Flipowanie nieruchomości w 2023 roku - porady analityków ImmoBooking.pl

mat. sponsorowany

Rynek nieruchomości w 2023 roku, jaki będzie? Czy to dobry czas na inwestycje? Ciągle pędząca inflacja oznacza, że pieniądz traci na wartości, co może prowadzić do wzrostu cen nieruchomości. Kiedy ceny nieruchomości rosną szybciej niż inflacja, nieruchomości stają się bardziej atrakcyjne dla inwestorów, ponieważ ich wartość rośnie szybciej niż inflacja. Wpływ inflacji na nieruchomości zależy od wielu czynników, takich jak warunki gospodarcze i rynkowe, popyt na nieruchomości oraz dostępność mieszkań i domów. W niektórych przypadkach inflacja może powodować spadek cen nieruchomości, np. jeśli sytuacja gospodarcza jest niekorzystna lub jeśli na rynku jest dużo nieruchomości.

Flipowanie mieszkań, najważniejsze zasady

House flipping ma miejsce, gdy ktoś kupuje nieruchomość, trzyma ją przez krótki czas, a następnie sprzedaje ją za wyższą cenę. Zamiast kupować dom do zamieszkania, kupujesz dom jako inwestycję w nieruchomości — w efekcie spekulujesz na nim tak, jakbyś handlował akcjami.

Flipowanie domu czy mieszkania oznacza, że (jako nowy, krótkoterminowy właściciel) odnawiasz całą powierzchnię, aby była gotowa do wprowadzenia na rynek, a innym razem oznacza to po prostu trzymanie nieruchomości, dopóki nie będziesz mógł jej sprzedać za więcej, niż za nią zapłaciłeś. Tak czy inaczej, celem jest kupowanie tanio i sprzedawanie drogo, osiągając zysk w stosunkowo krótkim czasie — zwykle w ciągu miesięcy lub roku.

Najważniejsze informacje, na co uważać?

Flipowanie nieruchomości jest biznesem jak każdy inny, ale wymaga dużej wiedzy, obycia, nieco sprytu i rozsądnego planowania, aby odnieść sukces i oczekiwany efekt. Typowe błędy popełniane przez początkujących inwestorów w branży nieruchomości to złe oszacowanie czasu lub pieniędzy, których projekt będzie wymagał. W efekcie zamiast zarobić na inwestycji, muszą do niej dokładać lub zapożyczać się. Innym błędem, który robią flipperzy, jest przeszacowanie ich umiejętności i wiedzy. Cierpliwość i dobry osąd są szczególnie ważne w biznesie opartym na czasie, takim jak inwestowanie w nieruchomości. Rynek nieruchomości ciągle się zmienia i bardzo ważne jest, aby dostosować się do niego. Działać, ale na jego zasadach.

Czy w takim razie flipowanie mieszkań, nadal się opłaca? Jak to zrobić, aby zarobić na tej inwestycji?

W obecnych czasach można zaobserwować duże spowolnienie rynku deweloperskiego, ludzie coraz rzadziej decydują się na zakup mieszkań, tym bardziej z rynku pierwotnego. Przyczynia się do tego bardzo dużo czynników, takich jak sytuacja polityczna, inflacja, problemy z kredytami hipotecznymi. Czy możemy zatem stwierdzić, że nadeszła era flipperów? Według analityków portalu ImmoBooking.pl zdecydowanie tak, pod warunkiem, że wiesz jak to robić i kierujesz się zdrowym rozsądkiem.

Kupowanie nieruchomości z rynku wtórnego i inwestowanie w nie, jest o tyle lepsze, że posiadasz już konkretny budynek. Nie musisz martwić się o pozwolenia na budowę, przyłącza wody, prądu, co generuje duże obciążenia czasowe jak i finansowe. Ponadto, dostarczasz produkt obecnie najbardziej pożądany, czyli małe, kompatybilne mieszkania, dwupokojowe mieszkania na wynajem, na własny użytek, których klienci ciągle poszukują. Dlatego uzupełnianie swojego portfela lub zamienianie nieruchomości w nim, jest bardzo istotne, ponieważ nawet w przypadku pojawienia się korekt cenowych, będziesz miał możliwość na ciągłe pozostanie w rynku i zwiększanie swojego kapitału.

Profesjonalizacja rynku

W ostatnim czasie możemy zauważyć tendencję do profesjonalizacji rynku nieruchomości u naszych zachodnich sąsiadów oraz za oceanem. Nie da się ukryć, że również nasz polski rynek będzie dążył także w tym kierunku. Co za tym idzie? Inwestorzy mogą spotkać się z pewnymi utrudnieniami, jakie Państwo będzie wprowadzać w odniesieniu do handlowania nieruchomościami, przykładowo poprzez duże opodatkowanie takich działań. Ponadto, dostawcy okazji, czyli właściciele mieszkań, będą bardziej świadomi - będą mogli w łatwiejszy sposób wycenić wartość swojej nieruchomości czy skorzystać z profesjonalnych usług biura nieruchomości. To także oznacza, że trafienie tak zwanej „okazji zakupowej” będzie coraz rzadsze, bądź będzie się wiązało z większą inwestycją. Przykładowo, bardziej opłacalne będzie zakupienie całego budynku, który możemy zrewitalizować i doprowadzić nawet do stanu deweloperskiego plus i sprzedać ze znacznym zyskiem, niż zakup pojedynczego mieszkania w kamienicy. Wiąże się to z tym, że początkujący flipperzy, którzy nie posiadają dużego kapitału na wykonywanie kilku flipów jednocześnie, będą mogli połączyć siły z innymi inwestorami, co ma przełożenie na znacznie większy kapitał i tak z 300 tysięcy możemy nagle dojść do poziomu kilku milionów, co pozwoli na dokonanie znacznie bardziej rentownej transakcji, niż w przypadku samodzielnego inwestowania. Połączenie sił flipperów może mieć także duże przełożenie w przypadku sprzedaży, ponieważ będąc w posiadaniu kilkudziesieciu nieruchomości w portfelu, możemy zrobić lokal pokazowy, który pomoże klientowi zwizualizować daną przestrzeń oraz w efekcie przekona go do zakupu.

Gdzie umieszczać swoje ogłoszenia?

Wielu flipperów posiadających pojedyncze nieruchomości, często spotyka się z problemem gdzie umieścić swoje ogłoszenie, aby jak największa liczba ludzi się o tym dowiedziała i jak najszybciej sprzedać lub wynająć daną nieruchomość. Z pomocą przychodzi portal ImmoBooking.pl, który jest pionierem jeżeli chodzi o najnowszy i najbardziej efektywny marketing nieruchomości. Social Media to nieodłączny element naszego życia. Obecnie każdy z nas posiada co najmniej 2 konta na profilach społecznościowych. Co za tym idzie – znacznie łatwiej dotrzeć do użytkowników poprzez te kanały niż poprzez zwyczajne strony internetowe. W związku z tym, ImmoBooking.pl publikuje Twoje ogłoszenia zupełnie za darmo za stronie internetowej, ale ponadto proponuje także dotarcie do użytkowników na grupach facebookowych, które w Polsce cieszą się dużą popularnością. Dzięki pakietowi Social możemy dotrzeć do wybranej przez siebie liczby użytkowników, w dowolnej lokalizacji. I w taki sposób możemy nawet dotrzeć do osób, które nie szukają aktywnie mieszkania czy domu na sprzedaż, ale zaciekawi ich samo ogłoszenie, a w efekcie dokonają jego zakupu. Brzmi świetnie, prawda? Musimy pamiętać o tym, że ludzie zwracają uwagę na detale i końcowy wygląd, dlatego dobra wizualizacja nieruchomości plus duże zasięgi ogłoszenia, na pewno spotka się z udaną finalizacją.

Podsumowując, inwestowanie w nieruchomości nie jest łatwe i z pewnością nie jest dla każdego. Należy bacznie obserwować rynek, opierać się na rzetelnych informacjach, bazować na swoim doświadczeniu i świadomie podejmować decyzje. Flippowanie jest dla osób, które nie boją się ryzyka, potrafią przenikliwie myśleć i liczą się z ewentualną porażką. Według analiz portalu ImmoBooking.pl inwestowanie w roku 2023 może przynieść wiele korzyści. Ponadto trzeba pamiętać, że inwestycje to ciągły ruch i obrót pieniędzmi, dlatego ważne jest, aby inwestować i maksymalnie dostosowywać się do rynku i jego obecnej sytuacji. Takie działania z pewnością przyniosą oczekiwane przez nas efekty.

Projekt ImmoBooking.pl został zrealizowany od strony technicznej przez Software House TGcoders.pl, aby usprawnić prezentację nieruchomości i zmaksymalizować zasięgi Twoich ogłoszeń.

Źródło zdjęcia głównego: mat. sponsorowany

Pozostałe wiadomości