Z kraju

Z kraju

Pierwszy kwartał 2009 nie zachwyci akcjonariouszy Mostostal Płock, ale też nie rozczaruje. W całym roku przychody spadną nie więcej niż o 10 proc. Portfel zamówień spółki na ten rok wart jest około 120 mln zł. Prezes liczy, że ożywienie nastąpi w II połowie roku.

Zysk netto Banku Handlowego w I kw. spadł do 46 mln zł ze 180 mln zł rok wcześniej, a zysk operacyjny w I kw. spadł do 68 mln zł z 226 mln zł rok wcześniej. Jak mogą kształtować się wyniki banków w następnych kwartałach? Jak wygląda akcja kredytowa w Citi Banku Hanlowym? Miedzy innymi na te pytania odpowiadał Sławomir Sikora, prezes Citi Handlowego.

Wirus A H1N1 może zakażać.. producentów i rynek wieprzowiny. Polscy wytwórcy mięsa wieprzowego już od dwóch lat borykają się z trudnościami. Jak obecna sytuacja wpłynie na polski rynek mięsa? Rozmawialiśmy z dr hab. Andrzejem Kowalskim, dyrektorem Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Kredytów w pierwszym kwartale było mniej niż w poprzednich okresach i będzie ich mniej także w najbliższym kwartale. Wynika z badań Narodowego Banku Polskiego. NBP prognozuje dalszy zastój rynku kredytowego. O tym co to może oznaczać dla firm i gospodarki Rafał Wojda rozmawiał z Dobiesławem Tymoczko, zastępcą dyrektora Departamentu Systemu Fiansowego NBP

Okres wyjazdów wakacyjnych zbliża się dużymi krokami, a to oznacza duże wydatki. W jaki sposób zdobyć pieniądze i czy kredyt to najlepsze rozwiązanie w czasach kryzysu, Robert Stankiewicz pytał analityka Expandera, Katarzynę Siwek.

Pieniędzy na program "Rodzina na swoim" nie powinno zabraknąć - przyznał w TVN CNBC Biznes wiceminister infrastruktury, Piotr Styczeń. Polacy coraz chętniej sięgają po kredyty z rządowymi dopłatami, jednak nie wszyscy jeszcze mogą z nich korzystać. Czy i kiedy będą zmiany w programie, Robert Stankiewicz pytał w programie "Pieniądze od Rana" wiceministra infrastruktury, Piotra Stycznia.

Dzisiaj poznamy kondycję finansową 19 największych banków Stanów Zjednoczonych. Amerykańskie władze finansowe mają ujawnić wyniki stress testów. Według nieoficjalnych doniesień amerykańskie banki znajdują się w dużo gorszej kondycji niż przyznawali do tej pory ich przedstawiciele. O to czy "stress testy" mogą być dla nich naprawdę powodem do stresu? Oraz które z banków będą musiały podnieść kapitał? Pytaliśmy w TVN CNBC Biznes Piotra Mierzejewskiego, Dyrektora Grupy Zarządzania Ryzykiem Finansowym w Ernst&Young.

Dobre wyniki finansowe spółki Budimex, zysk netto w I kwartale wzrósł do 29,8 mln zł z 16,1 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego roku znacznie powyżej oczekiwań analityków. Sektor deweloperski odnotowuje obecnie spadek, firmy budowlane nie zaczynają nowych inwestycji, tylko wykańczają rozpoczęte już przedsięwzięcia. W tej chwili duże pieniądze są w infrastrukturze, dlatego konkurenja w tej części rynku budzi obecnie największe zainteresowanie firm budowlanych - powiedział w rozmowie z Robertem Stanilewiczem Marek Michałowski, prezes spółki Budimex.

Cięcia w wojsku polskim i całym sektorze publicznym obciążyły nasze wyniki finansowe - przyznał w TVN CNBC Biznes prezes Lubawy, Zbigniew Klepacki. Spółka odnotowała w I kwartale 2009 roku spadek zysku netto o prawie 76 procent wobec I kwartału poprzedniego roku. O szczegóły w "Dniu na Rynkach" pytał Robert Stankiewicz.

Na 8 miesięcy przed nowym rokiem rząd ma wstępne założenia przyszłorocznego budżetu. Nasza gospodarka może zyskać nawet 1,3%, a inflacja średnioroczna nie przekroczy 2%. O tym, jak rząd poradzi sobie ze spowolnieniem gospodarczym rozmawialiśmy w TVN CNBC Biznes z Michałem Bonim, ministrem w kancelarii Donalda Tuska

Nowego metra nawet pół metra więcej nie będzie. Przynajmniej na razie. Rozstrzygnięty ostatnio przetarg na budowę drugiej linii kolejki podziemnej w Warszawie wygrało włosko-tureckie konsorcjum. Jednak nie oznacza to, że teraz prace ruszą z miejsca. Na jakiekolwiek działania trzeba będzie poczekać kolejne 3 miesiące. Unieważnienia konkursu chce Mostostal Warszawa twierdząc, że zwycięska oferta została zaniżona.

Jaki będzie ten rok pod względem najważniejszych danych makroekonomicznych? Tego chyba nie wie nikt. Jaki będzie rok przyszły - tego nie wie nikt. Rząd w swoich prognozach jest ostrożny, ponieważ woli poruszać się w przedziałach zamiast stawiać na twarde liczby. Poznaliśmy we wtorek główne dane makro, które stanowić będą podstawę dla konstrukcji budżetu na przyszły rok. Jak z karkołomnym zadaniem niemal wróżenia z fusów polskiej gospodarki radzi sobie rząd?

Rząd przyjął wskaźniki makroekonomiczne do przyszłorocznego budżetu. Założony w budżecie 2010 wzrost PKB wyniesie 0,5-1,3%, a inflacja 1,5-1,9%. Jakie są prognozy dla Polski? Jak rząd powinien zaprojektować budżet? Między innymi na te pytania odpowiadał Mirosław Barszcz, były wiceminister finansów

Rząd przyjął założenia do przyszłorocznego budżetu rekomendowane przez Ministerswo Finansów i Komitet Stały Rady Ministrów. Wynika z nich, że w 2010 roku tempo wzrostu Produktu Krajowego Brutto wyniesie między 0,5 a 1,3%, a średnioroczna inflacja będzie w przedziale 1,5-1,9%. O budżecie na 2010 rok rozmawialiśmy w TVN CNBC Biznes z Arkadiuszem Krześniakiem głównym ekonomistą Deutsche Banku oraz Wiesławem Szczuką, głównym ekonomistą Banku BRE

Mniejsze dochody, większe wydatki - taka jest obecna sytuacja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W kasie ZUS-u może zabraknąć nawet 5 miliardów złotych. Skąd wynikają braki? Kto zapłaci za pożyczkę dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych? Między innymi na te pytania odpowiadała Aleksandra Wiktorow, doradca prezesa ZUS

Kwiecień był drugim z kolei dobrym miesiącem dla klientów TFI. Towarzystwa zanotowały średnio 10-procentowy wzrost licząc miesiąc do miesiąca a aktywa którymi zarządzały w kwietniu to 77 miliardów złotych - powiedział w TVN CNBC Zbigniew Jagiełło, prezes Pioneer Pekao TFI.

PBG - jako jedyna spółka z WIG-u 20 opublikowała prognozę na 2009 rok. Jakby tego było mało, prognoza ta zakłada bardzo wysokie zyski. Rok 2008 okazał się dla spółki dobry, jednak czy będzie ona w stanie wypracować tak ambitne wyniki? Spytaliśmy prezesa - Przemysława Szkudlarczyka.

Duża i międzynarodowa, czy może mała, ale swoja. Studenci ostatnich lat stoją przed dylematem, jaką ścieżkę kariery wybrać. Właśnie pod hasłem "Korporacja czy własna firma" odbyła się debata z udziałem znamienitych gości na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej. Prezesi i udziałowcy dużych spółek: Grażyna Piotrowska-Oliwa, Tomasz Sielicki, Krzysztof Malicki radzili studentom, w jaki sposób decydować o swojej karierze. Debata odbyła się w ramach  inicjatywy Leszka Czarneckiego - Przedsiębiorczość, której zadaniem jest promowanie dobrych pomysłów na biznes. TVN CNBC Biznes jest patronem medialnym tej akcji.

Duża i międzynarodowa, czy może mała, ale swoja. Studenci ostatnich lat stoją przed dylematem, jaką ścieżkę kariery wybrać. Właśnie pod hasłem "Korporacja czy własna firma" odbyła się debata z udziałem znamienitych gości na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej. Prezesi i udziałowcy dużych spółek: Grażyna Piotrowska-Oliwa, Tomasz Sielicki, Krzysztof Malicki radzili studentom, w jaki sposób decydować o swojej karierze. Debata odbyła się w ramach  inicjatywy Leszka Czarneckiego - Przedsiębiorczość, której zadaniem jest promowanie dobrych pomysłów na biznes. TVN CNBC Biznes jest patronem medialnym tej akcji.

Duża i międzynarodowa, czy może mała, ale swoja. Studenci ostatnich lat stoją przed dylematem, jaką ścieżkę kariery wybrać. Właśnie pod hasłem "Korporacja czy własna firma" odbyła się debata z udziałem znamienitych gości na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej. Prezesi i udziałowcy dużych spółek: Grażyna Piotrowska-Oliwa, Tomasz Sielicki, Krzysztof Malicki radzili studentom, w jaki sposób decydować o swojej karierze. Debata odbyła się w ramach inicjatywy Leszka Czarneckiego - Przedsiębiorczość, której zadaniem jest promowanie dobrych pomysłów na biznes. TVN CNBC Biznes jest patronem medialnym tej akcji.