Opinie i wydarzenia

Obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej na Placu Piłsudskiego

Rok 1920 to piękny przykład działania ponad podziałami politycznymi - mówił prezydent Andrzej Duda podczas sobotnich uroczystości na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Prezydent podczas swojego przemówienia wspominał powstały latem 1920 roku Rząd Obrony Narodowej Wincentego Witosa, w skład którego weszły wszystkie stronnictwa parlamentarne, który był rządem ponad politycznymi podziałami i rządem ratowania państwa. - W tych jakże trudnych dniach, gdy bolszewicy stali na przedpolach Warszawy, zdecydowali się wziąć odpowiedzialność za losy państwa i społeczeństwa w swoje ręce - mówił Duda. Przypomniał, że szli chłopcy z polskich wiosek, wezwani odezwą Wincentego Witosa, a za broń chwytały nawet dzieci, by bronić Polski, Warszawy, świata wartości, chrześcijaństwa i naszej tradycji. - Doszło do tej, jak mówi wielu historyków, jednej z największych bitew w dziejach świata - powiedział Duda.

W uroczystości na placu Piłsudskiego uczestniczyli także minister obrony Mariusz Błaszczak, kierownicza kadra MON, sekretarz stanu USA Mike Pompeo, przedstawiciele polskich władz, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz przewodniczący litewskiego parlamentu, minister obrony Szwecji i Rumunii.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

"To nie był cud, to była mozolna praca". Kacper Śledziński opowiada o roli polskiego wywiadu i kryptologów w Bitwie Warszawskiej

"Nie było świadomości na Zachodzie, że Polska też jest w stanie uratować Europę". Rozmowa z Adamem Zamoyskim 

"Polska nagle wyrosła bolszewikom na drodze". Rozmowa z prof. Andrzejem Friszke