Z kraju

Z kraju

Dla sądownictwa czas kryzysu oznacza dużej ilości spraw sądowych. Jak mówi gość TVN CNBC, przewodniczący rady Arbitrażowej przy Krajowej izbie Gospodarczej, Andrzej Kalwas, w razie problemów z ewentualnymi kontrahentami nie musimy od razu udawać się do sądu powszechnego. Przy woli obu stron, aby sporną sprawę załatwić polubownie, można sporną sprawę załatwić przez sądy arbitrażowe. O istniejącym w Polsce alternatywnym systemie sądownictwa – sądownictwie arbitrażowym – w programie „Fakty, Ludzie, Pieniądze – Temat z Bliska” rozmawiamy z Andrzejem Kalwasem. O jeszcze innej polubownej metodzie rozwiązywania sporu – mediacji – informuje w programie „Temat z Bliska” Anna Pukszto z kancelarii Salans.

Śledzimy znajdujące się w naszym portfelu akcje: dziś zarabiamy na spółce Comarch, KGHM, Rafako i Swissmedzie. Tracimy - na Polsacie Cyfrowym. Tymczasem polecamy spółkę, która nie ma długów, za to spore zapasy gotówki - Quantum Software. Inwestycje w tę i inne firmy rozważamy w programie "Rynki dla Opornych" w TVN CNBC Biznes.

Rząd przyjął projekt ustawy dotyczącej pozwów zbiorowych. Dzięki nowym przepisom osoby fizyczne lub firmy, które czują się pokrzywdzone przez jakąś instytucję będą mogły występować do sądu z jednym wspólnym wnioskiem. W programie "90 Minut " Joanna Gawkowska-Kuk, radca prawny Kancelaria Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy

Prezes Urzędu Energetyki będzie mógł ustalać maksymalne ceny prądu dla przedsiębiorstw. To główne założenia zmian prawa energetycznego, które przyjął komitet stały rady ministrów. O szczegóły nowelizacji w programie "Pieniądze od rana" pytał Tomasza Dąbrowskiego z  departamentu energetyki Ministerstwa Gospodarki - Robert Stankiweicz.

Czas na roczne rozliczenie z fiskusem, w którym staramy się państwu pomóc krótko mówiąc twój Brat Pit. Powiemy o tym że dawianie i dzielenie się z potrzebującymi pomaga naszym portfelom.

Jedno piwo za ... 15 złotych, pół litra ... wody mineralnej za 3 i pół złotego - cena obiadu dla jednej osoby 60 złotych. Drogo? Owszem będzie drogo dla tych wszystkich którzy tego lata planują wakacje za granicą. Nie tylko koszty samego wyjazdu , ale także pobytu na miejscu. Wszystko przez słabego złotego. O tym Które z państw, które upodobali sobie polacy będzie w tym sezonie najdroższe, a gdzie zapłacimy nieco mniej ale więcej niż przed rokiem.

Miało być pięknie a wszystko wskazuje na to, że będzie jak zawsze i tam gdzie teraz jest ściernisko, ściernisko pozostanie. Bo zdaniem specjalistów z 3 tysięcy kilometrów dróg, których budowę przed euro 2012 planował rząd przyjmując wariant optymistyczny - powstanie zaledwie polowa.

Wzrost płynności po fuzji - na to liczy wiceprezes Noble Bank. Noble Bank jako jeden z nielicznych polskich banków wypłaci dywidendy - zapewnił w programie "Dzień na rynkach" MAURYCY KUHN, wiceprezes Noble Bank.

Kolejny tydzień na GPW, który wygląda pozytywnie. Jednak bez dobrych nastrojów w europie zachodniej i w Stanach będzie ciężko o kolejne wzrosty. W "Programie dzień na rynkach" dyrektor zarządzający 4 DF Paweł Bogusz

Zarząd Grupy Kościuszko zrezygnował z dalszych negocjacji z władzami Sfinksa w sprawie kupna sieci restauracji Chłopskie Jadło. O powodach zerwania negocjacji mówił na naszej antenie prezes Jan Kościuszko.

Kryzysowa sytuacja na światowych rynkach stała się powodem problemów wielu państw. Coraz częściej mówi się nawet o możliwości bankructwa niektórych krajów. Czy sytuacja taka jest w ogóle możliwa, a jeśli tak, jakie jest jej prawdopodobieństwo? Gośćmi TVN CNBC Biznes byli Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu, oraz Mateusz Szczurek - główny ekonomista ING Banku Śląskiego.

z prezesem Procadu, Jarosławem Jarzńskim, rozmawialiśmy o wynikach i planach spółki. Czy podpisany niedawno aneks do umowy zrekompensuje słabe wyniki spółki z początku roku?

Urząd Regulacji Energetyki będzie miał coraz więcej uprawnień dotyczących regulacji rynku energetycznego. Jak sytuacja ta wpłynie na konsumentów? Spytaliśmy Tomasza Dąbrowskiego z departamentu do spraw energetyki Ministerstwa Gospodarki.

Altruizm popłaca. Darowizny, krwiodastwo - wszystko to można odpisać od podatku. O szczegóły spytaliśmy specjalisty - Anny Misiak, ekspert MDDP

W dzisiejszym wydaniu magazynu „Nieruchomości” sprawdzimy, czy uzyskanie kredytu hipotecznego wciąż sprawia problemy. Sprawdzimy również, co kryje się za klasami energetycznymi sprzętu AGD. Obejrzymy również 160-cio metrowe mieszkanie przy ulicy Sobieskiego w Warszawie.

Dziś, spróbujemy założyć firmę zajmującą się webhostingiem – będziemy oferować innym przedsiębiorcom miejsce w internecie. Od czego zacząć? I czy da się na takiej działalności zarobić? Zapraszamy na „Firmę”.

Dziś w magazynie „Firma” spróbujemy założyć własny... browar. Zobaczymy, czy na rynku gastronomicznym jest zapotrzebowanie na browary restauracyjne, i przekonamy się, czy na takim interesie zarobimy, czy.. nawarzymy sobie piwa.

W dzisiejszym wydaniu „Programu” zajmiemy się między innymi ochroną prywatnych danych w internecie. Kto i jak może je wykorzystać? Zapraszamy na "Program".

Zmienna stopa oprocentowania zależna od wysokości stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego - wielu Polaków właśnie taki zapis ma w swoich umowach kredytowych. A ponieważ ostatnio stopy procentowe są obniżane to czy zapłacimy niższe raty? Tym bardziej, że niektóre banki obniżają oprocentowanie, ale lokat... Czemu się tak dzieje? O tym rozmawialiśmy z Pawłem Majtkowskim, głównym analitykiem Finamo.

Polski sektor bankowy jest w dużo lepszej kondycji niż amerykański czy chociażby ten w Europie Zachodniej. Ale mimo tego niezbyt chętnie zasila gospodarkę kredytami. W programie "90 minut" Wojciech Kwaśniak doradca prezesa NBP i były Generalny Inspektor Nadzoru Bankowego.