Z kraju

Z kraju

Smażona flądra, gofry z dżemem i pokuj w pensjonacie - wakacje nad polskim morze mogą nam zaoferować o wiele więcej i o wiele więcej za te wszystkie atrakcje będziemy musieli zapłacić - bo ceny rekordy bić będą właśnie w czasie wakacji. O ile więcej przyjdzie nam zapłacić za wczasy

Uzdrowić uzdrowiska postanowił rząd i wystawia je na sprzedaż. Czy taka kuracja okaże się skuteczna? I co z pacjentami których nie stać będzie na zapłacenie za lepszą jakość obsługi?

Mniej pieniędzy dla rolników. Komisja Europejska zaproponowała zmiany we wspólnej polityce rolnej. Zaoszczędzone środki mają być przeznaczone na rozwój obszarów wiejskich. Na razie regulacja obejmuje rolników ze starych krajów UE, którzy otrzymują powyżej 5 tys. euro dopłat bezpośrednich rocznie. W nowych państwach UE zmiany zaczną obowiązywać za 4 lata.

Za prawie miliard euro między polskim Ełkiem a litewskim Alytusem powstanie most energetyczny. Połączenie będzie znacznie droższe niż się spodziewano, bo do tej pory mówiono o koszcie rzędu 250 milionów euro. Według aktualnych szacunków Polska wyłoży 650 mln euro, litwa - ponad 260 milionów.

Według najnowszych danych GUS w ciągu ostatniego roku wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wzrosły o 12,6%. W kwietniu wynosiły ponad 3,147 złotych. Taki wzrost jest już na granicy możliwości polskich przedsiębiorstw. W budownictwie jednak ciągle brakuje rąk do pracy. I nie tylko w tym sektorze. Jak pracodawcy mogą zachęcić pracowników do pracy w swojej firmie?

Gdy maturzyści czekają na wyniki swoich egzaminów, spółki maja to za sobą. Tym, którym miniony kwartał nie poszedł najlepiej czeka poprawka. Kwartał Drugi.

Zegar w Polskim Komitecie Olimpijskim odmierza czas do zapalenia olimpijskiego znicza w Pekinie. I na 80-kilka dni przed rozpoczęciem igrzysk, PKOl ma spory problem - jak przewieźć ponad 250-cio-osobową polską ekipę na olimpiadę, bo PLL LOT nie wyślą już rejsowego samolotu do Chin. 

Do żniw jeszcze co najmniej trzy miesiące. Ale żniwa od dawna mają producenci nawozów, które w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy podrożały o kilkadziesiąt procent. A drogie nawozy to droga żywność.

TP SA wprowadza nowy plan taryfowy dla najuboższych. Taryfa zakłada abonament po 18 złotych, możliwość dokupienia dostępu do internetu i naliczanie sekundowe. Telekomunikacja będzie jednak do nowego planu dopłacać. Analitycy mówią, że giełdowych inwestorów to nie przerazi, ale może to być kolejny kamyczek do ogródka problemów notowanej na GPW spółki.

Ceny gazu kupowanego przez PGNiG od Rosjan wyrażane są w dolarach. I rzeczywiście te ceny w dolarach  wyraźnie wzrosły na przestrzeni ostatnich miesięcy i w momencie kiedy PGNiG wnioskowało o podwyżkę do URE, wszystko wskazywało na to, że za ten gaz zapłaci więcej.

Moment, w którym zdajemy sobie sprawę, że zgubiliśmy kartę kredytową - albo co grosza ktoś nam ją ukradł z pewnością do przyjemnych nie należy. Warto jednak w takiej sytuacji zachować zimną krew i działać szybko. Szczególnie, że zastrzeżenie dostępu do własnych pieniędzy jest teraz proste jak nigdy dotąd.

Bankowe umowy kredytowe pod lupą Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Okazuje się, że banki naciągają nas w umowach o ubezpieczeniu kredytów hipotecznych i pobierają opłaty oraz prowizję tam, gdzie nie powinny. UOKiK publikuje raport -ostrzeżenie nie wszczynając na razie postępowania, a 19 banków obiecuje poprawę. My pytamy, czy to wystarczy, abyśmy jako kredytobiorcy poczuli się bezpiecznie.

Euro 2012 bez prądu? To niestety może się zdarzyć. Chociaż same stadiony będą zabezpieczone zasilaniem awaryjnym to jednak wszystko wokół nich mogą spowić ciemności. Polski sektor energetyczny cierpi na poważną chorobą związaną z brakiem inwestycji w budowę sieci.

Nadchodzi prawdziwie gorący okres - głównie dla naszych portfeli. Mowa bowiem nie o wysokiej temperaturze wiosną i latem, ale o inflacyjnych prognozach. Drogą żywność już mamy, a za chwilę pojawią się pierwsze skutki niedawnych podwyżek cen energii elektrycznej i gazu. Do tego dodajmy rosnące ceny paliw i efekt w postaci powszechnej drożyzny gotowy.

Polska zajmuje silną pozycję na rynku fuzji M&A. Czy jednak niesprzyjająca sytuacja na rynkach światowych wpłynie na pogorszenie tego wyniku?

Płytki ceramiczne chińskiej produkcji dostępne w polskich sklepach mogą kusić niskimi cenami, jednak ich jakość odbiega od norm. Niektóre kontrolowane partie wykazały zbyt wysoki poziom... promieniowania.

Ambasador Polski w Iraku chce sprowadzić tam polskie firmy. Czy, biorąc pod uwagę niższe przychody z kontraktów niż to zakładano w dużych przedsiębiorstwach, małe firmy mają szanse w Iraku?

Mocny w stosunku do dolara złoty dotąd doskonale chronił polskich kierowców przed drożejącą ropą, przejmując na siebie siedemdziesiąt procent wzrostu cen czarnego złota. Dziś złoty wyhamował, a dolar powoli odzyskuje siły.

Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad Janusz Koper stracił pracę. O tym, że pod jego nogami zatrzęsie się grunt mówił już rano na naszej antenie minister infrastruktury. Niedługo po tej deklaracji trzęsienie nastąpiło. Dość silne bo w jego wyniku stanowisko stracił również zastępca Kopera. Zapowiadany wstrząs tak naprawdę mógł być wstrząsem wtórnym. Tempo budowy dróg jest cały czas niezadowalające, postępy zbyt wolne… a kierowcy, czyli wyborcy - zdenerwowani Jednak zdaniem byłego wiceministra infrastruktury Wiesława Szczepańskiego z klubu Lewicy to trzęsienie to obrona przed poważniejszym wstrząsem – rekonstrukcją rządu.

Rząd daje prokuratorom możliwość wglądu w rachunki bankowe osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, bez pytania o zgodę sądu - dotychczas taka zgoda była konieczna. Prawnicy biją na alarm, że możliwość prześwietlania kont wszystkich przedsiębiorców - nawet jeśli nie mają postawionych zarzutów - to naruszenie prywatności.