Z kraju

Z kraju

Ceny ropy na światowych rynkach biją kolejne rekordy. Czy to spekulacja czy rzeczywisty brak surowca? Od odpowiedzi na to pytanie zależy to, czy możemy się spodziewać znaczącego spadku cen ropy. Niestety - wygląda na to, że tanio już było. Bo wydobywać więcej można - ale nie zawsze się to opłaca.

Na poczcie od dzisiaj drożej - o kilkanaście groszy. Ale - nawet płacąc więcej za przesyłkę nie możemy być pewni, że trafi ona do adresata w rozsądnym czasie. Kilka tygodni spóźnienia staje się w przypadku niektórych urzędów pocztowych normą. Powód - mimo podwyżek płac brakuje listonoszy i niektóre rejony kraju są obsługiwane raczej sporadycznie.

Pierwszy raz od 18 miesięcu na warszawskiej giełdzie zadebiutowała państwowa spółka. Tarnowskie Azoty nie miały jednak szczęścia, bo trafiły na okres słabej koniunktury i od początku były wyceniane poniżej ceny emisyjnej.

Zmiana na rynku telefonicznym w Polsce. Netia przejmuje spółkę Tele2. O tym, że szwedzki operator wystawi polską część firmy na sprzedaż mówiło się od dawna. Teraz wiadomo, kto kupi telekom, ale wciąż pojawia się wiele pytań dotyczących przyszłej strategii dla przejmowanej firmy. Dzięki transakcji Netia powiększy swoją bazę klientów o 700 tysięcy abonentów. Przy okazji pojawia się też pytanie o to, czy równie zadowoleni z całej operacji będą dotychczasowi abonenci Tele2.

Kliencie- masz rachunek, masz bezpłatny dostęp do wielu bankomatów w Polsce to możesz mieć problem... Kolejny raz okazuje się, że dokładnie trzeba czytać warunki umowy prowadzenia rachunków bankowych, by potem, w trakcie wymarzonego urlopu nie okazało się, że to co miało być za darmo kosztuje całkiem sporo..

Na Ukrainie inflacja w pełnym pędzie. Ceny podstawowych produktów spożywczych wzrosły już o połowę, tak samo jak paliwo. Nie rosną tylko pensje. W Kijowie miesięczne przychody potrafią wynosić równowartość 250 złotych.

Następne posiedzenie sejmu zdominuje dyskusja o drożyźnie, której domaga się opozycja. Na pewno będzie burzliwie - swój udział zapowiedział też prezes NBP Sławomir Skrzypek, oskarżany ostatnio przez ministra finansów o blokowanie podwyżek stóp procentowych, co - według Jacka Rostowskiego - doprowadziło do obecnej, wysokiej inflacji. Ale jednocześnie ekonomiści uspokajają - z poziomem cen w Polsce nie jest tak źle. To potwierdza najnowszy raport Eurostatu, chociaż jednocześnie wskazuje, że chociaż w Polsce żyje się lepiej - to w stosunku do innych krajów Unii wciąż jesteśmy na szarym końcu. 

Po wczorajszej decyzji Rady Polityki Pieniężnej złoty znowu się umocnił, co sprawiło, że euro stało się rekordowo tanie. To oczywiście zmartwienie dla eksporterów, którzy od miesięcy narzekają na niskie kursy obcych walut, za które sprzedają swoje produkty. Ale - z drugiej strony - eksport ciągle rośnie. Jaka jest granica opłacalności polskiego eksportu?

Rata kredytu o 200 złotych wyższa? Tak, jeśli stopy procentowe będą dalej rosły. Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny podniosła koszt kredytu w Polsce i chociaż ta podwyżka była przewidziana, i banki już ją wliczyły w swoje oprocentowanie - to przyszłość nie wygląda ciekawie. Jeśli spełnią się przepowiednie pesymistów dotyczące rosnących dalej cen towarów i usług - kredytobiorcy mogą za to drogo zapłacić

Kolejne podwyżki cen węgla, o które walczą polskie kopalnie, oznaczają kolejne podwyżki cen prądu dla odbiorców. Jeśli do tego dołożyć ograniczenie limitów emisji dwutlenku węgla - znacząco niższe od obecnych - to można się spodziewać wzrostu cen energii elektrycznej o więcej niż 20 procent. Czego jeszcze możemy się spodziewać w dziale energetycznym?

Okazuje się, że popularne ostatnio fundusze z ochroną kapitału nie do końca w 100% chronią powierzony im kapitał. Tym funduszom przyjrzała się Komisja Nadzoru Finansowego...

Wyjeżdżamy na wakacje np. za granicę. Cieszymy się słońcem i ciepłym morzem i... nagle okazuje się, że gubimy lub kradną nam pieniądze i karty... Co wtedy zrobić?

Mamy powody do zadowolenia. Stopa bezrobocia jest obecnie na najniższym poziomie od listopada 1998 roku, czyli od blisko 10 lat. Główny Urząd Statystyczny podał, że w maju bez pracy było milion 525 tysiące osób, co oznacza, że stopa bezrobocia spadła do zaledwie 10%. Maj był piątym z rzędu miesiącem spadku liczby bezrobotnych. Ale ten niski poziom bezrobocia oznacza już od jakiegoś czasu, że w Polsce brakuje rąk do pracy. Jak to zmienić?

W Polsce ma powstać autostrada przeznaczona wyłącznie dla ruchu rowerowego. Trasa ma liczyć dwa tysiące kilometrów, przebiegać przez teren od Kielc do Mazur. Jadąc tą autostradą, rowerzyści będą mogli zwiedzać zabytki oraz podziwiać widoki tak naturalne, jak i miejskie.

Ponad 30 procent - o tyle w ciągu roku wzrosły koszty ponoszone przez firmy transportowe. Największy w tym udział miał wzrost cen oleju napędowego, który jest teraz od kilku tygodni droższy niż benzyna. Głównie dlatego, że popyt na diesla znacząco rośnie. Czy można coś z tym zrobić? Poza interwencją u samych dystrybutorów - raczej niewiele...

Kilka dni temu informowaliśmy państwa o tym, że do produkcji trafia napędzana wodorem Honda. Tamten samochód nie jest jednak dobrym wyjściem dla wszystkich - bo jest bardzo drogi. Ratunkiem dla portfeli polskich kierowców może być samochód w pełni elektryczny, który już za dwa miesiące ma trafić do sprzedaży w naszym kraju. A gdyby się znalazły pieniądze - taki podobny pojazd moglibyśmy produkować także w kraju.

Nie więcej niż trzystu zamiast tysięcy protestujących - manifestacja wypadła więc blado - czyli jaki premier taka manifestacja można powiedzieć zwłaszcza po tym, co o rządzie Tuska napisał The Economist - najważniejszy na świecie tygodnik piszący o gospodarce i polityce. A napisał: Tusk ujmujący, ale mało zdecydowany i nie przetestowany przez żaden poważny kryzys. No to dzisiaj Donald Tusk doczekał się chyba pierwszego kryzysu - chociaż odpowiedź na zadane dzisiaj na ulicach Warszawy pytania na razie nie padła.

Podwyżka na chińskich stacjach paliw - nadzieja dla kierowców w Polsce? Niewykluczone, ze tak jeśli rzeczywiście podniesienie przez CHINY ustalanych przez państwom cen paliw przystopuje niebywały pęd Chińczyków i chińskiej gospodarki do konsumowania paliw. Zanim jednak niższy popyt w Chinach poczujemy dzięki niższemu popytowi mamy ogromny problem z droższym od benzyny olejem napędowym.

Reforma systemu emerytalnego zostanie zmieciona przez falę protestów? Jako pierwsi batalię o emerytury pomostowe rozpoczęli dziś kolejarze. Jutro pod kancelarią premiera chcą protestować m.in. nauczyciele i górnicy. A to dopiero początek. Związkowy zapowiadają bowiem, że jeżeli ministerstwo pracy nie zmieni ustawy o wcześniejszych emeryturach to fala protestów zamieni się w powódź strajków.

Kupić więcej, ale tańszych produktów czy może mniej - droższych, ale lepszej jakości. A może mniej i tańszych, bo wszystko jest co raz droższe. Takiego wyboru zdaniem CBOSU dokonuje ponad 60% Polaków. Te wyniki dziwą z kolei sprzedawców, bo według nich dalej kupujemy chętnie i dużo. Jaki jest więc zakupowy portret własny Polaków sprawdzał Marek Klapa