Jean-Claude Juncker poinformował, że poszerzył tekę komisarz Elżbiety Bieńkowskiej o sektor kosmiczny. Dodał również, że była wicepremier Polski nie będzie zajmować się sektorem farmaceutycznym.
Zanim eurodeputowani podejmą decyzję, Juncker ma przedstawić im program pracy swojej Komisji na pięcioletnią kadencję. Ma także doprecyzować podział kompetencji pomiędzy poszczególnych komisarzy.
Dziś Parlament Europejski ma głosować w Strasburgu nad zatwierdzeniem nowej Komisji Europejskiej pod kierunkiem Jean-Claude'a Junckera. Jeśli wynik głosowania będzie pozytywny, to KE rozpocznie prace 1 listopada.
Będzie lepszy?
Szef przyszłej Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker przekonywał w środę eurodeputowanych w Strasburgu, że jego KE będzie bardziej skuteczna niż ustępująca i ma zajmować się sprawami najważniejszymi dla obywateli.
- Komisja Europejska musi działać w bardziej skuteczny sposób - powiedział Juncker w Parlamencie Europejskim, prezentując skład swojego zespołu komisarzy.
Według Junckera poprawie skuteczności prac Komisji Europejskiej ma służyć jej nowa organizacja i powołanie siedmiu wiceprzewodniczących, którzy mają się zajmować priorytetowymi dziedzinami i koordynować pracę pozostałych komisarzy.
Podkreślił, że nowa KE ma też być "bardziej polityczna". - Nie jesteśmy grupą anonimowych technokratów. Zrobiłem wszystko, by mieć w Komisji polityków wagi ciężkiej. Pełnili oni w swych krajach ważne funkcje, które wiązały się z dużą odpowiedzialnością - przekonywał.
- Albo uczynimy z Komisji Europejskiej polityczne ciało, które zajmuje się ważnymi sprawami, drobnostki odsuwając na bok, albo poniesiemy porażkę - powiedział Juncker.
Rola Bieńkowskiej
Elżbieta Bieńkowska ma pełnić funkcję unijnego komisarza. W nowej Komisji Europejskiej będzie odpowiadać za rynek wewnętrzny, przemysł, przedsiębiorczość oraz małe i średnie przedsiębiorstwa.
Za swoje cele Bieńkowska uznał pełny rozwój potencjału rynku wewnętrznego, wspieranie konkurencyjności przemysłowej poprzez inwestycje i innowacje, uwolnienie możliwości biznesu i wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw oraz rozszerzanie rynku wewnętrznego poza granice UE.
Autor: MSZ / Źródło: PAP