Ewa Kempisty-Jeznach - "Czy pandemia ma wpływ na objawy psychosomatyczne?

Audio: Nowy lepszy świat

Ewa Kempisty-Jeznach - "Czy pandemia ma wpływ na objawy psychosomatyczne?

Szacuje się, że około dwa procent populacji zmaga się dolegliwościami psychosomatycznymi. I chociaż psychosomatykę zaczęto opisywać już w XIX wieku, to w ostatnich dekadach naukowcy zaczęli jej się intensywniej przyglądać. Bóle brzucha, bóle głowy, zaburzenia wzroku czy słuchu, to niektóre objawy psychosomatyczne. O tym, czym są te dolegliwości i dlaczego mężczyźni częściej chorują na COVID-19 i ciężej go przechodzą, rozmawiam z doktor nauk medycznych Ewą Kempisty-Jeznach, endokrynolożką, jedyną w Polsce certyfikowaną specjalistką od medycyny męskiej, autorką między innymi książki "Chorzy ze stresu".

Opis programu

"Nowy lepszy świat" to podcast o tym, jak zmienia się i zmieni się rzeczywistość w najbliższym czasie. Dziennikarz tvn24.pl Tomasz-Marcin Wrona pyta przedstawicielki i przedstawicieli świata nauki, kultury, biznesu oraz aktywistki i aktywistów organizacji pozarządowych o najważniejsze zjawiska społeczno-kulturalne, które pojawiły się lub nasiliły się wraz z wybuchem pandemii. Goście każdego z odcinków opowiadają o tym, jak w praktyce sami możemy uczynić nasz świat lepszym. Bo przecież wcale nie jest powiedziane, że przyjdzie nam żyć w huxleyowskiej dystopii, a być może z tych wszystkich zmian wyniknie coś dobrego.

 

Tomasz-Marcin Wrona – semiotyk kultury, kulturoznawca, dziennikarz i redaktor tvn24.pl od 2015 roku. Na co dzień rozmawia z artystami, ludźmi kultury i nauki, analizuje najciekawsze zjawiska kulturalne i przypomina postaci oraz wydarzenia, które zmieniły historię.