Z kraju

Z kraju

Banki nie chcą pożyczać pieniędzy, a obecnym klientom podnoszą raty. Jak trzyma się nasz system bankowy i w jakiej w ogóle kondycji jest Polska, pytaliśmy naszego gościa Adama Klinowskiego, dyrektora Departamentu Funduszy Inwestycyjnych HSBC Bank Polska.

Prywatyzacja giełdy coraz bliżej. Prezes warszawskiego parkietu na stanowisku pozostanie, a zarząd dalej realizuje swoje strategiczne cele. Tworzy między innymi centrum zarządzania całym wachlarzem instrumentów finansowych. O to, jak prywatyzacja wpłynie na polską giełdę i co się aktualnie dzieje na rynku, prezesa giełdy Ludwika Sobolewskiego pyta w "Dniu na Rynkach" Robert Stanilewicz.

Play "zagrał na nosie" wszystkim operatorom komórkowym. Jest najtańszą siecią w Polsce. O tym, ile zapłacimy za świąteczne rozmowy przez komórkę i ile kosztuje wysłanie świątecznych życzeń sms-em rozmawialiśmy w TVN CNBC Biznes z Krzysztofem Kandeferem, z Wyższej Szkoły Ekonomicznej.

Rynki Dla Opornych, czyli program w którym wraz z państwem inwestujemy wirtualne pieniadze. Tym razem zastanowimy się nad kupnem spółki TechMex.

Podział Telekomunikacji Polskiej jest przesądzony. Separacja choć wymaga zmian w prawie, wydaje sie nieunikniona. Sposób w jaki można przeprowadzić podział tłumaczy w magazynie 90 minut Emil Konarzewski, partner zarządzajacy w firmie Audytel.

Podatek ekologiczny zamiast akcyzy - to pomysł na pomoc dla polskiego sektora motoryzacyjnego. Co ten projekt oznacza dla sektora i przede wszystkim co oznacza dla kierowców, pytalismy naszych gości: Romana Dębeckiego, Zastepce redaktora naczelnego miesiecznika Auto Świat oraz Adama Pietkiewicz, prezesa Polskiej Grupy Dealerów.

Sebastian Mikosz, pełniący obowiązki prezesa LOT-u, weźmie udział w konkursie na prezesa spółki. Zdaniem gościa programu "Dzień na rynkach" ratunkiem dla LOT-u nie jest inwestor branżowy - wierzy w potencjał Polskich Linii Lotniczych. Z gościem TVN CNBC Biznes rozmawiał Mikołaj Kunica.

Rozwój działalności doradczej i wycofanie się z kilku inwestycji to plany Skyline Investments. Spółka zanotowała w IV kwartale prawie 10-milionową stratę, ale jak przyznał w TVN CNBC Biznes prezes spółki, Jerzy Rey, kolejne kwartały od początku 2009 roku mają być znacznie lepsze. O szczegóły w "Dniu na Rynkach" pytał Robert Stanilewicz.

Zwolnienia, radykalne cięcia i daleko idące oszczędności. Tak nowy szef LOT-u chce uratować spółkę. Jednak na drodze w realizacji tych pomysłów może stanąc mu 9 związków zawodowych. A te mogą nawet sparaliżować funkcjonowanie przewoźnika strajkiem wszystkich pracowników. Jak z tym chce sobie poradzić Sebastian Mikosz i czym jest strategia trzech P i jeszcze jednego P.

Podatek ekologiczny zamiast, akcyzowego i dopłaty do zakupu nowych samochodów - tak w Polsce ma być ratowany sektor motoryzacyjny. Przynajmniej takie są plany - plany snute od dawna. Realnie natomiast naszą branże motoryzacyjną intensywnie wspierają... Niemcy. Ale nie całą i nie wszędzie - dlaczego?

Rozmawiamy o uldzie odsetkowej, bo to właśnie ta ulga sprawia cąłkiem sporo problemów. Jak rozliczyc poprawnie żeby nie miec problemów z fiskusem - rozmawiamy w programie "Pieniądze od rana" z Anna Misiak , doradcą podatkowym MDDP.

W tym programie w "Dniu na rynkach" głownie zadajecie państwo pytania związane z rozliczeniami dotyczącymi obrotu giełdowego. Doradza wraz z nami Marek Gadacz , doradca podatkowy PricewaterhouseCoopers Polska.

W Ministerstwie Gospodarki trwają pracę nad programem stymulującym sprzedaż. Przy zakupie nowego auta i złomowaniu starego – nabywca otrzymywałby pewną kwotę pieniędzy. W prasie wymienia się kwotę ok. 5 tys zł. do każdego nowo zakupionego samochodu. W Niemczech motoryzacyjny stimulus przeszedł wszelkie oczekiwania. W Biznes Lunchu przedstawimy też świeże dane o sprzedanych samochodach i sprowadzonych samochodach z zagranicy. Naszymi ekspertami są: Wojciech Drzewiecki z Instytutu Samar i Jakub Faryś z poskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego

Koniec z wymogiem kwalifikowanego podpisu przy składaniu deklaracji podatkowej przez internet. Prezydent podpisał ustawę, która umożliwi jeszcze w kwietniu rozliczenie się każdemu z fiskusem przez internet. O ten sposób rozliczania, a także o ulgi mieszkaniowe eksperta firmy Delolitte, Adama Mariuka, w "Biznes Lunchu" pytał Marek Wójcicki.

Cena stali budowlanej spadła już o 50% - zauważył na antenie TVN CNBC Biznes Robert Wojdyna. Prezes Konsorcjum Stali przyznał, że wolumen sprzedaży w I kwartale był dużo mniejszy z powodu mniejszego popytu na stal. Jednocześnie podkreślił, że eskperci zaczynają widzieć nieznaczne ożywienie w branży budowlanej. O sytuacji spółki, planach na najbliższe miesiące oraz nadchodzącym przejęciu radomskiego Polcynku, spółki zajmującej się wytwarzaniem konstrukcji stalowych oraz zabezpieczeniem antykorozyjnym, z Robertem Wojdyną rozmawiał Mikołaj Kunica.  

Marzec 2009 to najlepszy od końca 2007 roku miesiąc dla TFI. Na całym rynku funduszy inwestycyjnych aktywa wzrosły do 70 mld złotych, podcza gdy aktywa Pioneer TFI wzrosły o 300 mln złotych - powiedział gość TVN CNBC Biznes, prezes Funduszu Zbigniew Jagiełlo. O perspektywach dla rynku inwestycyjnego w Polsce oraz o tym, czy i w jakim stopniu Polskę dotknie światowy kryzys gospodarczy, z prezesem Pioenner TFI rozmawiał Mikołaj Kunica.

Prezes MW Trade, Rafał Wasilewski, nie ujawnił na antenie TVN CNBC Biznes o ile wzrosły przychody spółki w I kwartale 2009 roku, jednak przyznał, że jest zadowolony z wyników. O marżach oraz większych kosztach finansowania w sektorze usług finansowania z prezesem MW Trade rozmawiał Mikołaj Kunica.

Zarabiać pieniądze na.. pieniądzach. Dziś otwieramy sklep, handlujący monetami i banknotami. Zarobimy?

Dziś w „Firmie” – obwoźny bar. Zakładamy restaurację w autokarze i ruszamy po zyski.