#BezKitu

Polska edukacja po 8 latach rządów PiS. "Dzięki podwyżkom wzrośnie prestiż nauczyciela"

Jaka przyszłość czeka podręcznik "Historia i teraźniejszość" autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego? - pytał swoich rozmówców Radomir Wit w programie "Kampania #BezKitu" w TVN24. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Nowej Lewicy mówiła, że "szczęśliwie tę przyszłość przewidzieli sami nauczyciele i nauczycielki, którzy radykalnie rzadko sięgają po ten podręcznik". Marcin Józefaciuk z Koalicji Obywatelskiej ocenił z kolei, że sam przedmiot nie jest zły i może zostać, ale przy zmienionej podstawie programowej, ponieważ ta aktualna "nie pasuje do realiów i indoktrynuje". - Nie da się od razu usunąć tego przedmiotu i podstawy programowej, to wymaga trochę czasu. Niestety musi cały etap edukacji przejść ten przedmiot, bo nie zmienia się zasad gry w trakcie gry - dodał. Zdaniem posłanki "skokowe podwyżki nauczycieli są warunkiem koniecznym, ale nie są warunkiem dostatecznym", ponieważ "nie może być tak jak dziś, że nauczyciel początkujący zarabia 90 złotych więcej, niż płaca minimalna". Józefaciuk podkreślił, że "dzięki podwyżkom wzrośnie prestiż nauczyciela i zaczną czuć, że nie muszą dorabiać na korepetycjach".

 

W dalszej części programu psycholożka i psychoterapeutka Agnieszka Rynowiecka z Fundacji Instytutu Otwarta Przestrzeń komentowała raniące słowa polityków, którzy sięgają po nie w imię politycznego zysku. - Społeczeństwo trochę nie zdaje sobie sprawy, jak zatrważające są statystyki dotyczące młodzieży LGBTQ+; 70 procent z nich ma myśli samobójcze - mówiła rozmówczyni Radomira Wita.

 

Pytania gościom zadawali przedstawiciele młodzieżówek: Mateusz Trzaska (Fundacja GrowSpace, działa w Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, zaangażowany w akcję Tęczowy Piątek), Natalia Hajewska (Młodzi Razem), Łucja Prygan (Nowa Generacja), Mateusz Adamek (Forum Młodych Ludowców).