Polska i Świat

Polska i Świat

Na pomoc w walce z zakażeniami

Miedziane przeciwbakteryjne balustrady i poręcze pomocne w walce z zakażeniami szpitalnymi. Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie już to opracowali, teraz czas na wdrożenia.

Kolejne nagrody i polityczna burza

Kolejne nagrody i polityczna burza. Tym razem chodzi o kwotę ponad pół miliona dla kierowców w resorcie kultury i o nagrody przyznane w resorcie środowiska dla członków gabinetu politycznego. Minister Henryk Kowalczyk nie chce podać kwot i nazwisk, zasłania się konstytucją, co poseł Platformy Obywatelskiej Krzysztof Brejza, który o nagrody zapytał, nazywa absurdem.

Trzylatek, który żyje w ciągłym bólu

Karolka zabija jego własny kręgosłup. Jest on wyjątkowo długi i wygięty. Tak bardzo że uciska narządy, miażdży tchawicę i żołądek. Jest jednak nadzieja, aby pomoc chłopcu, ale wiąże się z ogromnymi kosztami.

Warszawskie bulwary tonęły w śmieciach

Rada Warszawy zgodziła się na to, że na Bulwarach Wiślanych można pić alkohol, ale nie zgodziła się na awantury i śmiecenie. Alkohol robi jednak swoje - z fajnej idei zrobiło się niefajnie. Mieszkańcy narzekają, a władze stolicy szukają rozwiązania, jak poradzić sobie z problemem.

Raport o przemocy policji

600 przypadków nieuprawnionej lub nadmiernej przemocy policji wobec obywateli - takie dane płyną z raportu MSWiA za 2014 rok. Policja twierdzi, że nie jest tak źle, ale Helsińska Fundacja Praw Człowieka ma zupełnie inne zdanie. To fundacja poprosiła o raport - nie bez przyczyny. Przed Trybunałem Praw Człowieka toczy się kolejna sprawa przeciwko Polsce, a konkretnie chodzi o przemoc polskiej policji.

Donald Tusk w roli świadka

Nie jest rolą premiera zajmowanie się detalami organizacyjnymi wizyt - mówił przed sądem Donald Tusk. Przewodniczący Rady Europejskiej zeznawał jako świadek w procesie Tomasza Arabskiego oraz czterech innych urzędników odpowiedzialnych za organizację lotu do Smoleńska 10 kwietnia 2010 roku.

Coraz więcej żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej

Marzyli o byciu w wojsku i mogą to w końcu zrealizować, zwłaszcza, że wystarczy kilkanaście dni szkolenia. Wojska Obrony Terytorialnej rosną w siłę, głównie z powodu wzrastającej liczby ochotników. Umiejętności na razie zastępuje zapał.

Cztery miliony na "ławki niepodległości"

Jeżeli masz pomysł na ławeczkę, która będzie opowiadać o stuleciu odzyskania niepodległości - zgłoś się do Ministerstwa Obrony Narodowej. Oto pomysł ministra Mariusza Błaszczaka, który chce wydać ponad 4 miliony złotych na "ławeczki niepodległości".

Urząd, który utrzymuje świnię

Urząd w Katowicach utrzymuje... świnię. Co roku ratusz na jedzenie Kruszynki, bo tak się nazywa, wydaje 10 tysięcy złotych. Miasto zajęło się prosiakiem, gdy stała się dowodem w sądowej sprawie. Sprawa się zakończyła, świnia została. Jaki czeka ją los?

Cyfrowi lekarze

Szybka diagnoza równa się większa szansa na uratowanie wzroku. Szczególnie, jeśli jest się cukrzykiem. Problem w tym, że kolejki do okulistów są duże i nie każdy ma szansę na przebadanie. Sytuację może rozwiązać telemedycyna.

Kolejne ofiary dopalaczy

Polacy narkotyzują się na potęgę. Z roku na rok coraz bardziej. Umierają kolejni ludzie i to problem nie tylko dużych miast. Dopalacz, przez który w lubuskiej wsi Kwiatkowice zmarło trzech mężczyzn jest jedną z najbardziej niebezpiecznych substancji. W jaki sposób znalazł się w tak małej miejscowości?

Czarnecki wiceszefem polskiej siatkówki

Znany ze świata polityki Ryszard Czarnecki w polskiej siatkówce. W ubiegłym roku został przewodniczącym Rady Fundacji Polska Siatkówka. A teraz właśnie został wiceprezesem Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Jedni się cieszą, drudzy podchodzą do informacji i z dystansem, a europoseł PiS na to nie zważa i zamierza pokazać się jako dobry rozgrywający.

Urzędnicy pilnie poszukiwani

Brakuje urzędników wyborczych. Termin przyjmowania zgłoszeń - wydłużany dwa razy - minął w poniedziałek. O pomoc poproszono samorządowców i wojewodów, bo są miejsca, gdzie nikt się nie zgłosił.

Prezydent u protestujących rodziców

Wcześniej u protestujących w Sejmie rodziców dzieci niepełnosprawnych był prezydent, który jasno zadeklarował, że będzie ustawa spełniająca ich postulaty. I zdaniem Andrzeja Dudy stanie się to szybko.

Niechciana "danina solidarnościowa"

Protest w Sejmie i niechciana propozycja premiera. Mateusz Morawiecki odwiedził rodziców niepełnosprawnych dzieci, którzy od środy okupują izbę niższą parlamentu i ich rozczarował. Zamiast konkretów padła zapowiedź drogowej mapy i daniny solidarnościowej, co nie spodobało się protestującym. Jak mówią - nie sztuką jest zabrać jednym i dać drugim.

Rewolucja w strefach parkowania

Nawet dziewięć złotych za godzinę parkowania w centrum, płatne weekendy, kara za brak opłaty czterokrotnie wyższa. Rewolucja w strefach płatnego parkowania w miastach wchodzi w decydującą fazę. Ustawa zmieniająca przepisy jest już w Sejmie. Co jej wejście w życie dokładnie będzie oznaczać dla kierowców?

Nowy protest, stare problemy

Ostatni raz rodzice niepełnosprawnych dzieci protestowali w sejmie cztery lata temu. Platforma częściowo spełniła jeden z postulatów, ale problemów i potrzeb jest znacznie więcej. Minister Rafalska zapewnia, że do końca września powstanie strategia na rzecz osób niepełnosprawnych. Pytanie, czy to wypełni polityczne obietnice i przetnie węzeł gordyjski?