W otoczeniu polskiej gospodarki utrzymuje się niepewność co do przyszłej koniunktury, a dane dotyczące Polski sygnalizują spowolnienie wzrostu gospodarczego w III kw. - oceniła w środę po posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej. Dlatego zostawia sobie otwartą furtkę do dalszych ruchów, w tym obniżek, stóp procentowych.
- Rada nie wyklucza dalszego dostosowania polityki pieniężnej, jeśli napływające informacje będą wskazywały na zwiększenie się ryzyka pogorszenia perspektyw wzrostu gospodarczego - podkreślił prezes NBP Marek Belka.
Uzasadniając środową decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na obecnym poziomie Rada napisała, że "dokonane w październiku dostosowanie polityki pieniężnej oraz utrzymujący się - mimo pewnego spowolnienia - stabilny wzrost gospodarczy ograniczają ryzyko utrzymania się inflacji poniżej celu w średnim okresie".
Większa aktywność
W komunikacie RPP czytamy, że "wzrost aktywności gospodarczej na świecie pozostaje umiarkowany, przy czym sytuacja gospodarcza w poszczególnych krajach jest zróżnicowana". "W Stanach Zjednoczonych wzrost gospodarczy w III kw. utrzymał się na relatywnie wysokim poziomie. W strefie euro natomiast dynamika aktywności pozostaje niska, a prognozy wzrostu gospodarczego zostały zrewidowane w dół. Jednocześnie oczekiwane tempo wzrostu gospodarczego w strefie euro w przyszłym roku jest wyższe niż w obecnym. Towarzyszy temu osłabienie wzrostu PKB w Chinach i wyhamowanie wzrostu aktywności gospodarczej w Rosji" - czytamy. Do tego ostatnio obniżały się ceny wielu surowców, w tym ropy naftowej. Rada podkreśliła też, że "w najbliższym otoczeniu Polski - w tym w strefie euro oraz krajach Europy Środkowo-Wschodniej - inflacja pozostaje zbliżona do zera".
Inflacja i PKB
Prezes NBP podkreślił, cytując komunikat po posiedzeniu RPP, że zgodnie z listopadową projekcją inflacyjną inflacja w tym roku "znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 0,0-0,2 proc. W przyszłym roku ma być to 0,4-1,7 proc., a w 2016 - 0,6-2,3 proc. Z kolei roczne tempo wzrostu PKB według tej projekcji znajdzie się "z 50-procentowym prawdopodobieństwem" w przedziale 2,9-3,5 proc. w 2014 r. (wobec 3,2-4,1 proc. w projekcji z lipca 2014 r.), 2,0-3,7 proc. w 2015 r. (wobec 2,6-4,5 proc.) i 1,9-4,2 proc. w 2016 r. (wobec 2,3-4,5 proc.).
"W Polsce dane o aktywności sygnalizują spowolnienie wzrostu gospodarczego w III kw. Dynamika produkcji przemysłowej, budowlano-montażowej oraz sprzedaży detalicznej w III kw. była niższa niż w poprzednim kwartale. Towarzyszyło temu osłabienie wzrostu eksportu związane ze spowolnieniem gospodarczym u głównych partnerów handlowych Polski" - napisała RPP. Dodała jednak, że nadal rośnie zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw, "co przyczynia się do stopniowego obniżenia się bezrobocia". "Stopa bezrobocia pozostaje jednak podwyższona, co wciąż ogranicza presję płacową. W efekcie dynamika wynagrodzeń kształtuje się na poziomie wzrostu realnego PKB" - oceniła Rada.
Autor: mn / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat