Gospodarka odczuła dymisję Leppera

Aktualizacja:
 
Analitycy zastanawiają się jak dymisja Andrzeja Leppera wpłynie na gospodarkęTVN24.pl

Na scenie politycznej burza. Jak na te zawirowania reaguje gospodarka? Mimo iż na razie obserwujemy jedynie nieznaczny spadek wartości złotego, w dłuższej perspektywie niestabilna sytuacja polityczna może mieć tragiczne skutki dla rynku - ostrzegają eksperci.

- Jeszcze w poniedziałek w nocy złoty nieco się osłabił w związku z dymisją wicepremiera, ministra rolnictwa Andrzeja Leppera - powiedział Piotr Kalisz starszy ekonomista zespołu analiz ekonomicznych i rynkowych Citibanku Handlowego. W ciągu dnia na rynku walutowym nasza waluta dalej traciła na wartości. Ok. godz. 14.30 za euro inwestorzy musieli zapłacić 3,765 zł wobec 3,76 zł rano i 3,7510 zł w poniedziałek wieczorem. Dolar zaś kosztował 2,7565 zł wobec 2,7590 rano i 2,7520 zł w poniedziałek.

- Częściowo jest to reakcja na wydarzenia polityczne, ale nie jest ona silna. Złoty się osłabił o 2 grosze, to nie jest dużo. Czynniki polityczne mają przejściowy wpływ, który szybko wygasa. Tak naprawdę w momencie, gdy inwestorzy się pogodzą z tym, co się stało zaczynają myśleć o tym, co się może zdarzyć w przyszłości, czyli o gospodarce - podkreślił analityk.

Spadały też indeksy warszawskiej giełdy, nie było to jednak spowodowane sytuacją w rządzi. - W związku z Lepperem powiedziałbym, że nic się nie dzieje. Czy z Lepperem, czy bez Leppera, to sesja by wyglądała tak samo. Już wcześniej były oznaki możliwej korekty - powiedział dyrektor działu zarządzania aktywami IDM SA Robert Nejman. Jego zdaniem sytuacja w Warszawie jest pokłosiem spadków na innych europejskich giełdach. - To raczej bez związku z Lepperem - tak po świecie poszło. Kiedy spadki się na świecie pogłębiały, podobnie działo się u nas. Kiedy następnie nieco się odbiło, podobna reakcja była w Warszawie - dodał Nejman.

Niestabilny rząd to niestabilna gospodarka

Większym pesymistą jest prezes Business Centre Club Marek Goliszewski. - Kryzys rządowy i niepewność związana z brakiem większości w parlamencie powodują, że warunki prowadzenia działalności gospodarczej stają się nieprzewidywalne i wzrasta ryzyko inwestowania - uważa Goliszewski. Jego zdaniem gospodarka potrzebuje spokoju i stabilnego rządu. - Rząd z niestabilną większością lub jej brakiem będzie miał trudności z podejmowaniem decyzji korzystnych dla gospodarki - ocenił prezes BCC. Wynik każdego ważnego głosowania będzie niepewny i okupiony ceną za pozyskiwanie kolejnych posłów potrzebnych do uzyskania większości.

- W dłuższej perspektywie najlepsze byłyby wcześniejsze wybory. Dawałyby one szansę na rząd o stabilnej większości. Gospodarka czeka na spokój polityczny i rząd, który będzie miał kompetencje, wolę i siłę polityczną przeprowadzenia niezbędnych reform - uważa ekspert.

Goliszewski podkreśla, że im wcześniej zakończy się destabilizacja polityczna, tym lepiej dla gospodarki. - Wybory powinny odbyć się jak najszybciej. Tylko one dają nadzieję na rząd posiadający mandat społeczny i stabilną większość - twierdzi prezes Business Centre Club.

Politycy mogą nie wykorzystać okresu wzrostu

Tymczasem wydarzenia w Polsce odbiły się szerokim echem w całej Europie. Eksperci analizujący sytuację ekonomiczną naszego kraju alarmują, że kryzys polityczny może mieć poważne konsekwencje dla wzrostu gospodarczego. - Burzliwe życie polityczne w Polsce nie wyraziło się jak dotąd w żadnych negatywnych skutkach dla gospodarki, ale rząd powinien się przygotować na to, że tempo wzrostu gospodarki może wyhamować - powiedział dyrektor działu Europy Centralnej i Wschodniej Economist Intelligence Unit (EIU) Laza Kekic. Dodał, że polski rząd powinien też zadbać o to, by umocnić podstawy wzrostu, tak by gospodarka mogła rozwijać się równomiernie w dłuższym czasie.

- Nikt nie wie, jak długo obecna dobra koniunktura utrzyma się w Polsce i krajach post-komunistycznych. Nie wykluczone, iż może ucierpieć z powodu zjawisk w globalnej gospodarce. Gdyby tak się miało stać, to wówczas obecne trudności polityczne Polski uległyby spotęgowaniu, a pomiędzy polityką, a gospodarką powstałoby trudne do przerwania błędne koło - uważa ekspert.

- Okres silnego wzrostu powinien być dla polskiego rządu okazją do głębszego zreformowania gospodarki, dzięki czemu mogłaby ona lepiej przygotować się na wypadek spowolnienia. Akcesja do UE zakotwiczyła reformy demokratyczne i wolnorynkowe, ale całe dziedziny wydatków publicznych nadal wymagają zmian, jak choćby służba zdrowia - podkreślił Kekic. Wskazał też, że jedną z konsekwencji opóźnienia reform jest to, iż plany wprowadzenia euro w Polsce zostały odsunięte w czasie.

EIU opublikował ostatnio raport, w którym uwypukla rozziew pomiędzy dobrymi wynikami gospodarki a niepokojącymi trendami w życiu politycznym, nie tylko w Polsce, ale we wszystkich 28 krajach post-komunistycznych. Za w pełni skonsolidowane demokracje raport uznaje tylko Słowenię i Czechy.

- W krajach Europy Centralnej występuje rozziew pomiędzy tymi, którzy skorzystali na przekształceniach politycznych i gospodarczych ostatnich lat a tymi, którzy na nich stracili. Zjawisko to utorowało drogę populistycznym politykom, którzy łączą prawicowe podejście do kwestii społecznych z lewicowym podejściem do gospodarki - wyjaśnił Kekic. Wśród powodów wskazał na to, iż wspólny dla różnych sił politycznych cel - akcesji do UE spełnił swą rolę i wyczerpał się. Zauważył zarazem, iż źródło obecnych, politycznych trudności sięga czasów przed-akcesyjnych.

- Polityczna kultura oparta na zaufaniu do instytucji demokratycznych i udziale obywateli w życiu politycznym pozostawia wiele do życzenia. Nowy porządek nie zapuścił jak dotąd głębokich korzeni, co oznacza, iż w przypadku spowolnienia gospodarki demokratyczna tradycja znalazłaby się pod silną presją - ocenił specjalista.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl

Pozostałe wiadomości

Nieudzielenie pracownikowi czternastodniowego urlopu jest naruszeniem przepisów o urlopach wypoczynkowych - mówi redakcji biznesowej tvn24.pl Tomasz Zalewski z Państwowej Inspekcji Pracy. Dodaje, że inspektor pracy może skierować do pracodawcy wystąpienie o usunięcie stwierdzonych naruszeń.

Czy pracownik musi wziąć dwutygodniowy urlop?

Czy pracownik musi wziąć dwutygodniowy urlop?

Źródło:
tvn24.pl

- My, jako zwykli użytkownicy, możemy tylko trzymać kciuki. Natomiast branża cyberbezpieczeństwa, koledzy, koleżanki, wyciągają wnioski, zastanawiają się, co można zrobić - powiedział Piotr Konieczny z portalu Niebezpiecznik.pl, pytany w "Faktach po Faktach" o to, czy możemy uniknąć powtórki z dzisiejszej światowej awarii oprogramowania.

Potężna awaria uderzyła w miliony osób. "Jest kilka możliwości, które mogą ograniczyć skutki"

Potężna awaria uderzyła w miliony osób. "Jest kilka możliwości, które mogą ograniczyć skutki"

Źródło:
tvn24.pl

W piątek doszło do dwóch awarii jednocześnie - jednej związanej z oprogramowaniem MS i drugiej z aktualizacją oprogramowania zewnętrznej firmy CrowdStrike - poinformowała rzeczniczka Microsoft Polska Anna Klimczuk. Pracujemy nad jak najszybszym przywróceniem usług – podała firma. Firma Crowdstrike poinformowała, że globalna awaria wynikła z błędu firmy i to nie był cyberatak.     

Znamy przyczyny globalnych utrudnień. Dwie awarie jednocześnie

Znamy przyczyny globalnych utrudnień. Dwie awarie jednocześnie

Źródło:
PAP

Nowa edycja dopłat do fotowoltaiki ruszy 2 września - przekazała na konferencji prasowej Paulina Hennig-Kloska, ministra klimatu i środowiska. Warunkiem otrzymania dofinansowania z programu w przypadku nowych instalacji będzie dodatkowy zakup magazynu energii. W ramach programu będzie można dostać do 28 tysięcy złotych.

Będzie można dostać nawet 28 tysięcy złotych

Będzie można dostać nawet 28 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu, 19 lipca, w Eurojackpot padło pięć wygranych II stopnia oraz siedem III stopnia. Nie odnotowano głównej wygranej, co oznacza, że kumulacja rośnie.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Pod koniec lipca ceny paliw mogą być najniższe w tym roku - przewidują eksperci portalu e-petrol.pl. Kierowcom sprzyja zahamowanie wzrostu notowań ropy na światowych rynkach, a także umacniający się złoty.

Najtańsze tankowanie w tym roku. "Kierowcom sprzyja mocny złoty"

Najtańsze tankowanie w tym roku. "Kierowcom sprzyja mocny złoty"

Źródło:
PAP

"Ostrzegamy przed fałszywymi informacjami o cenach energii" - pisze Ministerstwo Klimatu i Środowiska, dodając, że nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd. "To kolejna fala ataków, która ma na celu sianie strachu w społeczeństwie i wyłudzanie danych oraz pieniędzy" - ostrzega resort klimatu.

"Nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd". Ostrzeżenie

"Nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd". Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się na objęcie przez Artura Olecha stanowiska prezesa zarządu PZU - przekazano w piątkowym komunikacie. W trakcie posiedzenia komisja wyraziła także zgodę między innymi na powołanie Bartosza Kubika na prezesa BOŚ, a także Mirosława Czekaja na prezesa BGK.

Nowi prezesi w czołowych instytucjach finansowych. KNF podjęła decyzję

Nowi prezesi w czołowych instytucjach finansowych. KNF podjęła decyzję

Źródło:
PAP

Konieczne jest usunięcie nieuzasadnionych obciążeń dla przedsiębiorców oraz zadbanie, aby artyści otrzymywali wynagrodzenia - napisano w apelu izb i organizacji w imieniu polskich przedsiębiorców działających w sektorze kablowym i satelitarnym do senatorów.

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl

Coraz więcej krajów decyduje się na zaostrzanie kar, a także stosowanie konfiskaty aut wobec kierowców łamiących przepisy - oceniła w rozmowie z tvn24.pl radczyni prawna Katarzyna Turcza. Pojazd możemy stracić, nawet jeśli nie jest naszą własnością i nie tylko za alkohol, ale także, chociażby prędkość oraz emitowanie nadmiernego hałasu. W których krajach powinniśmy szczególnie uważać?

Jedziesz na wakacje? W tych krajach UE za złamanie przepisów stracisz auto

Jedziesz na wakacje? W tych krajach UE za złamanie przepisów stracisz auto

Źródło:
tvn24.pl

Z 5,6 tysiąca firm, które dotychczas dostały żądanie zwrotu covidowej pomocy, część już to zrobiła, ale sporo spraw jest w sądzie. Wezwania otrzyma jeszcze około tysiąc firm - pisze w piątek "Puls Biznesu".

Firmy dostają wezwania do zwrotu covidowej pomocy

Firmy dostają wezwania do zwrotu covidowej pomocy

Źródło:
PAP

Daniel Obajtek w trzy lata zarobił w Orlenie nieco ponad 9 milionów złotych - wynika z oświadczenia, jakie złożył jako europoseł. Co ciekawe, zgodnie z deklaracją, europoseł PiS nadal pobiera sporą pensję z węgierskiej spółki budowlanej Bayer Construct Zrt.

Europoseł Daniel Obajtek pokazał majątek. Ile zarobił w Orlenie?

Europoseł Daniel Obajtek pokazał majątek. Ile zarobił w Orlenie?

Źródło:
tvn24.pl

Na balkonach jedni palą, drudzy głośno rozmawiają i przeklinają, inni - próbują rozpalać grill. - Niektórzy zapominają, że mieszkamy we wspólnocie, w bloku - stwierdza jedna z sąsiadek. W arsenale środków przeciwko uciążliwym sąsiadom są m.in. listy do wspólnoty i petycje słane do Ministerstwa Zdrowia.

Majtki obrażają, grill dusi, papierosy trują. Co wolno na balkonie?

Majtki obrażają, grill dusi, papierosy trują. Co wolno na balkonie?

Źródło:
tvn24.pl

W pierwszym półroczu 2024 roku liczba firm sprzedających na targowiskach spadła o cztery tysiące. To efekt między innymi ekspansji dyskontów i oferty internetu - pisze w piątek "Rzeczpospolita".

Targowiska znikają z mapy Polski. Ciężko wytrzymać konkurencję

Targowiska znikają z mapy Polski. Ciężko wytrzymać konkurencję

Źródło:
PAP

10 kilometrów za około dwa złote - tyle kosztuje przejazd "robotaxi", czyli autonomiczną taksówką, w Chinach - podał portal stacji CNN. Podkreślił jednak, że sprzeciw wobec nowej usługi nabiera na sile i jest to jeden z popularniejszych tematów w mediach.

Autonomiczne taksówki powodem niepokoju w Chinach

Autonomiczne taksówki powodem niepokoju w Chinach

Źródło:
CNN

Rada nadzorcza PKO BP zmieniła zdanie w sprawie udzielenia absolutorium za ubiegły rok dwóm byłym członkom zarządu. W trakcie Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia pozytywnie oceniono pracę Piotra Mazura oraz Andrzeja Kopyrskiego. 

Zaskoczenie w PKO BP. Jest nowa decyzja w sprawie absolutorium

Zaskoczenie w PKO BP. Jest nowa decyzja w sprawie absolutorium

Źródło:
PAP

Zwyczajne Walne Zgromadzenie PZU SA nie udzieliło absolutorium członkom poprzedniego zarządu spółki z wykonania ich obowiązków w roku obrotowym 2023 - przekazało w czwartek biuro prasowe PZU. Wcześniej rada nadzorcza rekomendowała tę decyzję, tłumacząc to informacjami, wskazującymi na szereg nieprawidłowości w spółce w ubiegłym roku.

Były zarząd PZU bez absolutorium

Były zarząd PZU bez absolutorium

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Koniec samochodów spalinowych w Europie za 11 lat, w 2035 roku. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zadeklarowała w czwartek, że zamierza utrzymać cele neutralności klimatycznej samochodów. Jednym z nich jest zakaz sprzedaży nowych aut spalinowych. "Ten cel zostanie utrzymany" - zapewniła szefowa KE.

Zakaz sprzedaży aut spalinowych. Szefowa KE nie zmienia decyzji

Zakaz sprzedaży aut spalinowych. Szefowa KE nie zmienia decyzji

Źródło:
PAP

Rząd szykuje się do przyszłorocznej waloryzacji emerytur. W 2025 roku świadczenia mają wzrosnąć według wstępnej propozycji o 6,78 procent. Sprawdzamy, jak się to przełoży na wysokość emerytur.

Emerytury w górę. Wyliczenia

Emerytury w górę. Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl