#BezKitu

Kruszewski o uczniach: nie oczekują kosmetycznych zmian, a rewolucji

Na pewno nie zrobiliśmy wszystkiego. Ponieśliśmy też za to konsekwencje - powiedział w programie "#BezKitu" o problemie zboża z Ukrainy Krzysztof Ciecióra (Stowarzyszenie OdNowa, KP PiS). Mówiąc o Henryku Kowalczyku, który zapewniał, że polski rolnik nie straci na imporcie zboża z Ukrainy, przyznał, iż "największym błędem politycznym było to, że nie wycofaliśmy tych słów". Krzysztof Paszyk (PSL) zwrócił uwagę Cieciórze, że "sygnały o niekontrolowanym napływie ukraińskiego zboża i innych produktów rolno-spożywczych dostawali w kwietniu 2022 roku". - Nie było podejmowania żadnych kroków - dodał. Wytknął również, że "Kowalczyk latem 2020 roku, kiedy były ostatnie miesiące bardzo dobrych cen na zboże, zachęcał rolników, żeby nie sprzedawać tego zboża". Zaznaczył przy tym, że były minister rolnictwa "wprowadził w błąd tysiące polskich rolników". Zdaniem Ciecióry problemem zboża z Ukrainy jesteśmy obarczeni jako wszyscy rolnicy w UE, na co Paszyk odparł, że "to jest rozmywanie odpowiedzialności". - Proszę powiedzieć rolnikom, skąd się wziął termin "zboże techniczne", a więc masowe wpuszczanie zboża bez kontroli - zwrócił się do posła PiS.

 

Natomiast Marcin Kruszewski (prawnik, "Prawo Marcina"), który był pytany, czy da się pogodzić kwestię zmian klimatu i rolnictwa w edukacji. - Wydaje mi się, że wszystko jest do pogodzenia - odpowiedział. Według niego "szkoła w XXI wieku powinna uczyć krytycznego myślenia i pokazywać inną dyskusję". Jak podkreślił, "to powinna być dyskusja bardziej otwarta". Wspomniał, że w "tysiącach wiadomości od uczniów, oni nie oczekują kosmetycznych zmian, a rewolucji w polskim systemie edukacji".

 

Głos zabrali również: Michał Błotny (Nowa Generacja), Alicja Ciesielska (Fundacja Impuls, impuls.press), Szymon Porębski (Forum Młodych Ludowców), Zuzia Kicińska (aktywistka, Kampania #mamwybór), Kacper Kowalski (Młodzi Razem), Antoni Ryll (Gadka Senacka), Róża Kuźnicka (Gadka Senacka), Maksym Marczak (Polska2050), Aleksandra Więckowska (Koalicja dla Młodych), Wojciech Machulski (Nowa Nadzieja), Aleksandra Twaróg (Fundacja GrowSpace).

01.03.2024
Długość: 46 min