Indie zaczęły budować największy na świecie szybki transport miejski ULTra Personal Rapid Transit, czyli system kolejek, który działa jak roboty taksówki. Ma to być 200 zautomatyzowanych kabin poruszających się po torach, dostępnych "na zawołanie" pasażera i działających na baterie. Dziennie mają przewozić 100 tys. pasażerów w miejscowości Amritsar - pisze "New York Times".
Tę unikalną koncepcję ruchu pasażerskiego jako pierwsze na świecie wprowadziło w ub.r. londyńskie lotnisko Heathrow – z terminala 5 można podróżować do odległych stacji 22 kabinami pasażerskimi kursującymi na torach o długości 3,86 km.
Kabiny ULTra PRT są całkowicie zautomatyzowane, dostępne 24 godziny na dobę. Co nie oznacza, że cały czas kursują - są dostępne w każdej chwili na zawołanie pasażera, w momencie postoju system pozwala na zaoszczędzenie energii. Kolejki działają na baterie, które podlegają recyklingowi po ich zużyciu. Maksymalna prędkość kolejki to 40 km na godzinę.
"Taxi robot" zrobiony jest z plastiku i niewielkiej ilości metalowych elementów, dzięki czemu jego waga jest nieznaczna. Zamiast kierowcy steruje nim komputer, zużywa jedną trzecią energii samochodu elektrycznego i jest niemal bezgłośny. Każdy wagonik może pomieścić czworo pasażerów z ich bagażami.
Taksówka robot czy riksza?
Teraz Personal Rapid Transit wprowadza w Indiach rząd tego kraju. I jak pisze "New York Times", będzie to największy na świecie tego typu pasażerski transport miejski – 200 kabin ma kursować na długości siedmiu stacji w miejscowości Amritsar, która dla sikhów jest niczym Mekka dla muzułmanów, czy Watykan dla katolików.
Decyzja o wprowadzeniu systemu, to część większej strategii walki z korkami i zanieczyszczeniem środowiska w Amritsar, gdzie podczas świąt Złotą Świątynię - najważniejszy obiekt kultu sikhów – odwiedza dziennie nawet pół miliona osób.
- Taksówki roboty będą przewozić 200 tysięcy pasażerów dziennie, co zmniejszy na tym terenie liczbę samochodów o 20 procent, a podróż skróci co najmniej o pół godziny. Będzie to mieć wpływ na większą liczbę turystów i zwiększenie zysków dla lokalnych firm – zapowiada Alan Moore z Ultra Fairwood, brytyjskiej firmy, która stworzyła ULTra PRT.
System ma zacząć działać w 2014 roku. Ceny za przejazd będą porównywalne do tych rikszą.
Ultra Fairwood prowadzi rozmowy z kolejnymi azjatyckimi miastami, które borykają się z problemami transportu miejskiego. - Nasze badania wykazały, że do 2020 roku może być od 50 do ponad 600 systemów PRT na świecie – mówi Moore.
Źródło: "New York Times", CNN
Źródło zdjęcia głównego: DCA Design International Limited