Krystyna Szumilas, Tomasz Rzymkowski, prof. Andrzej Rychard

Fakty po Faktach

Krystyna Szumilas, Tomasz Rzymkowski, prof. Andrzej Rychard

Dziennikarze tvn24.pl opisali, jak pieniądze z funduszu ministra edukacji Przemysława Czarnka trafiały do organizacji zbliżonych do PiS. Wielomilionowe dotacje przeznaczane były na zakup nowych siedzib. Domy na warszawskim Żoliborzu, Mokotowie i Ursynowie, lokal w zabytkowej kamienicy oraz działka z dwoma stawami, własnym lasem i "domkiem pszczelarza" to tylko niektóre z 12 nieruchomości, których zakup z publicznych pieniędzy sfinansował Czarnek. – Decyzje w tej sprawie zapadły w tamtym roku. Podmiotów zgłoszonych było ponad tysiąc, niestety środków wystarczyło tylko na czterdzieści parę -  powiedział w "Faktach po Faktach" Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji i nauki. – Wśród organizacji, w większości związanych z Prawem i Sprawiedliwością, są między inny takie, które zostały zawiązane trzy dni przed rozpoczęciem konkursu czy w grudniu 2021 roku – zauważyła Krystyna Szumilas. Była minister edukacji podkreśliła, że "z czterdziestu pięciu organizacji dwadzieścia dziewięć otrzymało negatywną opinię". – Mimo negatywnej opinii pieniądze zostały przyznane – wskazała. Według wiceministra Rzymkowskiego "minister Czarnek podjął decyzję zgodną z ustawą". – Nie należy mylić dobra publicznego z dobrem prywatnym – oceniła Krystyna Szumilas.

 

O skandalicznych dotacjach płynących z funduszu ministra edukacji Grzegorz Kajdanowicz rozmawiał również z prof. Andrzejem Rychardem, dyrektorem Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. – To wszystko służy, jak to mówią politycy Prawa i Sprawiedliwości, poszerzaniu sfery wolności. Do tej pory - ich zdaniem – centrowo-lewicowe ugrupowania były wspierane, więc oni teraz poszerzają pluralizm, budując drugą sferę – stwierdził prof. Andrzej Rychard, dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. - Nie sądzę, żeby ta afera zaszkodziła PiS. W Polsce obowiązuje system dewaluacji. Nie pamiętamy o poprzedniej aferze, bo zaraz będzie następna - zauważył socjolog.

Opis programu

Codzienny program publicystyczny – rozmowy prowadzących z politykami, ekspertami i artystami. Goście ‘Faktów po Faktach” komentują najważniejsze wydarzenia z kraju i ze świata.

 

"Fakty po Faktach" – prowadzący

 

Anita Werner – dziennikarka związana ze stacją TVN24 od początku istnienia, czyli od 2001 roku. Pracowała jako reporterka, zrealizowała serię autorskich programów, w tym program "Dama Pik", którego bohaterkami były wybitne kobiety ze świata polityki i kultury. Anita Werner jest laureatką trzech Wiktorów i dwukrotną finalistką plebiscytu "Dziennikarz Roku" miesięcznika "Press". W 2019 została nagrodzona Złotą Telekamerą, która przyznawana jest trzykrotnym zdobywcom tej nagrody. Prowadzi „Fakty po Południu” i „Fakty po Faktach” na antenie TVN24 oraz główne wydanie „Faktów” TVN.

 

Piotr Kraśko – dziennikarz z wieloletnim doświadczeniem, który przez lata związany był z telewizją publiczną. Był między innymi korespondentem w Brukseli, Rzymie i Waszyngtonie. Przez ponad trzy lata był szefem "Wiadomości". W TVN24 BiS prowadził "Fakty o Świecie".

 

Grzegorz Kajdanowicz – w 1997 roku rozpoczął pracę w tworzącej się redakcji „Faktów” TVN. Przez kilkanaście lat pracował jako reporter stacji, później także jako prowadzący. Od 2004 roku prowadzi główne wydania „Faktów” TVN, obecnie także  „Faktów po Faktach”.

 

Piotr Marciniak – pracuje w TVN24 od początku istnienia kanału, czyli od 2001 roku. Wcześniej pracował w Radiu Zet, a jeszcze wcześniej - w radiowej Trójce. Obecnie jest prowadzącym  głównego wydania „Faktów” TVN, a także „Faktów po Faktach” w TVN24. W TVN24 BiS był gospodarzem autorskiego programu „Babilon”.

 

Katarzyna Kolenda-Zaleska - polska dziennikarka telewizyjna i radiowa, publicystka oraz prezes Fundacji TVN Nie jesteś sam. Od 2003 roku związana ze stacją TVN24. Wyróżniona Złotym Krzyżem Zasługi w 2002 roku.

 

Diana Rudnik – karierę telewizyjną rozpoczęła w 1992 roku. Wcześniej pracowała między innymi w Telewizji Publicznej i Polsacie. W TVN24 prowadzi „Fakty w Południe”, „Fakty po Południu” oraz „Fakty po Faktach”. Prowadzi także weekendowe wydania „Faktów” TVN.

 

Codzienne wydanie "Faktów po Faktach" obejrzysz o 19:25 w TVN24 i TVN24 BiS.