, aby w polskiej gospodarce mieć rosnące znaczenie - powiedział w "Faktach po Faktach" minister finansów i gospodarki Andrzej Domański. Pytany o plany podniesienia kwoty wolnej od podatku minister nie podał konkretnej daty.

"Jesteśmy 20. gospodarką świata, ale chcemy więcej"

"Jesteśmy 20. gospodarką świata, ale chcemy więcej"

Źródło:
TVN24

W piątek w Eurojackpot została rozbita olbrzymia kumulacja. W Polsce padła duża wygrana drugiego stopnia w wysokości prawie 3,5 miliona złotych. Oto wyniki losowania z 25 lipca 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rozbita. Wysoka wygrana w Polsce

Kumulacja w Eurojackpot rozbita. Wysoka wygrana w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Bezpieczna podróż to nie tylko przestrzeganie przepisów, ale także świadome decyzje, które pozwolą uratować życie - przekazała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w drogowym dekalogu bezpiecznego kierowcy. Jak podkreślono, kluczowe znaczenie mają między innymi odpowiednie przygotowanie pojazdu, zabezpieczenie bagażu i pełna koncentracja za kierownicą.

Jak bezpiecznie dotrzeć do celu? Wakacyjny kodeks dla kierowców

Jak bezpiecznie dotrzeć do celu? Wakacyjny kodeks dla kierowców

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ceny na stacjach paliw pozostaną względnie stabilne - przewidują analitycy e-petrol. Z kolei według Biura Maklerskiego Reflex, możliwe są delikatne spadki. Za litr benzyny Pb95 kierowcy płacą obecnie o 52 gr mniej niż przed rokiem. Diesel w skali roku staniał o 37 gr na litrze - wskazali analitycy Refleksu.

Sytuacja na stacjach benzynowych jest "korzystna dla kierowców"

Sytuacja na stacjach benzynowych jest "korzystna dla kierowców"

Źródło:
PAP

Meta, właściciel Facebooka i Instagrama, poinformowała, że z początkiem października przestanie wyświetlać reklamy związane z polityką, wyborami i kwestiami społecznymi dla użytkowników w Unii Europejskiej. Decyzja amerykańskiego koncernu wynika "z powodu niepewności prawnej wynikającej z przepisów Unii Europejskiej dotyczących reklam politycznych".

Bez politycznych reklam na Facebooku i Instagramie

Bez politycznych reklam na Facebooku i Instagramie

Źródło:
Reuters

Właściciel koncernu LVMH Bernard Arnault powiedział w czwartek "Wall Street Journal", że naciska na europejskich przywódców, by zawarli porozumienie handlowe z USA. Według gazety najbogatszy Europejczyk zachęca do przyjęcia warunków podobnych do tych, które USA zawarły z Japonią.

Najbogatszy Europejczyk "naciska ze wszystkich sił" na liderów UE

Najbogatszy Europejczyk "naciska ze wszystkich sił" na liderów UE

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) ostrzegł w piątek przed talerzami z Chin, dystrybuowanymi przez Woolworth Polska. Powodem jest stwierdzona wysoka migracja ołowiu, która może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - poinformowano w komunikacie.

Talerze z Chin wycofane ze sklepów. "Istotne zagrożenie dla zdrowia"

Talerze z Chin wycofane ze sklepów. "Istotne zagrożenie dla zdrowia"

Źródło:
PAP

Komornicy będą mogli pracować do 70. roku życia. Tak wynika z nowelizacji ustawy, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Wcześniejsze regulacje pozwalały na pracę do 65. roku życia. Ta sama nowela znosi także maksymalny okres asesury komorniczej, wynoszący obecnie 6 lat.

Koniec z dyskryminacją komorników. Prezydent podpisał nowelizację

Koniec z dyskryminacją komorników. Prezydent podpisał nowelizację

Źródło:
PAP

Spółka Pepco Germany planuje przeorganizować swoją sieć sklepów w Niemczech w ramach postępowania restrukturyzacyjnego i w związku z tym złożyła wniosek o upadłość - poinformowano w komunikacie prasowym.

Niemiecki oddział popularnej sieci składa wniosek o upadłość

Niemiecki oddział popularnej sieci składa wniosek o upadłość

Źródło:
PAP

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa wydała koncernowi Chevron nową licencję na wydobycie ropy w Wenezueli – podał w czwartek dziennik "Washington Post", powołując się na anonimowe źródła. Oznacza to zwrot w polityce Waszyngtonu wobec reżimu w Caracas.

Zwrot Trumpa. Licencja na wydobycie ropy w kraju o największych na świecie złożach

Zwrot Trumpa. Licencja na wydobycie ropy w kraju o największych na świecie złożach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Amerykańska firma technologiczna Intel poinformowała w czwartek, że rezygnuje z realizacji zapowiadanych inwestycji w Polsce i w Niemczech. Intel planował otworzyć fabrykę półprzewodników pod Wrocławiem.

Gigant rezygnuje z wielkiej inwestycji w Polsce

Gigant rezygnuje z wielkiej inwestycji w Polsce

Źródło:
PAP

Nie chciałbym, by nie tylko takie decyzje jak mrożenie cen energii, ale też decyzje strategiczne dla polskiej energetyki były wetowane - powiedział w programie "Jeden na jeden" na antenie TVN24 minister energii Miłosz Motyka. Zapowiedział, że złożenie ustawy mrożącej ceny energii, bez elementów dotyczących farm wiatrowych, "jest absolutnie na stole". Szef ME zabrał także głos w sprawie zmian w rozliczaniu fotowoltaiki.

Minister o cenach prądu: to jest absolutnie na stole

Minister o cenach prądu: to jest absolutnie na stole

Źródło:
TVN24