Z kraju

Z kraju

A jeżeli mimo planowanych zmian drogi nie powstaną - to może warto pomyśleć o podróży pociągiem. Tym bardziej, że na tym rynku intercity rośnie konkurent. O tym czy nowa propozycja może oznaczać korzyści dla pasażerów - czy poważne kłopoty dla obu rywalizujących o klienta firm i czy spółka przewozy regionalne - regionalną pozostanie tylko z nazwy?

W ostatnim czasie Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych brało udział w trzech ważnych walnych zebraniach, na których mocno domagali się swoich praw. O sukcesie SII w spółce Fon i o tym co dzieje się w spółce Plast Box rozmawialiśmy w programie "Dzień na Rynkach" ze specjalistą ds. interwencji i analiz Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych Pawłem Wielgusem.

Chemoservis Dwory ma, mimo kryzysu, zapewniony portfel zleceń na poziomie 27 milionów złotych, jego akcje są w stabilnej sytuacji. W ostatnim czasie firma pozyskała dwa projekty i zabiega o kolejne. O kondycji spółki Chemoservis Dwory i jej planach na najbliższe miesiące w rozmowie z Mikołajem Kunicą, prezes spółki Grzegorz Dobrowolski.

Ze wstępnych danych Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że po I kwartale 2009 roku żaden z banków nie miał kłopotów z utrzymaniem współczynnika wypłacalności powyżej 8 proc. Jednak kilka notowanych na warszawskiej giełdzie banków poniosło w pierwszym kwartale tego roku stratę netto - poinformował w TVN CNBC Biznes zastępca dyrektora pionu bankowego w Komisji Nadzoru Finansowego. Krzysztof Broda dodał, że wyniki sektora bankowego w Polsce, w pierwszym kwartale tego roku były średnio o połowę mniejsze niż rok wcześniej.

W związku ze spowolnieniem gospodarczym Telekomunikacja Polska tnie koszty. Jednym z kroków będzie zmiana samochodów na tańsze. Tego typu cięcia dosięgną głównie zarządu spółki - przyznał w programie "Dzień na Rynkach" prezes TP SA, Maciej Witucki.

W kwietniu powinniśmy zauważyć lekki spadek bezrobocia - uważają ekonomiści. Jednocześnie zauważają, że prace sezonowe tylko ustabilizują stopę bezrobocia. Ostatnie badania Głównego Urzędu Statystycznego skomentował dla TVN CNBC Biznes Łukasz Tarnawa, ekonomista PKO BP.

Czy rzeczywiście świńska grypa może zagrozić gospodarce, zwłaszcza z perspektywy Stanów Zjednoczonych, które są blisko Meksyku? Jakie skutki będzie miała obecna sytuacja dla branży mięsnej? Gościem Marka Klapy w programie "Biznes Lunch" byli Witold Choinski - prezes Związku Polskie Mięso i Roman Rewald, prezes Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce.

Prosty błąd może może wpędzić w poważne kłopoty. Zwłaszcza jeżeli wypełniamy roczne rozliczenie podatkowe na ostatnią chwilę. Co zrobić gdy się pomylimy i co zrobić by się nie pomylić?

Dwucyfrowe tempo sprzedaży w tym roku przewiduje City Interactive, producent gier komputerowych. W obecnej chwili głównym źródłem przychodów spółki jest rynek europejski, w tym Wielka Brytania i Hiszpania. O otwarciu nowego biura, sytuacji spółki i planach na przyszłość z Mikołajem Kunicą rozmawiał Marek Tymiński, prezes City Interactive.

Prywatyzacja warszawskiej giełdy coraz bliżej, a potencjalni inwestorzy poszukiwani coraz dalej. Jak przyznał w TVN CNBC Biznes minister skarbu państwa, Aleksander Grad, jest szansa na zacieśnienie współpracy m.in. z giełdą w Tokio, gdzie szef resortu spotkał się z potencjalnymi partnerami biznesowymi. O szczegóły w programie "Pieniądze od Rana" pytał RObert Stankiewicz.

Prywatyzacja spółek na łączną wartość 12 miliardów złotych w tym roku wciąż jest możliwa - przyznał w TVN CNBC Biznes minister skarbu państwa, Aleksander Grad. To optymistyczne założenia, biorąc pod uwagę wykonanie planu prywatyzacyjnego po pierwszym kwartale 2009 roku. O więcej szczegółów w programie "Pieniądze od Rana" szefa resortu skarbu państwa pytał Robert Stankiewicz.

Czasu na złożenie rocznego zeznania podatkowego nie zostało już zbyt wiele. Osobom, które jeszcze się nie rozliczyły z fiskusem, starał się pomóc nasz ekspert Andrzej Pośniak, CMS Cameron McKenna.

Rząd przestaje naciskać na szybkie wprowadzenie euro. W poniedziałek zaprezentował Radzie Polityki Pieniężnej nowy dokument dot. planów wejścia Polski do strefy euro. Jak powiedział w rozmowie z Markiem Tejchmanem główny ekonomista BCC, prof. Stanisław Gomułka, dokument ten nie mówi o konkretnych działaniach, które rząd chce podjąć. Profesor uważa, że do systemu ERM2 wejdziemy w roku 2012, a do strefy euro dopiero w 2015.

Bezrobocie przekroczyło już 11%, a firmy nadal zapowiadają zwolnienia. Czy grozi nam powtórka z początku wieku i kto tym razem może mieć największe obawy? O tym rozmawialiśmy z naszym gościem Rafałem Antczakiem, wiceprezesem Deloitte Business Consulting.

Największy od 2001-ego roku przyrost nowozarejestrowanych bezrobotnych. Tylko w marcu liczba osób bez pracy w całym kraju przekroczyła milion siedemsetpięćdziesiąt tysięcy. A to nie koniec, bo ponad 400 firm już zadeklarowało, że będzie redukować zatrudnienie. Jak bardzo i czy są przedsiębiorcy, którzy chcą zatrudniać...

Staż w Kulczyk Holding, czy spędzenie dnia pracy z jednym z prezesów największych polskich firm - to marzenie wielu polskich studentów. Szansę na nowe doświadczenie i zdobycie wiedzy daje program "Kariera 2009". TVN CNBC Biznes jest patronem medialnym Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu. Co zrobić by skorzystać z szansy? W magazynie "Biznes Lunch" wiceprezesa Polskiej Rady Biznesu, prezesa Bakallandu Mariana Owerko pytał Marek Klapa.

Wielkie zagrożenie i wielkie pieniądze. 3 biliony dolarów - tyle, według szacunków Banku Światowego - kosztowałaby pandemia grypy. Obawa przed chorobą uderza w giełdy, rynki surowców a także waluty krajów wschodzących - w tym złotego. Jak może to wpłynąc na kondycję polskich firm i o tym, że informacje złe dla jednych mogą się okazać bardzo dobre dla innych.

Czas, który pozostał na złożenie rocznego zeznania podatkowego można już liczyć w godzinach. Tym, którzy jeszcze z fiskusem się nie rozliczyli stara się pomóc Twój Brat PIT. A dziś podpowiemy co zrobić jeżeli planujemy odliczyć ulgę odsetkową, ale nie znamy ceny gruntu, na którym wybudowane jest nasze mieszkanie. Co zrobić w takiej sytuacji?