Bezrobocie w Polsce niższe niż w Irlandii

Najnowsze

TVN24.plWedług Eurostatu polskie bezrobocie jest niższe od unijnej średniej

Bezrobocie w Polsce spadło poniżej unijnej średniej i wyniosło we wrześniu 6,5 proc. - podał w piątek Eurostat. To nawet mniej niż w Irlandii, gdzie - wraz z kryzysem finansowym - bezrobocie wzrosło do 6,6 proc.

- Bardzo się cieszymy spadkiem bezrobocia w Polsce. W ciągu ostatniego roku bezrobocie w Polsce spadło z 9,0 do 6,5 proc. To bardzo znaczący spadek - powiedziała rzecznik komisarza ds. walutowych Joaquina Almunii, Amelia Torres.

Dodała, że "Komisja Europejska już kilkakrotnie alarmowała rząd polski", by podjął odpowiednie kroki w związku ze spadkiem bezrobocia, "by zapewnić stabilność makroekonomiczną".

Średnia w górę

Jak podkreśliła, nie wszystkie kraje mogą się cieszyć spadkiem bezrobocia. W strefie euro w ciągu roku bezrobocie wzrosło z 7,3 proc. we wrześniu 2007 roku do 7,5 proc. we wrześniu 2008 roku.

- Niestety, bezrobocie będzie dalej rosło wraz ze zwolnieniem gospodarczym - powiedziała Torres. Najbardziej bezrobocie wzrosło w Irlandii (z 4,6 proc. rok temu do 6,6 proc.) i w Hiszpanii (z 8,3 proc. do 11,9 proc.), gdzie załamał się sektor budownictwa.

Najlepiej w Danii i Holandii

Przeciętna stopa bezrobocia w 27 krajach UE wyniosła we wrześniu 7,0 proc. wobec 6,9 proc. w sierpniu. Najniższa była w Holandii i Danii: odpowiednio 2,5 i 2,9 proc.

Metodologia Eurostatu znacznie różni się od metodologii polskiego GUS, według którego stopa bezrobocia we wrześniu w Polsce wyniosła 8,9 proc.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl