#BezKitu

Gajewska: aborcja jest i powinna być decyzją kobiety. Państwo nie powinno nas przymuszać do jakiegokolwiek heroizmu

Sejm zadecydował o dalszym procedowaniu koalicyjnych projektów ustaw w sprawie liberalizacji aborcji. - Ja do końca wierzyłam, że podejmiemy dobrą decyzję - powiedziała Aleksandra Gajewska (wiceministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, KO) w programie w programie "#BezKitu" w TVN24. Wyraziła nadzieje, że nie emocje, ale "wiedza, fakty i dane będą mówiły, jakie prawa powinny przysługiwać kobietom w Polsce". - Aborcja jest i powinna być decyzją kobiety. Państwo nie powinno nas przymuszać do jakiegokolwiek heroizmu - podkreśliła Gajewska. Barbara Socha (była Wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej, PiS) mówiła, iż obecna sytuacja prawna jest efektem obowiązujących norm wynikających z konstytucji. Przesłanka poważnych wad płodu, zniesiona wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, zdaniem Sochy "jest niezgodne z naszą konstytucją". - W świetle naszego prawa nie było opcji - dodała Socha.

 

W drugiej części programu Paulina Hennig-Kloska (ministra Klimatu i Środowiska) odniosła się do cen prądu. Mówiła, że rząd chce obniżyć wysokość cen energii, aby było "stabilnie i akceptowalnie". Poinformowała o planowanym bonie energetycznym dla trzech i pół miliona odbiorców. Jednocześnie zwróciła uwagę, że wcześniej "nie mieliśmy niskich cen prądu", a jedynie dopłaty z budżetu obniżały rachunki. - To też nasze pieniądze, które były przeznaczane na te rachunki, ale w trochę inny sposób, za pomocą podatków - zwróciła uwagę Hennig-Kloska.

 

W programie udział wzięli również młodzi zwycięzcy w wyborach samorządowych: Kacper Błaszczyk (wybrany do Rady Miejskiej w Aleksandrowie Łódzkim), Aleksandra Więckowska (wybrana do Rady Dzielnicy Ursus m.st. Warszawa), Mikołaj Ojrzanowski (wybrany do Rady Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy), Aleksandra Kot (wybrana do Rady Miasta Krakowa), Maciej Pomorski (wybrany do Rady Gminy Wiązowna), Gracjan Majewski (wybrany do Rady Miejskiej w Pabianicach), Michał Tyrawski (wybrany do Rady Powiatu Człuchowskiego), Jakub Godun (wybrany do Rady Miasta Siemiatycze) i Patryk Swoboda (wybrany na Wójta Gminy Zębowice).