#BezKitu

"Musimy podjąć kroki, które zagwarantują kobietom bezpieczeństwo"

Nie ma naszej zgody na powrót do kompromisu aborcyjnego w żadnej formie - mówiła w "Kampanii #BezKitu" Katarzyna Kotula (ministra do spraw równości). - Musimy podjąć takie kroki, które zagwarantują kobietom bezpieczeństwo - zaznaczyła Kotula. Wymieniła m.in. unieważnienie wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który "w efekcie spowodował obniżenie standardów opieki okołoporodowej". - Kobieta, która jest w ciąży, jeszcze parę tygodni temu ryzykowała utratą zdrowia i życia - podkreśliła minister Kotula. Gościni Radomira Wita odniosła się do innych planowanych zmian. Wśród priorytetów znalazły się m.in. asystencja osobista oraz związki partnerskie. - Jestem przekonana, że mamy dzisiaj większość, żeby uchwalić związki partnerskie - mówiła ministra. Dodała także, że w tej kadencji Sejmu chciałaby, aby została uchwalona specjalna emerytura dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Zdradziła także, że tęczowa flaga zawiśnie w jej gabinecie, który odziedziczyła po Jarosławie Kaczyńskim.

 

W kolejnej części programu pytania ministrze zadawali: Gabriela Gładyszewska (Fundacja GrowSpace), Lena Wojciechowska (Centrum Edukacji Obywatelskiej, koordynatorka programów "Latarnik Wyborczy" oraz "Młodzi Głosują"), Bartłomiej Woliński (Młoda Polska) i Kacper Kunstler (Forum Młodych Ludowców).

 

Następnie Radomir Wit rozmawiał z Łukaszem Rzepeckim (doradcą Prezydenta RP) i Dorotą Łobodą (KO) o odwołaniu małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak. - Wiadomo, dlaczego została odwołana - powiedziała Łoboda. Podkreśliła, że była kurator "nie miała nic wspólnego z równością", a wykluczała grupy m.in. osoby LGBTQ+. - Taka osoba nie powinna mieć nic wspólnego z edukacją - dodała. - Kancelarii prezydenta nic do tego. Nowy rząd, nowe porządki - mówił doradca prezydenta Dudy.