W poniedziałek w TVN24 Biznes i Świat jesteśmy na Ukrainie, gdzie nowy prezydent przejął już władzę. Zapytamy, przed jakimi wyzwaniami stoi Petro Poroszenko. Przyglądamy się też gazowemu sporowi Ukraina-Rosja, a także odliczamy ostatnie dni do mundialu w Brazylii.
Nowy prezydent Ukrainy ma przed sobą nie lata wyzwania. Tymczasem na wschodzie kraju nadal gorąca. Petro Poroszenko chce w tym tygodniu doprowadzić do wstrzymania walk w tamtym regionie Ukrainy. Wczoraj w Kijowie odbyło się posiedzenie trójstronnej grupy kontaktowej z udziałem ambasadora Rosji na Ukrainie Michaiła Zurabowa, ambasadora Ukrainy w Niemczech Pawła Klimkina i przedstawicielki OBWE Heidi Tagliavini. Ukraiński prezydent powiedział, że takie trójstronne rozmowy będą się odbywać codziennie w celu wdrożenia planu pokojowego, uzgodnionego przy okazji obchodów w Normandii w piątek w czasie spotkań z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, prezydentem Francji Francois Hollande'em i rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem.
Spór o gaz
Ukraina toczy też z Rosją spór gazowy. Dziś wieczorem w Brukseli startują trójstronne rozmowy ostatniej szansy. Rosja dała Ukrainie czas do jutra na spłatę dalszej części zadłużenia, które Gazprom ocenia obecnie na 4,46 mld dolarów, oraz na zgodę na warunki przyszłych dostaw, zwłaszcza na cenę; w przeciwnym wypadku zagroziła zmniejszeniem dostaw. Gazprom od kwietnia podwyższył cenę gazu dla Ukrainy do 485,5 dolarów za 1000 metrów sześciennych. Kijów nie chciał jednak tyle płacić, uznając cenę za umotywowaną politycznie. Gazprom odmawiał rozmów o cenach bez uregulowania długu i zapowiadał przejście na system przedpłat.
Bułgaria odpuszcza
Bułgaria ugina się przed unijną krytyką i wstrzymuje budowę bułgarskiego odcinka gazociągu South Stream do zakończenia konsultacji z Komisją Europejską, która ma zastrzeżenia co do procedury wyboru inwestora - konsorcjum na czele z rosyjskim Strojtransgazem.
Kłopot Hiszpanii
Hiszpania protestuje. Baskowie wczoraj 123-kilometrowy łańcuch z ludzi wzywając do głosowania w sprawie niepodległości regionu. Niepodległości chce też Katalonia. Wczoraj w 40 hiszpańskich miastach protestowali też przeciwnicy monarchii, choć według sondaży, większość mieszkańców kraju chce jej utrzymania.
Przed mundialem
Świat sportowy szykuje się na mundial w Brazylii, ale wielka piłka to nie tylko sportowe emocje, ale także ogromne pieniądze. W minionym sezonie przychody europejskiego rynku futbolowego wyniosły prawie 20 miliardów euro.
Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat