Z kraju

Z kraju

Wg donisień PTE Polsat sprzedał akcje, ze stratą. Jednak Wojciech Olszewski, dyrektor departamentu inwestycji PTE Polsat, twierdzi że jest to strata wirtualna i że możliwość dopłat jest mało prawdopodobna. Na temat sytuacji PTE Polsat rozmawialiśmy z nim w studiu TVN CNBC Biznes.

Czy umacnianie się złotego to stała zmiana trendu czy mamy do czynienia tylko z korektą kursu? O tym rozmawiamy w TVN CNBC Biznes z Markiem Wołosem, analitykiem TMS Brokers.

Ostatnie wzrosty, które widzimy nic nie zmieniły, dalej jesteśmy w trendzie spadkowym. Inwestorzy nie powinni być zbyt optymistyczni. Gościem programu był Piotr Szulec, dyrektor ds. rozwoju holdingu Skarbiec AMH.

Wg. opublikowanego raportu za IV kwartał, spółka Interferie zanotowała stratę o ponad 24% w stosunku do roku poprzedniego. Według prezesa spółki jest to m.in. wynikiem osłabienia kursu euro. O sytuacji spółki, w TVN CNBC Biznes rozmawiamy z jej prezesem, Wojciechem Kuderą.

Czy można unieważnić umowy na opcje walutowe oraz wyjaśnić wszystkie okoliczności ich podpisywania? O pojawiających się pomysłach na poradzenie sobie z opcjami w studio TVN CNBC Biznes rozmawiamy z Michałem Krawczykiem, partnerem zarządzającym w Kancelarii Krawczyk i Wspólnicy.

Coraz gorsze wyniki pokazują fundusze inwestycyjne. W magazynie "Portfel" staramy się wyśledzić przyczynę takiego stanu rzeczy. Zastanawiamy się również, jak bezpiecznie inwestować.

Dziś w "Portfelu" przyjrzymy się diamentom. A konkretnie - zastanowimy się, czy będą dobrą inwestycją. Oczywiście to nie wszystko...

W dzisiejszym odcinku, obok dyskusji o prognozach dla rynku pracy na 2009 rok, przyjrzymy się perspektywom dla absolwentów budownictwa. Przekonamy się również, na czym właściwie polega praca Świętego Mikołaja.

W dzisiejszym wydaniu zastanowimy się nad tym, w jaki sposób korzystnie kupić mieszkanie. Przyjrzymy się również bankowym pożyczkom i powiemy, jak wybrać najkorzystniejszą.

Fiat z Chryslerem - kierownica w kierownice. Nowy sposób na rozwiązywanie gigantycznych kłopotów sektora motoryzacyjnego. Włoski koncern udostępni instrumenty do produkcji małych i średnich samochodów w zamian za ponad 30% akcji  amerykańskiego giganta. Czy właśnie takie mariaże będą jedyna szansa dla przemysłu motoryzacyjnego i o kolejnych firmach branży na zakręcie śmierci.

Bankowcy mogą żądać dodatkowych gwarancji od kredytobiorców - wszystko dlatego, że spada wartość nieruchomości i drastycznie drożeje frank szwajcarski - waluta, w której Polacy zapożyczali się najchętniej, by kupić nieruchomość. Jakich zabezpieczeń może oczekiwać bank i ile będziemy za to płacić.

Jest dobrze - w końcu ma zostać sfinalizowana budowa odcinka autostrady A2 Stryków - Konotopa i doprowadzić do tego, że Warszawa przestanie być ostatnia stolicą w Unii Europejskiej do której nie dociera żadna autostrada. Jest dobrze - tak oceniany jest obecny poziom realizacji inwestycji drogowych w Polsce. Może być dużo gorzej - bo wykonawcy mają problemy z otrzymaniem bankowych kredytów. O kolejnych wybojach i ostrych zakrętach na drodze do powstania dróg ekspresowych i autostrad

Takiego odszkodowania jeszcze niedawno chciało Eureko od Skarbu Państwa w sporze o PZU. Teraz już nie chce.

Warszawa przestanie być ostatnia stolicą w Unii Europejskiej do której nie dociera żadna autostrada. Poziom realizacji inwestycji drogowych w Polsce oceniany jest jako dobry. Jednak wykonawcy mają problemy z otrzymaniem bankowych kredytów. O kolejnych przeszkodach na drodze i tak już pełnej zakrętów do autostrad i dróg ekspresowych.

Kredyt bardziej dostępny i łatwiejszy do spłacenia. Rząd chce ulżyć kredytobiorcom i samym bankom. O planie pomocy przygotowanym przez wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka i szansach na wprowadzenie go w życie.

Stopy procentowe w dół, wibor w dół, w dół także raty kredytów hipotecznych w złotych. Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o redukcji głównej stopy procentowej o 75 punktów bazowych do poziomu 4,25%, a zdaniem ekonomistów to jeszcze nie koniec. Kończy się natomiast szansa na wysoko oprocentowane lokaty.

Mniej niż zaplanowano, więcej niż się spodziewano. Mowa o deficycie budżetu za ubiegły rok. Z jednej strony nie przekroczył on zapisanych w ustawie 27 miliardów złotych, ale za to wyniósł więcej niż wcześniej szacowano. Według analityków nagły wzrost deficytu pod koniec 2008 roku jest kolejnym, złym prognostykiem na najbliższe miesiące w polskiej gospodarce.

30 tysiecy - aż tyle osób według danych Głównego Urzędu Statystycznego straciło prace pod koniec 2008 roku. Zdaniem ekonomistów ten rok stał będzie pod znakiem dwucyfrowego bezrobocia. Nie ma także co liczyć na znaczące podwyżki pensji. Czy czasy pracownika minęły bezpowrotnie?W jakich branżach zapotrzebowanie na specjalistów cały czas jest bardzo wysokie?