Ponad 350 nowych radarów i innych urządzeń rejestrujących kupi Główny Inspektorat Transportu Drogowego - poinformował GITD. Część z nich zostanie zainstalowana w nowych lokalizacjach.
Z 358 nowych urządzeń rejestrujących (w tym fotoradarów stacjonarnych i mobilnych, urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości, rejestratorów przejazdu na czerwonym świetle) 111 zostanie zainstalowanych w nowych miejscach. Reszta przeznaczona będzie do zainstalowania w dotychczas wykorzystywanych lokalizacjach – sukcesywnie zastępując wyeksploatowany już sprzęt. Instalacje urządzeń w nowych lokalizacjach powinny rozpocząć się najwcześniej w trzecim kwartale 2020 roku. Stawianie nowych urządzeń w istniejących lokalizacjach rozpocznie się nie wcześniej niż w trzecim kwartale 2021 r. GITD poinformował, że w Centrum Unijnych Projektów Transportowych oficjalnie zatwierdzono wniosek o dofinansowanie projektu "Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym", planowany do współfinansowania ze środków Unii Europejskiej w ramach programu infrastruktura i środowisko 2014-2020. Kwota wydatków całkowitych w ramach projektu to 162 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków UE wyniesie 85 proc., czyli 137,7 mln zł.
Zabójcza prędkość
Inspektorat wyjaśnił, ze nowy projekt służyć ma zwiększeniu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a system ma objąć swoim zasięgiem wszystkie kategorie dróg publicznych. Zwrócił uwagę, że nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych. "Mimo systematycznej poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach, w ubiegłym roku w wypadkach drogowych zginęło 2831 osób. [...] Polska jest czwartym od końca krajem z największą liczbą zabitych na milion mieszkańców w Europie" – czytamy w komunikacie. Według GITD do Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym GITD wpłynęło dotychczas około 2000 wniosków od lokalnych społeczności o instalację urządzeń rejestrujących, które poprawiają bezpieczeństwo na drogach. GITD dysponuje obecnie 431 fotoradarami, 30 urządzeniami do odcinkowego pomiaru średniej prędkości i 29 mobilnymi urządzeniami rejestrującymi prędkość, pracującymi w szczególnie niebezpiecznych miejscach na polskich drogach. Ponadto 20 niebezpiecznych skrzyżowań w całej Polsce monitorowanych jest przez sygnalizatory przejazdu na czerwonym świetle.
Autor: tol//dap / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl