Opinie i wydarzenia

Jackowski: Lex TVN budzi bardzo poważne wątpliwości konstytucyjne. Ustawa odrzucona

Senat odrzucił lex TVN w całości. Za odrzuceniem było 53 senatorów, przeciw 37, wstrzymało się 3. Wcześniej odbyła się dyskusja w sprawie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji autorstwa posłów PiS, nazywaną też ustawą anty-TVN. W ocenie wielu obserwatorów, dziennikarzy i opozycji, nowela jest wymierzona w Grupę TVN, której udziałowcem jest amerykański koncern Discovery. Obrady dotyczące lex TVN zaczęły się od zaprezentowania przez Barbarę Zdrojewską (KO) sprawozdania komisji: kultury, praw człowieka i ustawodawczej, które wniosły o odrzucenie ustawy. - Było 11 wypowiedzi eksperckich i w zasadzie dawno nie pamiętam sytuacji, w której wszyscy prawnicy się ze sobą zgadzali. Było widać, że wspólnym głosem mówili zarówno eksperci, jak i nasze biuro legislacyjne - mówiła senator.

 

Moje dzieci chcą zostać w Unii Europejskiej, ja chcę zostać w Unii Europejskiej i jestem przekonany, że większość Polaków chce zostać w Unii Europejskiej. Dlatego będą głosował za wyrzuceniem do kosza lex TVN - powiedział senator Michał Kamiński (PSL-KP). Aleksander Pociej (KO) pytał, "gdzie jest autor projektu ustawy, dlaczego nie mamy możliwości "zetrzeć się z intelektem posła Suskiego" i dlaczego nie ma w Senacie nikogo z rządu". - Pomyślcie chwilę o tym, za co się zabraliście. Uciekło to, co jest najwrażliwsze. Wolność do wyrażania swoich poglądów nie może być ograniczana w kraju. Nie doprowadzajcie do tego – apelował senator Lewicy Wojciech Konieczny.

 

TAK GŁOSOWALI SENATOROWIE

 

Senator Prawa i Sprawiedliwości stwierdził, że "straszenie zagrożeniem wolności mediów przy takiej zmianie, jaką proponuje ta ustawa, jest pustosłowiem". - Każdego, kto próbuje zasugerować, że nasze przyjacielskie stosunki z USA mogą zależeć od nabycia, czy też nie udziałów jednej spółki jest dalece nieodpowiedzialne i głupie - dodał. Jan Maria Jackowski zapowiedział, że będzie głosował za przyjęciem wniosku o odrzucenie ustawy w całości. - Lex TVN budzi bardzo poważne wątpliwości konstytucyjne. Dlatego wydaje się, że wniosek, który padł, jest racjonalny - komentował.

 

Dodatkowo Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) wciąż nie podjęła decyzji w sprawie koncesji dla TVN24. Obecna wygasa 26 września 2021 r.

 

09.09.2021
Długość: 267 min