Ferie nad morzem czy w górach? Tyle trzeba zapłacić za nocleg

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP
Ceny noclegów i obłożenie hoteli w górach
Ceny noclegów i obłożenie hoteli w górachTVN24
wideo 2/3
TVN24Ceny noclegów i obłożenie hoteli w górach

W czasie ferii zimowych czteroosobowa rodzina za tygodniowy nocleg nad morzem musi zapłacić około 1000 złotych - podaje portal nocowanie.pl. Właściciele kwater informują, że choć wzrosły ceny, to i tak zainteresowanie jest większe niż rok temu. W najpopularniejszych kurortach Karkonoszy - Karpaczu i Szklarskiej Porębie - można jeszcze znaleźć nocleg na okres ferii, ale i tu ceny są wyższe niż rok temu - o kilkanaście, kilkadziesiąt procent.

- W porównaniu do okresu świąteczno-noworocznego możemy zauważyć pewnego rodzaju ożywienie, gdy weźmiemy pod uwagę noclegi w miejscowościach na Pomorzu Zachodnim podczas ferii - przekazał PAP Karol Wiak z nocowanie.pl. Z danych portalu wynika, że średnia cena siedmiodniowego wypoczynku np. w Kołobrzegu i Sarbinowie mieści się w przedziale od 900 zł do 1000 zł (za sześć nocy).

Urlop w górach - ceny

Ceny pobytu w prywatnych kwaterach nad morzem są uzależnione od wielu czynników, m.in. standardu i lokalizacji. - Są jednak i takie obiekty - zazwyczaj z niższych kategorii - za które zapłacimy nawet 500-600 złotych - dodał Wiak.

Kwatery prywatne w Zachodniopomorskiem na okres ferii rezerwowano już w grudniu. Jak informują ich właściciele, ceny w porównaniu do ubiegłego roku wzrosły o średnio 25 proc., ale mimo to chętnych nie brakuje. - W tym roku zainteresowanie jest większe niż w roku ubiegłym. Najczęściej goszczą u nas mieszkańcy Dolnego Śląska i tak będzie też podczas nadchodzących ferii – przekazała właścicielka prywatnej kwatery w Międzyzdrojach Małgorzata Różalska. Jak dodała, wpłynęły już pierwsze rezerwacje pobytów na lipiec.

Pomimo wzrostu zainteresowania noclegami w Zachodniopomorskiem, wciąż są dostępne kwatery i pokoje oferujące noclegi w okresie ferii. Według portalu nocowanie.pl to najchętniej wybierane miejsca noclegowe, decyduje się na nie około 25 proc. chętnych. Pozostałe w kategorii są apartamenty (20 procent) i pensjonaty (10 procent). - Jeszcze dwa tygodnie temu, w pierwszej dwudziestce najchętniej wybieranych miejscowości był tylko Kołobrzeg, reszta to miejscowości z gór. W styczniu do Kołobrzegu dołączyło Sarbinowo i Ustronie Morskie - podał Wiak.

Poza prywatnymi kwaterami na terenie województwa zachodniopomorskiego odbywać się będą też zorganizowane pobyty dla uczniów. W regionie zgłoszono do tej pory 25 wypoczynków, w których uczestniczyć będzie 945 osób, 724 to dzieci poniżej dziesiątego roku życia. - W przypadku okresu zimowego wypoczynki organizowane są na terenie całego województwa, głównie w halach sportowych. Ośrodki nadmorskie są popularne głównie podczas wakacji - poinformował Daniel Wróbel z Kuratorium Oświaty w Szczecinie.

Osiemnaście spośród zarejestrowanych wypoczynków to organizacje spoza regionu. Weźmie w nich udział 617 uczniów z województw innych niż woj. zachodniopomorskie.

Czytaj także: Przerwa świąteczna i terminy ferii. Oto kalendarz szkolny

Karpacz, Szklarska Poręba - noclegi

Według informacji uzyskanych przez PAP w Informacji Turystycznej Karpacza, w mieście u podnóża Śnieżki jest ponad 13 tys. miejsc noclegowych. Z tego część jest jeszcze wolna w okresie zbilżających się ferii. Co prawda w wyszukiwarce miejsc noclegowych na oficjalnej stornie Karpacza na okres ferii można znaleźć nieliczne oferty, ale już na popularnym portalu służącym do rezerwacji noclegów oferta jest bogatsza.

Ceny noclegów w Karpaczu wahają się w zależności od standardu. Trzy osobowa rodzina może naleźć nocleg na tydzień w cenach zaczynających się od 1,2 tys. zł, ale są też oferty sięgające 4 tys. zł.

W Szklarskiej Porębie jest ponad 12 tys. miejsc noclegowych. Podobniej jak w przypadku Karpacza, można wciąż znaleźć tu oferty noclegowe na okres ferii. Według informacji uzyskanych przez PAP w tamtejszej informacji turystycznej ceny noclegów są wyższe niż w ubiegłym roku o kilkanaście, kilkadziesiąt procent. W ubiegłym roku można było znaleźć pokój w pensjonacie w cenie 50-80 zł za osobę bez wyżywienia; w tym roku trzeba już zapłacić za najtańszą opcję 80-110 zł za osobę.

TVN24

Z obserwacji pracowników Informacji Turystycznej w Szklarskiej Porębie wynika, że w tym roku jest o wiele więcej rezerwacji na krótsze okresy – dwa, cztery dni – niż w roku poprzednim turyście, gdy rezerwowali tygodniowe pobyty.

TVN24

W tym roku ferie rozpoczną się 16 stycznia w województwach lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim i śląskim. 23 stycznia dwutygodniowy odpoczynek rozpoczną uczniowie z województwa warmińsko-mazurskiego, a 30 stycznia z województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego i śląskiego. 13 lutego ferie rozpoczną się zaś dla uczniów z województw dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości