Ostatnie miesiące to czas wyjątkowej próby dla naszego zdrowia. Próby, która pokazuje, jak ważna jest samokontrola i systematyczność w procesie badania się i leczenia oraz rzetelne przekazywanie informacji lekarzowi. Naprzeciw tym potrzebom wychodzi aplikacja medyczna Comarch HealthNote.
Artykuł sponsorowany
Pandemia koronawirusa dobitnie uświadomiła nam, jak ważne są nowoczesne technologie w codziennym życiu. I nie chodzi tu wyłącznie o zdalną naukę, pracę czy zakupy przez internet, ale również – a może przede wszystkim – o kwestie zdrowotne.
Zdrowie coraz bardziej elektroniczne
Doskonale ilustrują to choćby statystyki dotyczące teleporad. Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia obejmujących ubiegły rok wynika, że o ile w styczniu 2020 teleporady stanowiły niespełna 9 proc. wszystkich konsultacji lekarskich, o tyle już w grudniu odsetek ten wzrósł do ponad 35 proc. W wartościach bezwzględnych odnotowano skok z 1,25 do 4,30 mln teleporad. A przecież nie są one jedynym udogodnieniem w naszych kontaktach ze służbą zdrowia. W wielu placówkach umówimy się na wizytę poprzez formularz na stronie internetowej, ponadto – zamiast tradycyjnej recepty czy skierowania – otrzymamy dokument elektroniczny.
Sami również możemy zadbać o naszą dokumentację medyczną, która przecież z biegiem czasu powiększa się, jest przechowywana w wielu placówkach, a to powoduje, że jej poszukiwanie staje się czasochłonne, kłopotliwe, a czasami wręcz niemożliwe. I tu naprzeciw naszym potrzebom wychodzi Comarch HealthNote, czyli internetowa książeczka zdrowia pozwalająca na gromadzenie kompletnej i aktualnej dokumentacji medycznej bezpośrednio w aplikacji mobilnej oraz udostępnianie jej lekarzom, nawet na odległość.
Wszystko w jednym miejscu
W Comarch HealthNote informacje dotyczące naszego zdrowia, przyjmowanych leków, historii leczenia czy hospitalizacji mogą być wprowadzane manualnie. Aplikacja w kilku prostych krokach pozwala na rejestrowanie swoich dolegliwości i symptomów chorobowych, zapisywanie parametrów zdrowotnych, takich jak temperatura ciała, ciśnienie tętnicze, puls, poziom tlenu czy glukozy we krwi. Pozwala też na skanowanie dokumentów i opisywanie ich odpowiednimi tagami.
Szybki i prosty dostęp do zgromadzonych w jednych miejscu danych usprawni konsultację z lekarzem i spowoduje, że nie pominiemy żadnych istotnych faktów. Dzięki aplikacji webowej, dostępnej z poziomu przeglądarki internetowej, zawierającej komponent dla lekarzy, możemy udostępnić specjaliście wybrane informacje. Lekarz nie potrzebuje żadnego oprogramowania, nie musi też zakładać konta – wystarczy dostęp do internetu. Po zeskanowaniu kodu QR (w przypadku wizyty stacjonarnej) na jego monitorze wyświetlą się te dane, które sami chcemy udostępnić (w trakcie teleporady czy wideokonsultacji lekarzowi podajemy wygenerowany w aplikacji kod PIN). Dane można także udostępnić wysyłając je e-mailem.
Dla chorujących, aktywnych, przeprowadzających się
Aplikacja zdrowotna Comarch HealthNote powstała głównie z myślą o chorujących przewlekle, na przykład na nadciśnienie tętnicze lub cukrzycę, ale przeznaczona jest również dla osób aktywnych czy też często zmieniających miejsce zamieszkania. Podczas aktywnego wypoczynku z pewnością poczujemy się bezpieczniej, mając świadomość, że ostatnie wyniki naszych badań czy nazwy zażywanych leków są w zasięgu telefonu. Podobnie przy częstych przeprowadzkach – zmieniamy lekarzy, ważne jest zatem, aby pełna i usystematyzowana dokumentacja w nowym miejscu zamieszkania trafiła do nowych specjalistów.
Warto podkreślić, że w Comarch HealthNote informacje o stanie naszego zdrowia są zabezpieczone na kilka sposobów. Dostęp do aplikacji wymaga podania hasła lub kodu PIN, alternatywnie zalogowania się za pomocą Touch ID lub Face ID. Dane przechowywane są w bezpiecznej chmurze Comarch EHR, dzięki czemu nie występuje ryzyko ich utraty. Nawet jeśli zgubimy telefon, możemy je bez problemu odzyskać. Nic tylko korzystać!
Aplikacja jest darmowa, można ją pobrać z App Store i Google Play.
Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe