Z kraju

Z kraju

Jak rząd tłumaczy się przedsiębiorcom? Zapewnień i deklaracji o tym, że pracodawcom będzie żyło się lepiej - było wiele. Jak zatem wygląda realizacja obietnic? Zdaniem tych, którym miało być łatwiej - na tyle słabo, że postanowili zewrzeć szyki i wspólnie wskazać drogę rządzącym.

Za oknem lato w pełni - sezon urlopowy także. A latanie latem to coraz częstszy sposób Polaków na dotarcie na miejsce urlopowego wypoczynku bez pośrednictwa biur. A ponieważ tzw. tanie linie już od jakiegoś czasu tanie nie są - większą popularnością cieszą się usługi przewoźników regularnych.

Nie planujesz zakupu mieszkania? Gwałtowny wzrost cen nieruchomości kompletnie Cię nie interesuje? To błąd. Bo może się okazać, że boom na rynku nieruchomości może uderzyć także w ciebie. Boleśnie przekonują się o tym mieszkańcy między innymi Warszawy, którzy muszą płacić wyższe nawet o 1800 procent opłaty za użytkowanie wieczyste.

Wakacje, słońce , plaża nad Adriatykiem... sama przyjemność… nagle przestaje być przyjemnie. Tracisz portfel pełen pieniędzy, kart kredytowych oraz dokumenty. Co robić w takiej sytuacji?

Dostanie się czy się nie dostanie? Na uniwersytet? do wymarzonego liceum? Nie - do przedszkola. Co roku tysiące zawiedzionych rodziców odchodzi z kwitkiem sprzed przedszkolnych drzwi i z pytaniem co zrobić z dzieckiem by móc pójść do pracy. Rząd twierdzi, że zna odpowiedz i proponuje: domowe przedszkole.

Politycy szukali winnych drożyzny - tymczasem dowiedzieliśmy się, że w czerwcu szał zakupów był nieco mniejszy niż się spodziewano, ale siatki, kosze i bagażnik są wyraźnie bardziej wypełnione niż w ubiegłym roku - także za sprawą forteli handlowców, którzy robią co mogą byśmy na zakupach wydawali coraz więcej.

Główny indeks moskiewskiej giełdy stracił dzisiaj pięć i pół procent po tym, jak premier Rosji Władimir Putin skrytykował działalność spółki węglowej Mechel, a brytyjski prezes TNK BP opuścił Rosję, aby zarządzać koncernem zza granicy.

Wyższe pensje dla menedżerów i pracowników państwowych spółek, zależą w dużej mierze od postawy polityków lewicy. Aby odrzucić weto prezydenta do ustawy znoszącej tzw. ustawę kominową, rządowa koalicja musi przekonać do tego właśnie posłów lewicy, którzy tak jak wszyscy posłowie rozpoczęli dziś sejmowe wakacje.

Kredyt hipoteczny nie zawsze taki piękny jak go bank w reklamie maluje. Wiele osób zaciągając zobowiązanie finansowe na wiele lat musi pogodzić się z tym, że pierwotne warunki oferty, często różnią się od tego co ostatecznie zawiera umowa kredytowa. Czy rzeczywiście jesteśmy bezbronni wobec nie do końca uczciwych praktyk?

Zmowa cenowa bije polaków po kieszeni - urząd ochrony konkurencji i konsumentów sprawdza czy orlen i współpracujace z nim stacje beznynowe nie postanowiły wykorzystać czasów drogiej ropy do nieuzasadnionych podwyżek.

Tanio już było. Bilety lotnicze za 1 złoty, nawet jeśli zawsze były mitem teraz odchodzą na dobre. Najwięksi gracze na rynku tanich przewoźników lotniczych - tacy jak EasyJet czy Raynair otwarcie mówią, że sposoby na oszczędzanie i obniżanie kosztów podróży właśnie się wyczerpały.

W parlamencie trwa gorączkowe poszukiwanie winnych drożyzny tymczasem my namawiamy do szukania sposobów na oszczędzanie. Okazuje się, że wystarczy zmienić kilka domowych przyzwyczajeń, aby w skali roku zaoszczędzić całkiem poważne kwoty.

Czarne chmury zbierają się nad przyszłością nowych polskich emerytów. Instytucje zbierąjace pieniądze w tzw. II filarze już chcą szykować się do wypłat ale ciągle nie wiedza jakie przepisy stosować. Rząd znowu odkłada prace nad ustawą która jest niezbędna by emerytury kapitałowe ruszyły od nowego roku.

W tym roku żywność może już nie zdrożeć - coraz więcej ekspertów twierdzi że galopada cen się skończyła. A to dlatego że już teraz niektóre produkty są w Polsce najdroższe w całej Europie.

Mieszkania w Polsce mogą być tańsze bo hiszpańskie firmy budowlane wpadły w kłopoty. Teraz wyprzedają domy które stawiały w Polsce. Pytanie tylko jak długo będziemy mogli się cieszyć zanim kłopoty trafią do Polski.

Posłowie postanowili znaleźć winnych drożyzny i szykują się do politycznej rozgrywki pomiędzy koalicją, opozycją a prezesem NBP. W sejmie dziś debatowano o wzroście cen. Czy polityczna gra pomoże czy zaszkodzi?

Ekonomiści twierdzą, że przed rosnącymi cenami bronią nas jeszcze szybciej rosnące pensje. Problem w tym, że ceny rosną dla wszytkich tak samo, ale płace już niekoniecznie. Komu w czasach drożyzny powodzi się naprawdę źle, a kto jej nie czuje?

Tak właśnie wygląda latanie w czasach drogiej ropy naftowej. Linie lotnicze szukają oszczędności dosłownie wszędzie - od bagażu pasażerów, poprzez serwowane na pokładzie posiłki, aż do oszczędności na samym locie.

Spokojna głowa w podróży - zupełnie za darmo. Wybierając się do krajów Unii Europejskiej warto zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dokument w razie potrzeby pozwoli na bezpłatne korzystanie z publicznej opieki medycznej w każdym z krajów wspólnoty choć nie w pełnym zakresie.O tym jak zdobyć taką kartę oraz jak w razie wypadku z niej korzystać?

Produkcja w czerwcu wzrosła - podał Główny Urząd Statystyczny. W stosunku do ubiegłego roku o ponad 7%. W porównaniu do maja produkcja wzrosła o 5%. Mimo tych danych ekonomiści ostrzegają - polska gospodarka zwalnia.