Audio: Fakty po Faktach

Bartłomiej Sienkiewicz, Carlos Rodriguez-Galindo, Dariusz Rosiak

Czas trwania 27 min

We wtorek premier Mateusz Morawiecki apelował do liderów Unii Europejskiej o odejście od surowców energetycznych z Rosji mówiąc "apeluję, porzućcie kalkulatory, sięgnijcie do swoich sumień". Anita Werner pytała swojego pierwszego gościa w "Faktach po Faktach", czy wierzy premierowi, że do końca roku Polska odejdzie od kupowania rosyjskiego gazu i LPG? - Uwierzyłbym, gdybym nie zobaczył jak premier głosował w sprawie zakończenia sprowadzania gazu, gdzie głosował przeciw zakazowi - mówił były szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. - Bardzo łatwo apeluje się do sumień innych przywódców Zachodu, znacznie trudniej wykonuje się te same zalecenia u siebie - dodał.

 

W drugiej części programu Carlos Rodriguez-Galindo mówił o ukraińskich dzieciach z chorobami onkologicznymi. - Jest wiele dzieci z chorobami onkologicznymi w Ukrainie. Rozpoczęliśmy działania koordynacyjne - powiedział. Dyrektor St. Jude Global poinformował, że "w tej chwili udało się zarejestrować grupę 900 dzieci, które trafiły do bezpiecznych miejsc". - Większość wyzwań związana jest z zapewnieniem bezpieczeństwa podczas transportu - mówił pediatra.

 

Trzecim gościem programu był autor podcastu "Raport o stanie świata" Dariusz Rosiak, który mówił o wyborach prezydenckich we Francji. - Wygrana debaty prezydenckiej nie ma specjalnie znaczenia. To była najmniej oglądana debata od bardzo dawna - mówił dziennikarz odpowiadając na pytanie, czy według niego Emmanuel Macron wygrał debatę. Według niego "Francja jest krajem podzielonym". - Większość z wyborców nie ma swojego kandydata - stwierdził radiowiec.