"Polska" chce sprzedawać się lepiej od "Wyborczej"


Już w poniedziałek największy wydawca regionalnych dzienników rusza ze swoim ogólnopolskim projektem. Mniej polityki, więcej tematyki społecznej i finansowej - taki kierunek zamierzają obrać twórcy dziennika "Polska". Wierzą, że szybko zdominują rynek.

- Wiele z ogólnopolskich gazet to tak naprawdę gazety warszawskie, rozwożone po Polsce. My jesteśmy totalną gazetą lokalną - mówi wiceprezes Polskapresse Tomasz Wróblewski. Wyjaśnia, że pomysł wydawnictwa opiera się na tym, żeby zbudować gazetę, która będzie ogólnopolska, ale jednocześnie pozwoli redaktorom naczelnym w każdym mieście "budować własną optykę i własne widzenie świata".

- Świat nie kręci się tylko wokół Pałacu Kultury i wokół Sejmu - podkreśla redaktor naczelny "Polski" Paweł Fąfara i zapowiada, że kierowany przez niego tytuł ma być przede wszystkim "użyteczny" dla czytelnika. - Uważamy, że polskie gazety są przepolitycznione. Przepolitycznione z tego powodu, że robione są w Warszawie i my dziennikarze często ulegamy tej magii, że tu i tylko tu dzieje się coś ważnego - powiedział Fąfara.

Podkreślił też, że "Polska" będzie stać w "mocnej kontrze" wobec wszystkich polityków. - Nie zamierzamy kochać rządu, nie zamierzamy kochać opozycji, zamierzamy się przyglądać temu, co rząd, opozycja, wszyscy politycy robią i twardo w imieniu naszych czytelników ich z tego rozliczać - zapewnił szef nowej gazety.

Plan: dla każdego coś ciekawego Nowy projekt Polskapresse ma być nowatorskim rozwiązaniem, które połączy sześć już istniejących regionalnych dzienników Polskapresse - Dziennika Bałtyckiego, Dziennika Łódzkiego, Dziennika Zachodniego, Gazety Krakowskiej, Głosu Wielkopolskiego i Gazety Wrocławskiej.

Tytuł "Polska" ma stanowić "markę parasol" dla wszystkich tych tytułów, a logo ogólnopolskiego dziennika pojawi się obok podstawowego tytułu gazet regionalnych. W regionach, gdzie Polskapresse nie wydawała dotąd dziennika, jak np. w Warszawie, gazeta będzie zatytułowana po prostu "Polska" z dopiskiem "Gazeta powstaje we współpracy z The Times". Współpraca z brytyjskim dziennikiem oprócz wykorzystania logo ma też polegać na korzystaniu z tekstów należącego do Ruperta Murdocha "The Times".

Ta unikalna formuła ma pozwolić na dużą elastyczność tzn. przy pełnym serwisie krajowym i zagranicznym regionalne tytuły mają mieć możliwość dowolnego układania hierarchii tematów w numerze, a jednego dnia 'jedynka' dziennika może być w każdym regionie inna.

Polskapresse zapowiada, że nie chce walczyć z konkurencją za pomocą ceny. Od poniedziałku do soboty "Polska" będzie kosztować 1.50 zł (tyle samo co "Gazeta Wyborcza" i "Dziennik"), z wyjątkiem niektórych regionów, gdzie będzie kosztować 1,40 lub 1,30. W piątki cena wszędzie będzie jednakowa - 1,70 zł.

Będzie sukces "Polski"?

"Polska" zmierzy się z konkurencją poprzez codzienne, kolorowe dodatki tematyczne. Główny grzbiet gazety ma liczyć od 40 do 56 stron plus wkładka np. "Męska rzecz", "Twój dom" czy piątkowy "Magazyn" - dodatek reporterski o podobnej formule do poniedziałkowego "Dużego Formatu" w "Gazecie Wyborczej". Główną konkurencją gazety są "Gazeta Wyborcza", "Dziennik" i "Rzeczpospolita". "Polska" musi powalczyć także z tabloidami "Faktem" i "super Expressem".

Po 21 października podobnie jak konkurencja "Polska" wprowadzi też dodawane do dziennika kolekcje.

Nakład "Polski" - jak powiedział Wróblewski - ma wynosić między 600 a 700 tys. egzemplarzy w tygodniu, natomiast w piątki - ponad milion. Prezes Polskapresse Dorota Stanek sprecyzowała, że w piątki nie tylko sam nakład, ale sprzedaż dziennika ma wynieść milion egzemplarzy. - Chcemy, żeby "Polska" sprzedawała się lepiej niż "Gazeta Wyborcza" - podsumował Wróblewski

Średnia sprzedaż wszystkich dzienników lokalnych wydawanych przez grupę Polskapresse wynosi obecnie 360-370 tys. egzemplarzy. Dla porównania w sierpniu 2007 r. średnia sprzedaż "Gazety Wyborczej", wydawanej przez Agorę, wyniosła 438,805 sztuki, zaś średnia sprzedaż od stycznia do sierpnia 2007 roku wyniosła 451,469 egzemplarzy.

Grupa Wydawnicza Polskapresse wchodzi w skład międzynarodowego koncernu Verlagsgruppe Passau GmbH. Firma łączną liczbę czytelników swoich wszystkich tytułów wydawanych w Niemczech, Czechach, Słowacji i Polsce szacuje na 17,6 miliona.

Prasoznawcy z zaciekawieniem, ale i ostrożnością

Interesująca oferta, duża konkurencja na rynku lokalnym i pytanie: komu zabiorą czytelnika - tak znawcy rynku prasowego komentują zapowiedź ukazania się nowego dziennika.

Dyrektor generalny Izby Wydawców Prasy Maciej Hoffman uważa, że "Polska" to nie jest nowicjusz na rynku. - To dziennik budowany na bazie gazet regionalnych Polskapresse, a także kilkudziesięciu tygodników regionalnych, które grupa ma w swojej dyspozycji. Tam nie będzie miał problemu z wejściem na rynek. On jest nowy tylko w tych regionach, gdzie Polskapresse nie ma dzienników regionalnych, czyli będzie nowy w Warszawie, Rzeszowie, Białymstoku czy Kielcach. I tam czytelnik dostanie nową wartość - mówi Hoffman.

Według szefa IWP trudno natomiast ocenić jak "Polska" poradzi sobie na rynku warszawskim. - Byłbym tu bardzo ostrożny, bo w Warszawie rynek jest już podzielony. Pytanie komu "Polska" będzie odbierać? - zastanawia się szef IWP.

Przypomina też, że od poniedziałku w nowym, mniejszym formacie ukaże się "Rzeczpospolita". - To jest rewolucja - jeśli przyzwyczajonemu do tego co czytał czytelnikowi nowa formuła "Rzeczpospolitej" się nie spodoba, a w tym samym czasie na rynku pojawi się coś innego, to może już być ciekawie - uważa Hoffman.

Z kolei prasoznawca dr Zbigniew Bajka podkreśla, że nowy dziennik wchodzi w trzy strefy interesów. - Wchodzi na pole gazet ogólnokrajowych, po drugie wchodzi na swoje podwórko, sześciu gazet regionalnych - nie wiadomo, jak zachowają się czytelnicy, którzy w poniedziałek dostaną tytuł wprawdzie z logo własnej gazety, ale obfitszy, inny, prawdopodobnie mądrzejszy i droższy tytuł - mówi Bajka. - Ponadto Polskapresse wchodzi w strefę Mecomu, czyli Mediów Regionalnych, więc jest to troszkę walka na trzy fronty. Teoretycy sztuki wojennej mówią, że należy się koncentrować na jednym przeciwniku, ale nie wiem czy w tym szaleństwie nie jest metoda - dodaje.

Według niego oferta Polskapresse jest "niewątpliwie interesująca", ale musi bronić się przed upartyjnieniem. Obawia się jednak, że jeśli "Polska" będzie chciała trzymać poziom "The Times", może się to okazać "za trudne" dla czytelników gazet regionalnych.

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Zbycie aktywów w ramach połączenia Orlenu z Lotosem o 5 miliardów złotych poniżej wartości ich wyceny było niegospodarne - wynika z ustaleń kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli w spółce Orlen. - Połączenie nie miało żadnego uzasadnienia ekonomicznego - powiedział prezes NIK Marian Banaś podczas konferencji prasowej.

NIK miażdży fuzję gigantów

NIK miażdży fuzję gigantów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Orlen podał wysokość wynagrodzeń prezesów za 2024 rok. Daniel Obajtek piastował to stanowisko do 5 lutego i za nieco ponad miesiąc pracy zgarnął 651 tysięcy złotych. Ireneusz Fąfara, który objął stanowisko szefa koncernu w kwietniu ubiegłego roku, otrzymał za ponad osiem miesięcy trochę ponad milion złotych.

Ponad 650 tysięcy złotych za 36 dni

Ponad 650 tysięcy złotych za 36 dni 

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk zapowiedział, że państwo zainwestuje w Rafako, aby utrzymać zakład. Dodał, że nic nie stoi na przeszkodzie, by uruchomić produkcję zbrojeniową w miejscu, gdzie wcześniej wytwarzano kotły.

Premier ma pomysł na Rafako

Premier ma pomysł na Rafako

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk zwrócił się do polskiego biznesu o wsparcie w budowie narodowej gospodarki. Podkreślił, że nowoczesny, gospodarczy nacjonalizm będzie bardzo poważną konfrontacją.

Tusk: to bardzo poważna konfrontacja

Tusk: to bardzo poważna konfrontacja

Źródło:
PAP

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2025 roku wzrosły o 4,9 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z ubiegłym miesiącem inflacja wyniosła 0,2 procent.

O tyle wzrosły ceny

O tyle wzrosły ceny

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny mieszkań w Katowicach rosną najszybciej, a w Warszawie spadają - wynika z raportu Rankomat.pl i Rentier.io. Według raportu, główną przyczyną zmiany trendu na spadkowy jest nadwyżka podaży nad zmniejszonym popytem

Zmiana trendu na rynku mieszkań

Zmiana trendu na rynku mieszkań

Źródło:
PAP

Bruksela sprawdza prawne możliwości, które pozwoliłyby europejskim firmom zerwać długoterminowe kontrakty na rosyjski gaz bez płacenia ogromnych kar umownych - podał "Financial Times".

Europa chce zerwać z gazem z Rosji. Jest jeden problem

Europa chce zerwać z gazem z Rosji. Jest jeden problem

Źródło:
PAP

Grupa Orlen osiągnęła w 2024 roku 1 miliard 383 milionów zysku netto - podał we wtorek koncern w giełdowym skonsolidowanym raporcie rocznym. W 2023 roku było to 20 miliardów 969 milionów złotych. Prezes Ireneusz Fąfara tłumaczy, skąd ta różnica.

Orlen pokazał wyniki

Orlen pokazał wyniki

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa zamroziła ponad 2 miliardy dolarów z funduszy federalnych przeznaczonych dla Uniwersytetu Harvarda. Powodem jest odrzucenie przez uczelnię żądań prezydenta dotyczących zmian w jej polityce przeciwdziałania antysemityzmowi i różnorodności.

Trump wstrzymuje dotacje dla prestiżowej uczelni

Trump wstrzymuje dotacje dla prestiżowej uczelni

Źródło:
PAP

Zakłady Ursus w Dobrym Mieście i Lublinie będą produkować nie tylko ciągniki, ale również drony rolnicze - poinformował Oleg Krot, prezes firmy M.I. Crow, nowego właściciela przedsiębiorstwa. Obecnie trwają inwestycje w celu odtworzenia mocy produkcyjnych firmy, zatrudniani są też nowi pracownicy.

Nowe życie Ursusa. Właściciel ujawnia plany

Nowe życie Ursusa. Właściciel ujawnia plany

Źródło:
PAP

Otrzymywanie bezwarunkowego dochodu podstawowego nie przyczynia się do całkowitej rezygnacji z działalności zarobkowej - wynika z eksperymentu przeprowadzonego przez niemiecką organizację non-profit. Osoby otrzymujące dochód podstawowy częściej zmieniały natomiast miejsce pracy lub podejmowały dalszą edukację.

Dostawali pieniądze za nic. Zaskakujące wyniki eksperymentu

Dostawali pieniądze za nic. Zaskakujące wyniki eksperymentu

Źródło:
CNN

Kanadyjczycy, ze względu na niepewność polityczną oraz sytuację ekonomiczną, zaczęli sprzedawać swoje domy w USA - donosi amerykański "Washington Post". Przedstawiciele branży wyjaśniają, że klienci z Kanady nie czują się mile widziani i obawiają się podwyżki podatków na nieruchomości.

Wyprzedają nieruchomości w USA. "Baliśmy się, co może się wydarzyć"

Wyprzedają nieruchomości w USA. "Baliśmy się, co może się wydarzyć"

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polskiej Grupy Zbrojeniowej ogłosiła konkurs na nowego prezesa po rezygnacji Krzysztofa Trofiniaka. Kandydaci muszą mieć co najmniej trzyletnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych bądź samodzielnych oraz wiedzę o działalności grupy.

Gigant zbrojeniowy szuka prezesa. Podano wymagania

Gigant zbrojeniowy szuka prezesa. Podano wymagania

Źródło:
PAP

W poniedziałek niemiecki urząd antymonopolowy wydał zgodę włoskiemu bankowi UniCredit na zwiększenie swoich udziałów w Commerzbanku. Rzecznik niemieckiego ministra gospodarki przekazał, że przyjmuje decyzję do wiadomości, ale jej nie popiera. Dodał, że "wrogie przejęcia w sektorze bankowym są nie na miejscu".

"Wrogie przejęcie" niemieckiego banku

"Wrogie przejęcie" niemieckiego banku

Źródło:
PAP

Miasto Suwałki, znajdujące się w województwie podlaskim, rozpoczęło program sprzedaży działek budowlanych z 50-procentową zniżką dla osób poniżej 40. roku życia. Na początek samorząd przygotował 48 takich działek.

Działki za pół ceny. Są jednak warunki

Działki za pół ceny. Są jednak warunki

Źródło:
PAP

Nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać od 1 października 2025 roku, a nie od 1 lipca - wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

Nowe taryfy na prąd. Znamy plany rządu

Nowe taryfy na prąd. Znamy plany rządu

Źródło:
PAP

Szwedzki inżynier Sebastian Hasselblom opracował nowy rodzaj ronda. Jego projekt ma zmniejszyć ryzyko kolizji w porównaniu z obecnymi rondami wielopasmowymi.

Koło Hassela. Opracowano nowy rodzaj ronda

Koło Hassela. Opracowano nowy rodzaj ronda

Źródło:
tvn24.pl

Spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) planuje w tym roku ogłosić przetargi na kwotę około 30 miliardów złotych - przekazał wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu do spraw CPK Maciej Lasek. Jednym z ważniejszych ma być przetarg na budowę terminala dla lotniska.

Przetargi na 30 miliardów złotych. Zapowiedź wiceministra

Przetargi na 30 miliardów złotych. Zapowiedź wiceministra

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Agnieszka Majewska zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy oraz marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej o poparcie ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. W poniedziałkowym komunikacie podkreśliła, że składka została "drastycznie" podniesiona w ramach Polskiego Ładu.

"Drastyczny" wzrost. Apel do prezydenta i marszałek Senatu

"Drastyczny" wzrost. Apel do prezydenta i marszałek Senatu

Źródło:
PAP

Oszuści wysyłają fałszywe wiadomości SMS lub e-mail, które dotyczą zwrotu podatku, konieczności dokonania korekty, aktualizacji danych czy powiadomień z urzędu skarbowego - przestrzega Ministerstwo Finansów. Resort podkreśla, że w czasie rozliczeń PIT aktywność oszustów znacznie się zwiększyła.

"Podatnicy nie powinni podawać danych osobowych". Ostrzeżenie

"Podatnicy nie powinni podawać danych osobowych". Ostrzeżenie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin ogłosiło gotowość do współpracy z Unią Europejską w celu obrony zasad międzynarodowego handlu oraz Światowej Organizacji Handlu (WTO). "Cła wzajemne" Donalda Trumpa określono jako "broń (służącą) do wywierania presji".

Chiny zwracają się do Brukseli w sprawie ceł Trumpa

Chiny zwracają się do Brukseli w sprawie ceł Trumpa

Źródło:
PAP

W 2024 roku największy ruch pasażerski odnotowano na lotniskach Hartsfield-Jackson w Atlancie, Dubaju oraz Dallas Fort Worth - wynika z raportu Airports Council International (ACI). Pierwsza dziesiątka portów lotniczych odpowiada za dziewięć procent globalnego ruchu.

Największe lotniska na świecie. Ranking

Największe lotniska na świecie. Ranking

Źródło:
PAP

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że przewodniczący KRRiT Maciej Świrski dopuścił się bezczynności w kwestii przekazywania od stycznia do września 2024 roku na rzecz TVP S.A. środków na realizację misji publicznej i wymierzył mu grzywnę w wysokości 50 tysięcy złotych.

Świrski ma zapłacić grzywnę. Jest wyrok

Świrski ma zapłacić grzywnę. Jest wyrok

Źródło:
PAP