#BezKitu
Okła-Drenowicz: odwrócenie tego nieludzkiego prawa aborcyjnego to jest to, co nas łączy
Nikt z nas nie odważy się pójść na drugą stronę, bo mielibyśmy do czynienia z linczem - mówiła Marzena Okła-Drewnowicz (Koalicja Obywatelska) w programie "Kampania #BezKitu" w TVN24 o ewentualnym przyjściu polityków obecnej opozycji do obozu PiS. Przypomniała, że opozycja uzyskała głosy wyborców, ponieważ "odsunie PiS od władzy, żeby była praworządność" w Polsce. - Przedstawiliśmy 100 konkretów, jesteśmy gotowi je realizować - obiecywała polityczka. Podkreśliła, że to, co łączy partie opozycyjne, to "odwrócenie nieludzkiego prawa aborcyjnego", oraz kwestie in vitro i antykoncepcji awaryjnej. Dodała również, że "jest ogrom do zrobienia" w sytuacji osób z niepełnosprawnościami. Wśród propozycji wymieniła potrzebę asystencji osobistej. Agnieszka Ścigaj (Prawo i Sprawiedliwość, minister ds. integracji społecznej) również wyraziła zdanie, że jest to potrzebna regulacja. Posłanka zwróciła uwagę, że należy skupić się na kwestii dzietności, bo program "500 plus to za mało, żeby rodziło się więcej dzieci". Zaproponowała rozwiązania takie jak dłuższy urlop wychowawczy oraz łatwiejszy dostęp do mieszkania.
W dalszej części programu dr hab. Anna Matysiak (demografka rodziny i ekonomistka, Uniwersytet Warszawski) mówiła o spadku dzietności w Polsce. Zwróciła uwagę, że jest wiele obaw, dlaczego młodzi Polacy nie zakładają rodzin, wymieniając m.in. pozbawienie kobiet praw reprodukcyjnych i zmiany klimatyczne. Stwierdziła, że politycy "nie potrafią zaproponować rozwiązań", które odpowiedzą na potrzeby ludzi. - Będzie nas coraz mniej i będziemy coraz starsi - podsumowała naukowczyni.
Pytania gościom zadawali przedstawiciele młodzieżówek: Wojciech Vincent Sawoniewicz (Młoda Lewica), Aleksandra Jarosławska (Forum Młodych Ludowców, Michał Butkiewicz (Nowa Generacja) i Paweł Stolarczyk (Pokolenie 2050).