Czy polonocentryzm jest zły?

Nowy lepszy świat

Czy polonocentryzm jest zły?

Historia wielokrotnie i tragicznie udowadniała nam, że ludzkość jest w stanie stawić czoła kryzysom tylko wtedy, gdy się zjednoczy, stworzy ponadnarodowe sojusze. Jedną z funkcji każdego państwa jest tworzenie spójnej polityki historycznej, która jest częścią pamięci zbiorowej. Polityka ta powinna wychodzić poza stereotypy, skłaniać do krytycznego myślenia i obejmować ponadnarodowe konteksty. Tu pojawia się pojęcie polonocentryzmu, które najprościej zdefiniować można jako "patrzenie na świat poprzez pryzmat spraw Polski i Polaków", które co jakiś czas wraca do debaty publicznej. Jednak pojawią się pytania, czy jest coś złego w postrzeganiu historii i teraźniejszości z własnej perspektywy? Czy polonocentryzm jest intensywniejszy niż perspektywa innych narodów? W końcu, czy polonocentryzm jest formą postaw nacjonalistycznych? To niektóre pytania, jakie padły w rozmowie z socjolożką, profesorką Uniwersytetu Warszawskiego Joanną Wawrzyniak, szefową Centrum Badań nad Pamięcią Społeczną przy Wydziale Socjologii UW.

Opis programu

"Nowy lepszy świat" to podcast o tym, jak zmienia się i zmieni się rzeczywistość w najbliższym czasie. Reporter tvn24.pl Tomasz-Marcin Wrona pyta przedstawicielki i przedstawicieli świata nauki, kultury, biznesu oraz aktywistki i aktywistów organizacji pozarządowych o najważniejsze zjawiska społeczno-kulturalne, które pojawiły się lub nasiliły się wraz z wybuchem pandemii, a które uwypukliły się wraz z inwazją rosyjską na Ukrainę. Goście i gościnie każdego z odcinków opowiadają o tym, jak w praktyce sami możemy uczynić nasz świat lepszym. Bo przecież wcale nie jest powiedziane, że przyjdzie nam żyć w huxleyowskiej dystopii, a być może z tych wszystkich zmian wyniknie coś dobrego.

 

Tomasz-Marcin Wrona – semiotyk kultury, kulturoznawca, dziennikarz i reporter, związany z tvn24.pl od 2015 roku. Na co dzień rozmawia z artystami, ludźmi kultury i nauki, analizuje najciekawsze zjawiska kulturalne i przypomina postaci oraz wydarzenia, które zmieniły historię.