Lis, Majewski i słupki oglądalności

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24TVN broni swoich programów

Według Presserwisu emitowany w TVP2 program "Tomasz Lis na żywo" ma lepsze wyniki oglądalności, niż nadawane w tym samym czasie programy TVN - "Na Wspólnej" i "Szymon Majewski Show". – To zmanipulowana informacja - czytamy w sprostowaniu TVN. - To nieprawda. Dane zostały potwierdzone przez Instytut badawczy - odpowiada serwis.

Z informacji Presserwisu wynika, że "Tomasz Lis na żywo" bijetelewizyjnych konkurentów na głowę: „Udział w rynku wynosi 24,6 proc. (...) Udział Polsatu (cykl Megahit) wyniósł w paśmie emisji programu TVP 2 (czyli audycji Lisa –red.) 24,23 proc., TVN-u ("Na Wspólnej" i "Szymon Majewski Show”), a TVN 22,99 proc.” – czytamy. Problem jednak w tym, że „Szymon Majewski Show” nie był nadawany 26 lutego, wtedy gdy pierwszy odcinek Lisa. Jak twierdzi TVN, podana w ten sposób - przez branżowy serwis – informacja sugeruje, że program Lisa wygrywa z programami emitowanymi w nowych ramówkach stacji telewizyjnych, co jest nieprawdą.

Lis lepszy tylko od teatru

Tomasz Lis wyraźnie ustępuje programom stacji komercyjnych. 3 marca 2008 r. serial „Na Wspólnej” osiągnął 30,6 proc. udziału, a „Szymon Majewski Show” 27 proc. udziału w widowni, podczas gdy „Tomasz Lis na żywo” odnotował udział na poziomie 20,5 proc. (cała populacja). Więcej widzów miał także „Megahit” w Polsacie. Odcinki „Na Wspólnej” i „Szymon Majewski Show” wyemitowane tydzień później odnotowały odpowiednio 27,8 i 26 proc. udziału w widowni, przy 22 proc. „Tomasza Lisa na żywo”. W ten dzień także „Megahit” w Polsacie był lepszy. Program Lisa pokonał tylko Teatr Telewizji w TVP1.

- Presserwis podał zmanipulowaną informację. Od startu nowych „ramówek” w stacjach komercyjnych, program „Tomasz Lis na żywo” regularnie przegrywa walkę o widza z wszystkimi konkurentami TVP – czytamy w oświadczeniu TVN-u.

Presserwis: Niczego nie zmanipulowaliśmy

- Niczego nie zmanipulowaliśmy. W “Presserwisie” mamy zasadę, że wyniki oglądalności nowego programu podajemy po trzech emisjach - odpowiada Grzegorz Kopacz, redaktor naczelny Presserwis.

Dodaje, że dane pochodzą z AGB Nielsen Media Research i Instytut nie zgłosił żadnych zastrzeżeń co do ich prezentacji. - Według nich średni udział w rynku trzech pierwszych programów Tomasza Lisa w TVP 2 był wyższy niż średni udział programów emitowanych w tym samym czasie w TVN-ie - czytamy w oświadczeniu Kopacza.

Nowa seria programu "Szymon Majewski Show" wystartowała jednak tydzień później niż program "Lis na żywo", dlatego TVN podtrzymuje, że zestawienie, którego dokonał Presserwis jest nieuprawnione.

Źródło: TVN24, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24