Opinie i wydarzenia

Konferencja Lewicy o problemach samorządów

Klub Lewicy zorganizował w czwartek w Sejmie konferencję poświęcona problemom samorządów. - Bycie samorządowcem to nie tylko jedna, dwie, trzy kadencje, to nie tylko czas, w którym pełnimy nasz zaszczytny urząd - bycie samorządowcem naznacza nas na całe życie - powiedział kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń, otwierając konferencję.

Podkreślił, że to samorządowcy wiedzą jak gospodarować każdą złotówką, a także, że to samorządowcy jako pierwsi mówili o zmianach klimatycznych i alarmowali władze centralne na temat smogu. Według niego, "nie może być tak, że kolejne zadania zrzucane są na barki samorządowców i to samorządowcy oraz mieszkańcy naszych małych ojczyzn płacą za zbyt rzadko dobre pomysły, a zbyt często za złe pomysły władz centralnych".

- Musimy głośno zaprotestować przeciwko zmianom związanym z PIT-em. Znów PiS chwali się, że pomaga młodym, tylko, że na koniec dnia nie mówi o tym, że przez te zmiany, który tak naprawdę nikomu nie pomogą, w wielu samorządach zabraknie na remonty chodników, zabraknie na termomodernizację, na wiele inwestycji, które są konieczne - powiedział.

Mówił także, że Polska nie może się dzielić na Polskę wielkich metropolii, gdzie skupiają się inwestycje oraz na małe miasta, gdzie "życie często wymiera". - Jak stać nas na wypasione kościoły i świątynie, nadchodzi czas, żeby było stać nas także na to, żeby utrzymać dobre szpitale, dobre przedszkola i dobre żłobki i tego zawsze będzie broniła Lewica i po tej stronie zawsze będziemy - zapowiedział kandydat na prezydenta.

Podczas spotkania politycy Lewicy, w tym obok Biedronia m.in. wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, szef klubu Krzysztof Gawkowski oraz samorządowcy podpisali wspólną deklarację, w której zadeklarowano współpracę ws. zwiększenia udziału jednostek samorządu terytorialnego w przychodach z podatku PIT i CIT, ustanowienia udziału jednostek samorządu terytorialnego w podatku VAT i ustalenia zasad ścisłego powiązania zadań samorządu z finansowaniem z budżetu państwa.

06.02.2020
Długość: 153 min