Z kraju

Z kraju

Przychody spółki Budvar Centrum w IV kwartale spadły o 37,7% rdr do 14,6 mln zł. Budvar Centrum już w zeszłym roku odnotowała spadek sprzedaży, która jak podkreśla prezes Marek Trzciński w TVN CNBC Biznes, był efektem załamania na rynku budowlanym. W tej chwili Budvar pracuje nad nową strategią.

W programie " Rynki dla opornych" polecamy spółkę RAFAMET. Spółka próbuje pokonać próg 13 zł za akcję. Natomiast przychody w 3 kwartale wzrosły o 37%, ale wynik operacyjny juz spadł o 3%. Dużym plusem było to, że przychody za czwarty kwartał miały być wysokie co zostało potwierdzone, a to jest dużym sygnałem, że spółka może być już wysprzedana.

Jezeli dotacje są przyznawane przez Urząd Pracy to są one zwolnione z podatku. Inaczej sprawa się miała z dotacjami z funduszy Unii. Do końca lutego jednak ma wyjść rozporządzenie, które będzie zwalniać dotacje z podatku. Na temat dotacji dyskutował w programie " Fakty, Ludzie, Pieniądze" Paweł Chorąży, z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego

Najwięcej artykułów jakie sprzedała spółka NTT System to notebooki i desktopy. Spółka planuje rozwijać w przyszłym czasie linie notebooków, oraz serwerów. Planowane są także niewielkie redukcje zatrudnienia. Na temat spółki rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes Andrzej Kurek, wiceprezes NTT System.

Fundusze obligacyjne staniały w ostatnim czasie. Wczesniej jednak pokazywały bardzo dobre wyniki. Na temat przyszlości i sytuacji funduszy obligacyjnych dyskutował w studiu TVN CNBC Biznes Zbigniew Jakubowski, wiceprezes Union Investment TFI.

Pełna kompletna i przewidywalna informacja, a nie pełna uznaniowość banku i klient całkowicie zdany na na łaskę zarządu instytucji. Tego oczekuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który w zeszłym roku przeprowadził kontrole 300 wzorów umów o kredyty hipoteczne z 19 banków. W ciągu kilku tygodni zapisy, które pozwalają bankom dowolnie sterować oprocentowaniem zostaną zaskarżone. Co taka decyzja oznacza dla klientów banków i czy dotyczyć będzie także tych którzy niekorzystne dla siebie umowy podpisali dawno temu?

Kulturalnie o kryzysie w czasach gdy rosną  raty naszych kredytów hipotecznych, łatwa ofiarą cięć domowych budżetów  mogą właśnie stać się wydatki na kulturę.  Pójdziemy do kina , kupimy książkę, czy kupimy płytę w tym czasie? co więcej cen a kultury może znacząco  wzrosnąć właśnie na skutek kryzysu i osłabienia złotego. O tym rozmawiamy z Piotrem Kabajem z EMI Music Poland, Mikołajem Ziółkowskim szefem Alter Art i pan Maciej Bagiński wiceprezes zarządu Multikino S.A.

Jak kultura przetrwa kryzys? Jak planować koncerty, gdy sytuacja gospodarcza kraju zmienia się z dnia na dzień? Według gości programu "Biznes Lunch", czyli Rafała Barana, prezesa Testardo Red Cell, i Stanisława Trzcińskiego z STX kryzys może wymusić kreatywność...

Według prezesa spółki Bomi, Andrzeja Wojciechowicza, w 2009 roku skonsolidowane przychody wzrosną o 65% wobec ubiegłego roku. Zarząd spółki zamierza otworzyć 5 delikatesów i 2 supermarkety, nie wyklucza przejęć. O planach na najbliższe lata rozmawialiśmy z gościem w programie "Dzień na rynkach".

Czy spowolnienie gospodarcze w większości segmentów przemysłu będzie nadal tak silne w kolejnych latach? O ostatnich danych z gospodarek europejskich rozmawialiśmy z Jackiem Tyszko, analitykiem DM BOŚ i Joanną Plutą, analitykiem TMS Brokers.

W piątek w Rzymie odbędzie się szczyt G7. Według Piotra Kalisza, ekonomisty banku Citi Handlowy, spotkanie to nie będzie przełomowe dla światowych gospodarek. O rosnącej stopie bezrobocia, przewidywalnej inflacji oraz skali kryzysu na tę chwilę rozmawialiśmy z gościem w programie "Pieniądze od rana".

Legalizacja samowoli budowlanej nastąpi jeszcze w tym roku. O aspektach prawnych z punktu widzenia osób, które nie spełniły wszystkich jego wymogów, oraz o "straszakach" nowej ustawy rozmawialiśmy w programie "Pieniądze od rana" z Michałek Kozłowskim, partnerem w kancelarii Krawczyk i Wspólnicy.

Kontrakt z Wydawnictwem Bauer na dystrybucję jego tytułów nie jest wystarczająco rentowny. Spółka od kilku dni negocjuje z Bauerem, który zagroził, że odda dystrybucję swoich gazet innej firmie. Prezes Ruchu Włodzimierz Biały odpowiada na nasze pytanie - co dalej z rozmowami spółek, kiedy prywatyzacja i nowa usługa kurierska?

Nowe przepisy o zaliczkach unii europejskiej już są. Przedsiębiorcy mogą zacząć składać wnioski o finansowanie. Do tej pory o zaliczkę mogły ubiegać się samorządy, reszta przedsiębiorców była ograniczona. Teraz każdy zawierający nową umowę lub dodający aneks do umowy może złożyć wniosek i dostać pieniądze na swój projekt. Naszym gościem jest minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

Fundusze mają problem z pozyskaniem aktywów z rynku dłużnego na dalsze inwestycje. Nie oznacza to, że mają problemy ze swoim kapitałem. Na temat funduszy private equity rozmawiała w TVN CNBC Biznes Katarzyna Sermanowicz, z działu doradztwa finansowego Deloitte.

Zarząd Spółki Akcyjnej Odlewnie Polskie złożył do Sądu Rejonowego w Kielcach wniosek o wszczęcie postępowania upadłościowego z możliwością zawarcia układu. Jak powiedział w TVN CNBC Biznes mecenas Piotr Zimmerman postępowanie układowe może być dobrym rozwiązaniem.

Słaby złoty i spowolnienie gospodarcze może wpłynąć na inwestycje w Warszawie, która znalazła się 7 miejscu pod względem atrakcyjności dla inwestycji w nieruchomości zaraz za Londynem i Moskwą. Miasto zaoszczędziło 600 mln. zł. podczas przetargu na budowę mostu północnego w Warszawie. Na co Warszawa przeznacza swoje pieniądze? W studio TVN CNBC Biznes rozmawialiśmy z Jackiem Wojciechowiczem, wiceprezydentem miasta stołecznego Warszawy.

Wiele polskich firm miało w tym roku trafić w prywatne ręce. Jednak prywatyzacja nie może ruszyć z miejsca - zwłaszcza ta poprzez giełdę. Ministerstwo Skarbu ma nadzieję wprowadzić na giełdę trzy spółki: PGE, Zakłady Azotowe Tarnów i kopalnia Bogdanka. W tym roku Skarb Państwa powinien sprzedać firmy za 12 mld złotych.

Jak inwestować w czasach kryzysu, jak radzą sobie samorządy w tych trudnych czasach przy słabej złotówce ale przy lepiej wycenianych kontraktach m.in. infrastrukturalnych? W dobie kryzysu, widać coraz większe zainteresowanie ze strony firm środkami europejskimi. Przedsiębiorcy mają problemy z uzyskaniem kredytów na sfinansowanie swoich inwestycji. Czy partnerstwo publiczno-prywatne w czasach kryzysu może być sposobem dla samorządów na uniknięcie bardzo ważnych ale bardzo drogich inwestycji. O tym w studio TVN CNBC Biznes rozmawialiśmy z Marzeną Rytel z PricewaterhouseCoopers Polska oraz Krzysztofem Hetmanem, wiceministrem rozwoju regionalnego.

Dwucyfrowe bezrobocie stało się faktem: 10,5 procent to stopa bezrobocia w styczniu szacowana przez Ministerstwo Pracy. Ale najgorsze jeszcze przed nami. Powód? Masowe powroty Polaków z emigracji.