Blisko 700 tysięcy zakwestionowanych i 30 tysięcy zniszczonych zabawek. To efekt wspólnej akcji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Krajowej Administracji Skarbowej. Podczas kontroli polscy celnicy sprawdzili łącznie około 1,5 miliona zabawek sprowadzanych spoza Unii Europejskiej.
Jak czytamy we wtorkowym komunikacie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, celnicy przy wsparciu Inspekcji Handlowej i specjalistycznych laboratoriów sprawdzali, czy w sprowadzanych spoza UE lalkach, piłkach lub gryzakach nie ma zbyt dużo toksycznych ftalanów.
"W zabawkach nie może być ich więcej niż 0,1 proc. Wyższe stężenie jest niebezpieczne dla zdrowia - może powodować zaburzenia płodności, grozić uszkodzeniem nerek lub wątroby, rozwojem astmy, a nawet nowotworów" - wskazano.
Jak dodano, ftalany najczęściej występują w miękkich, plastikowych zabawkach - lalkach, zwierzątkach do kąpieli, kucykach i jednorożcach, maskach karnawałowych, piłkach, skakankach, gryzakach, grzechotkach, samochodzikach z miękkimi oponami.
Efekty akcji
W ramach akcji polscy celnicy skontrolowali blisko 1,5 mln zabawek zgłaszanych do odprawy na granicy. Jeśli coś budziło ich zastrzeżenia, zgłaszali sprawę do Inspekcji Handlowej. Ta wydała w sumie 58 opinii, z tego aż 49 negatywnych.
"W efekcie około 700 tys. zabawek nie zostało dopuszczonych do obrotu w Polsce. Część z nich nie miała wymaganej dokumentacji albo oznakowania, więc nie było pewności, że spełniają obowiązujące w UE wymagania bezpieczeństwa" - czytamy. Funkcjonariusze KAS po konsultacji z inspektorami Inspekcji Handlowej typowali plastikowe zabawki do specjalistycznych badań na stężenie ftalanów. W sumie przebadano 55 próbek, z tego 11 w Specjalistycznym Laboratorium Produktów Włókienniczych i Analizy Instrumentalnej UOKiK w Łodzi.
Jak podano w komunikacie, w 25 próbkach - wszystkie pochodziły z Chin - normy były przekroczone, czasem nawet kilkaset razy. Na przykład w głowie jednej z lalek z zestawu "Sweet girl" zbadanej w laboratorium UOKiK stężenie ftalanu wyniosło około 29 proc.
Celnicy zniszczyli wszystkie zabawki - 30 tys. sztuk, które zawierały zbyt dużo toksycznych związków. Oprócz tego UOKiK zgłosił 10 zabawek z ftalanami do unijnego systemu RAPEX, w którym państwa UE ostrzegają się przed niebezpiecznymi produktami. Gdy tylko dostanie kolejne dokumenty z KAS, zgłosi tam pozostałe 15 zabawek.
Wspólna akcja
Podobne działania podjęły - z polskiej inicjatywy - inne państwa Grupy Wyszehradzkiej. To pierwsza akcja, w której Polska, Węgry, Czechy i Słowacja wspólnie wypowiedziały wojnę niebezpiecznym zabawkom sprowadzanym spoza UE.
Decyzje UOKiK
W latach 2013-2017 prezes UOKiK wydał 142 decyzje dotyczące zabawek z ftalanami. Dzięki temu wycofano ze sklepów ponad 74,5 tys. produktów, które zagrażały zdrowiu dzieci.
Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock