Rupert Murdoch kupił spółkę Dow Jones & Co. wydającą renomowany dziennik ekonomiczny "The Wall Street Journal". Zarządy Dow Jones i koncernu Murdoch News Corporation zatwierdziły transakcję kupna.
Za spółkę skupiającą poza "The Wall Street Journal" m.in. tygodnik finansowy "Barron's", agencję Dow Jones Newswires oraz serwis giełdowy MarketWatch.com magnat zapłacił 5 mld dol.
Dow Jones & Co. jest notowana na nowojorskiej giełdzie, ale jej większościowym udziałowcem jest rodzina Bancroftów, do której należy 24,7 proc. akcji i 64,2 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Jeden z najstarszych i najbardziej szanowanych dzienników ekonomicznych na świecie jest jej własnością od 1902 roku.
Oferta Ruperta Murdocha zawierająca premię w wysokości 65 proc. podzieliła członków rodziny. Starsi Bancroftowie nie chcieli się zgodzić na sprzedaż wydawnictwa, obawiając się utraty niezależności redakcyjnej jego tytułów. Podobne obawy mają dziennikarze zatrudnieni w Dow Jones & Co. Jednak młodsza część rodziny popierana przez akcjonariuszy mniejszościowych uważała ofertę Murdocha za niezwykle atrakcyjną.
Rada nadzorcza i zarząd spółki już kilka tygodni temu zaakceptowały sprzedaż firmy koncernowi News Corp., ale zebrani w Bostonie Bancroftowie przez ponad tydzień zastanawiali się nad tym, czy pozbywać się gazety. Murdoch kilkakrotnie sygnalizował, że jest "zmęczony" sytuacją i czuje się "niekomfortowo".
Dziennikarze i finansiści, dla których "The Wall Street Journal" jest jedną z głównych lektur, wstrzymali oddech. We wtorek o godz. 16.44 czasu polskiego agencja Reuters poinformowała, że rodzina Bancroftów zaakceptowała sprzedaż spółki koncernowi News Corp. za 5 mld dol.
Źródło: PAP, APTN
Źródło zdjęcia głównego: TVN24