Pod koniec 2006 roku czasowo poza granicami kraju przebywało ok. 1,95 mln Polaków wobec ok. 1,45 mln osób rok wcześniej i wobec ok. 1 mln osób na koniec 2004 roku - podał GUS. Takie tempo opuszczania Polski nie napawa optymizmem.
Główny Urząd Statystyczny podkreśla, że zdecydowana większość emigrantów z Polski przebywała w krajach członkowskich UE - ok. 1,55 mln osób w 2006 roku "i liczba ta zwiększyła się o 380 tys. w ciągu tylko jednego roku i prawie podwoiła się w okresie naszego członkostwa w UE".
- Szacunek ten uwzględnia także tych Polaków, którzy od dłuższego czasu przebywali poza granicami Polski, w tym w krajach UE, bez względu na ich status pobytu - czytamy w komunikacie.
GUS zaznacza też, że liberalizacja dostępu do europejskich rynków pracy po 1 maja 2004 roku spowodowała rejestrowanie się wielu Polaków, którzy już wcześniej przebywali (najczęściej pracując w szarej strefie) w wielu krajach UE.
Wśród krajów docelowej emigracji Polaków po wejściu Polski do Unii Europejskiej GUS zdecydowanie wyróżnia - ze względu na skalę zjawiska - Wielką Brytanię i oraz Niemcy.
Źródło: ISB
Źródło zdjęcia głównego: TVN24