Z kraju

Z kraju

Ile można zarobić na wspomnieniach? 175 milionów złotych - tyle jeszcze oszczędności w starych złotych mają Polacy. Czy opłaca się te pieniądze wymieniać?

W kwietniu średnia płaca była wyższa o prawie 5 procent niż rok wcześniej. Jednak w stosunku do marca pensje spadły o ponad jeden procent. Dodatkowo zarobki w tym roku rosną znacznie wolniej niż w roku ubiegłbym, ale według ekonomistów w całym 2009 roku zanotujemy wzrost wynagrodzeń. Tymczasem dla części pracowników w Polsce problemem nie jest dziś wysokość zarobków, ale ich brak. Jak podała Państwowa Inspekcja Pracy w pierwszym kwartale tego roku przybyło osób, które nie dostają pensji na czas.

Mroźna i trwająca aż do połowy marca zima spowodowała przeniesienie popytu wiosennego na kwiecień i słabsze wyniki pierwszego kwartału spółki NG2. Jednak już w kwietniu nastąpiła prawdziwa eksplozja popytu. Spółka podtrzymuje swoja strategię rozwoju organicznego i w 2009r. planuje powiększyć ilość punktów sprzedaży o minimum 132. Raczej nie planuje przejęć i akwizycji. Gościem Mikołaja Kunicy w programie "Rynki Dnia" był Piotr Nowjalis, wiceprezes NG2.

Zgodnie z najnowszymi danymi GUS w Polsce spada dynamika płac. Według najnowszych danych GUS-u średnie wynagrodzenie w kwietniu wyniosło niespełna 3 300 złotych i było o 4,8 procent wyższe niż rok wcześniej. O sytuacji na rynku pracy w TVN CNBC Biznes dyskutowali ekonomiści Maja Goetting z Banku BPH oraz Rafał Benecki z Banku ING.

Czwarta część debaty o wspólnej europejskiej walucie we wspólnym interesie polaków. Kiedy i jakie są na to szanse, a także o wielkich wątpliwościach podczas Wielkiej Debaty Euro w TVN CNBC BIZNES rozmawialiśmy z naszymi gośćmi: profesorem Leszkiem Balcerowiczem, szefem Rady Forum Obywatelskiego Rozwoju, Jakubem Borowskim, głównym ekonomistą Invest-Banku, Jeremim Mordasewiczem, ekspertem gospodarczym PKPP Lewiatan, Ryszardem Bugajem, doradcą Prezydenta RP, Witoldem Orłowskim, głównym doradcą ekonomicznym PricewaterhouseCoopers. Challengerami na sali byli: Marek Moczulski, były prezes Mieszko S.A., Mirosław Gronicki, były Minister Finansów, Andrzej Rzońca, główny ekonomista i wiceprezes FOR, Marek Goliszewski, prezes Zarządu Business Center Club.

Trzecia część debaty o wspólnej europejskiej walucie we wspólnym interesie polaków. Kiedy i jakie są na to szanse, a także o wielkich wątpliwościach podczas Wielkiej Debaty Euro w TVN CNBC BIZNES rozmawialiśmy z naszymi gośćmi: profesorem Leszkiem Balcerowiczem, szefem Rady Forum Obywatelskiego Rozwoju, Jakubem Borowskim, głównym ekonomistą Invest-Banku, Jeremim Mordasewiczem, ekspertem gospodarczym PKPP Lewiatan, Ryszardem Bugajem, doradcą Prezydenta RP, Witoldem Orłowskim, głównym doradcą ekonomicznym PricewaterhouseCoopers. Challengerami na sali byli: Marek Moczulski, były prezes Mieszko S.A., Mirosław Gronicki, były Minister Finansów, Andrzej Rzońca, główny ekonomista i wiceprezes FOR, Marek Goliszewski, prezes Zarządu Business Center Club.

Druga część debaty o wspólnej europejskiej walucie we wspólnym interesie polaków. Kiedy i jakie są na to szanse, a także o wielkich wątpliwościach podczas Wielkiej Debaty Euro w TVN CNBC BIZNES rozmawialiśmy z naszymi gośćmi: profesorem Leszkiem Balcerowiczem, szefem Rady Forum Obywatelskiego Rozwoju, Jakubem Borowskim, głównym ekonomistą Invest-Banku, Jeremim Mordasewiczem, ekspertem gospodarczym PKPP Lewiatan, Ryszardem Bugajem, doradcą Prezydenta RP, Witoldem Orłowskim, głównym doradcą ekonomicznym PricewaterhouseCoopers. Challengerami na sali byli: Marek Moczulski, były prezes Mieszko S.A., Mirosław Gronicki, były Minister Finansów, Andrzej Rzońca, główny ekonomista i wiceprezes FOR, Marek Goliszewski, prezes Zarządu Business Center Club.

Pierwsza część debaty o wspólnej europejskiej walucie we wspólnym interesie polaków. Kiedy i jakie są na to szanse, a także o wielkich wątpliwościach podczas Wielkiej Debaty Euro w TVN CNBC BIZNES rozmawialiśmy z naszymi gośćmi: profesorem Leszkiem Balcerowiczem, szefem Rady Forum Obywatelskiego Rozwoju, Jakubem Borowskim, głównym ekonomistą Invest-Banku, Jeremim Mordasewiczem, ekspertem gospodarczym PKPP Lewiatan, Ryszardem Bugajem, doradcą Prezydenta RP, Witoldem Orłowskim, głównym doradcą ekonomicznym PricewaterhouseCoopers. Challengerami na sali byli: Marek Moczulski, były prezes Mieszko S.A., Mirosław Gronicki, były Minister Finansów, Andrzej Rzońca, główny ekonomista i wiceprezes FOR, Marek Goliszewski, prezes Zarządu Business Center Club.

Optymistycznie 12%, pesymistycznie 14%- taka może być stopa bezrobocia na koniec roku według prognoz Ministerstwa Pracy. Jak podkreślił w TVN CNBC Leszek Kurycyn, dyrektor operacyjny Manpower, sektorem, który boryka się z problemami bardziej zwalniania niż zatrudniana pracowników jest branża przemysłowa. "Nie możemy powiedzieć jednoznacznie, że rynek pracy przeżywa recesje" - zaznaczył na antenie TVN CNBC Piotr Mazurkiewicz, partner HRK Financial Markets. O rynku pracy w czasach kryzysu rozmawialiśmy w programie "Biznes Lunch".

Liczba bezrobotnych w końcu kwietnia 2009 wyniosła 1 721 tys. osób (na podstawie meldunków nadesłanych przez wojewódzkie urzędy pracy). Z sygnałów otrzymanych z urzędów pracy wynika, że do spadku bezrobocia w kwietniu przyczynił się w głównej mierze wzrost wyrejestrowań z tytułu podjęcia pracy m.in. w budownictwie, turystyce, rolnictwie i leśnictwie. W dalszym ciągu duża część bezrobotnych wyjeżdża do pracy do krajów UE. W programie "Biznes Lunch" rozmawialiśmy z wiceministrem pracy Czesławą Ostrowską.

Poziom oszczędności w Polsce nie jest dostateczny w porównaniu do tego jakie są potrzeby, ale polskie banki nie są w najgorszej sytuacji z punktu widzenia tych wyzwań które stawia dziś gospodarka. Czy jednak większość naszych banków będzie potrzebowała dokapitalizowania? Czy Komisja Nadzoru Bankowego poradzi sobie w tak trudnych czasach. Rozmawiamy w programie "90 minut" z doktorem Krzysztofem Kalickim, prezesem Deutsche Bank Polska.

Czym są produkty regionalne? Jak sprawić żeby nasz produkt znalazł się na liście tych produktów? Wreszcie jak zarabiać na tych produktach? Na te i inne pytania odpowiadał nasz gość: Dariusz Goszczyński z ministerstwa finansów.

Banknoty ze starymi złotymi wciąż w cenie. Najbardziej te milionowe - podkreślił w TVN CNBC Biznes Norbert Kalinowski z Monet Świata. Polacy nadal posiadają w swoich zasobach blisko 175 milionów starych złotych. Czy i ile mogą być warte na rynku, gościa programu "Pieniądze od Rana" pytał Robert Stankiewicz.

Wejście do strefy ERM2 może nam się przesunąć nawet do połowy 2010 roku - przyznał w TVN CNBC Biznes członek Rady Polityki Pieniężnej, prof. Dariusz Filar. W dodatku Polskę może czekać techniczna recesja. Ta jednak nie musi oznaczać ujemnego PKB w 2009 roku. O szczegóły w programie "Pieniądze od Rana" pytał Robert Stankiewicz.

Rynek nieruchomości komercyjnych praktycznie zamarł. Potencjalni kupujący, czekają na okazję i są sprzedający właściciele nieruchomości komercyjnych, którzy nie chcą sprzedawać za wszelką cenę - mówi w programie "Dzień na rynkach" członek zarządu GTC Mariusz Kozłowski. Dodaje, że w II połowie roku popyt na mieszkania z pewnością ożywi się.

Możemy zobaczyć jeszcze WIG20 na poziomie 1500 pkt. - powiedział Marek Zuber. W programie "Dzień na rynkach" optymistycznie analityk Dexus Partners Marek Zuber mówił, że w całym roku jest szansa na dodatni wzrost PKB. Jak prognozuje nasz gość niestety III kwartał pokaże ujemny wzrost gospodarczy i zwijanie się gospodarki - PKB będzie mniejsze niż w poprzednim kwartale.

Raport OECD w czasach kryzysu powinien cieszyć. Polska jest na pierwszym miejscu wśród krajów OECD pod względem obniżenia w 2008 r. pozapłacowych kosztów pracy, tzw. klina podatkowego - wynika z tegorocznego raportu. Czy pomoże to polskiemu rynkowi pracy próbował odpowiedzieć w programie "Pieniądze od rana" Piotr Ciżkowicz z Towarzystwa Ekonomistów Polskich, Ernst&Young.

Dobre wyniki i wspaniałe perspektywy? Polska Grupa Farmaceutyczna pnie się w górę, twierdząc że jest jedną z tych branż których kryzys nie dotyka. Prezes PGF Jacek Szwajcowski - zapewnia - grupie nie straszny ani kryzys ani nowy potężny gracz na rynku. Czy rzeczywiście nie ma się czego bać? Rozmawiamy w programie "Rynki dnia".

Wyższe ceny i utrata suwerenności to najczęstsze obawy wobec wspólnej waluty, jakie nurtują Polaków. Podczas Wielkiej Debaty nasi eksperci zmierzyli się z popularnymi mitami dotyczącymi euro, ale i przeanalizowali ryzyka, jakie wiążą się z integracją walutową.

Kanadyjczycy, Japończycy, Czesi, a także Francuzi. Wszyscy chcą dla nas zbudować elektrownie jądrową. Ci ostatni zamierzają dostarczyć nie tylko reaktor, ale także instalację do składowania energii. Wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld miał w piątek rozmawiać z prezesem Societe General na temat finansowania projektu. Czy rozmowy z francuską instytucją finansową mogą oznaczać, że to właśnie Francuzi mają największe szanse zdobycie kontraktu?