Polska i Świat

Polska i Świat

Odwołane imprezy masowe. Zamknięte kina, teatry i muzea

Nie tylko szkoły, przedszkola, czy żłobki będą zamknięte w związku z koronawirusem. Ta decyzja dotyczy też basenów, kin, teatrów, muzeów i wielu innych placówek, które do tej pory było często odwiedzane. Każdy decyzje rozumie, ale klienci pytają, czy ich bilety przepadną. Materiał Anny Wilczyńskiej.

22 potwierdzone przypadki koronawirusa w Polsce

Mamy 22 potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce. We wtorek stwierdzono pięć kolejnych zakażeń - jeden w Warszawie, dwa w Cieszynie jeden we Wrocławiu i kolejny przypadek z województwa lubelskiego. Wśród zakażonych jest między innymi dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. Materiał Patryka Rabiegi.

Rozszerzone kontrole na granicach, promach i pociągach

Służby sanitarne zobaczymy już nie tylko na lotniskach, ale też na granicach, promach i w pociągach. Uczelnie odwołują zajęcia - zamykają się niektóre szkoły i przedszkola. Będzie również wprowadzony monitoring osób, które poddane zostały kwarantannie. Materiał Łukasza Wieczorka.

Pytania o zasoby i stan przygotowań w szpitalach

W skali od 1 do 10 prezes Polskiej Federacji Szpitali stan przygotowań do walki z koronawirusem ocenia co najwyżej na sześć. W szpitalach bez oddziałów zakaźnych brakuje jednorazowych maseczek, kombinezonów i rękawiczek. Placówki próbują pozyskać produkty, ale te starania miażdży wysoka cena. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Koronawirus uderza w przewoźników

Starcie z koronawirusem odczuli już przewoźnicy. Kierowcy boją się, że stracą pracę, a firmy transportowe już mają mniejsze wpływy - dlatego rząd szykuję koleją specustawę. Materiał Sebastiana Wasilewskiego.

Koronawirus wkracza do polityki

Andrzej Duda zwołuje posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego - po raz pierwszy od czterech lat. O zagrożeniu i scenariuszach rozmawia nie tylko z ministrami, ale też z przedstawicielami ugrupowań parlamentarnych. Rozmawiać jest o czym, bo wirus pojawił się w trakcie kampanii wyborczej. Materiał Adrianny Otręby.

Polska lista Schindlera

Na liście Aleksandra Ładosia jest ponad trzy tysiące uratowanych Żydów. Listę odkrył były ambasador polski w Szwajcarii i historycy Instytutu Pileckiego, a pokazał Światowy Kongres Żydów w Nowym Jorku. Materiał Jacka Tacika.

Prawie dwa miliardy dla telewizji państwowej

Prawie dwa miliardy dla TVP i prawie trzy na Fundusz Medyczny. Prezydent Andrzej Duda podpisuje i argumentuje, że pieniądze na onkologię też będą. Problem w tym, że o ile dofinansowanie mediów państwowych wygląda bardzo konkretnie, to Fundusz Medyczny już nie. Materiał Adrianny Otręby.

Dyskusja o Polsce w Luksemburgu

O polskiej Izbie Dyscyplinarnej dyskutowano za zamkniętymi drzwiami Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. W poniedziałek odbyła się rozprawa, a werdykt będzie znany za kilkanaście dni. Materiał Michała Tracza.

Kolejne przypadki koronawirusa w Polsce

Dramatyczne, pełne niepokoju odliczanie trwa. W Polsce do poniedziałku potwierdzono już 17 przypadków koronawirusa, w tym dwa ciężkie.  Minister zdrowia Łukasz Szumowski nie ma złudzeń, że te liczby będą szybko rosły. Na razie na polskiej mapie zakażeń mamy między innymi Warszawę, Wrocław, Kraków, Ostródę czy Poznań. Materiał Anny Wilczyńskiej.

Kontrowersyjne dofinansowanie dla mediów państwowych

Nie pierwszy raz telewizja dostaje pieniądze od rządu i nieraz prezydent się na to zgadzał, ale nigdy nie było wokół tego tyle kontrowersji. Emocje wzbudza nie tylko wysokość dofinansowania, czyli prawie dwa miliardy złotych. Ważny jest także kontekst, który napisała opozycja. Materiał Macieja Warsińskiego.

Kolejne przypadki koronawirusa w Polsce

Szczecin, Wrocław, Ostróda, Zielona Góra - to miasta, w których potwierdzono przypadki koronawirusa w Polsce. W piątek odnotowano cztery nowe zakażenia - oznacza to, że w Polsce już pięć osób choruje na koronawirusa. Materiał Dawida Rydzka.

Jechali razem autobusem. Zaraził się koronawirusem

Jedna z czterech nowych osób, u której stwierdzono koronawirusa w Polsce, zaraziła się od tak zwanego pacjenta zero, czyli pierwszego ujawnionego chorego w Polsce. Podróżowali razem autobusem. Mężczyzna opowiedział o tym, jak wyglądało oczekiwanie na diagnozę i jak przeżywa pobyt w izolacji, a Ministerstwo Zdrowia podaje najnowsze statystyki i przypomina najważniejsze zalecenia chroniące przed koronawirusem. Materiał Sebastiana Wasilewskiego.

Senat zgadza się na specustawę w związku z koronawirusem

Specustawa przeszła przez Senat - przyjęto ją bez poprawek. Rządzący dostają do rąk nadzwyczajne uprawnienia do walki z koronawirusem. Za głosowało 74 senatorów. Nikt nie był przeciw, wstrzymało się dziewięciu senatorów. Materiał Adrianny Otręby.

Odwołane imprezy z powodu koronawirusa

Kilkanaście polskich miast i gmin zdecydowało, że ze względów bezpieczeństwa w najbliższym czasie nie odbędą się biegi, mistrzostwa, targi i inne imprezy masowe. Koronawirus to nie tylko zmiana procedur i zachowań - to dla wielu także zmiana planów. Materiał Macieja Cnoty.

Leczenie na kredyt zaufania

Koronawirus i napięcie pomiędzy wojewodą a marszałkiem. Władza centralna mówi samorządom, aby nie szczędziły pieniędzy na ochronę przed koronawirusem, bo kiedyś środki zostaną im zwrócone, ale lokalne władze w to nie wierzą. Materiał Łukasza Wieczorka.

Włosi zmagają się z koronawirusem

W żadnym europejskim kraju zakażenia koronawirusem nie są rozpoznawane tak często jak we Włoszech. Jeszcze dwa tygodnie temu, zakażonych było ponad 200 osób w pięciu regionach. Według najnowszych danych - wirus rozprzestrzenił się na wszystkie regiony Włoch. Ofiar śmiertelnych jest 197. Materiał Marii Mikołajewskiej.

Hejt i przemoc w internecie tematem nowego filmu Jana Komasy

Mroczna strona mediów społecznościowych - hejt, werbalna przemoc, która może doprowadzić do tragedii. To nie jest wirtualna rzeczywistość, tylko codzienność w sieci. Z problemem, który wymaga poważnej refleksji, zmierzył się między innymi Jan Komasa w "Sali Samobójców. Hejter". Film właśnie trafił do kin. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.