Z kraju

Z kraju

Dzieci zasiadły już w ławkach, a studenci mają jeszcze miesiąc wakacji - miesiąc na znalezienie mieszkania. Jednak gwałtownie rosnące ceny najmu zmuszają ich do odświeżenia podstaw ekonomii i rozwiązania zadania: wynająć czy może kupić mieszkanie?

Prezes największej polskiej spółki - PKN Orlen pożegna się ze stanowiskiem, nieoficjalnie dowiedziała się już wczoraj TVN CNBC Biznes. Rzecznik prasowy spółki zaprzecza, a sam prezes sprawę pozostawia bez komentarza.

Toyota sprzeda w 2009 roku, o siedem procent mniej samochodów, niż wcześniej zakładano. Japoński koncern zapowiedział w związku z tym obniżenie produkcji w Polsce i Wielkiej Brytanii. Rekordowe ceny ropy naftowej i spowolnienie gospodarcze wpływają na spadek globalnego popytu na auta, także tej marki

Jeśli prawdą jest, że pieniądze rządzą światem, to zadecydują też o tym, kto będzie rządził Ameryką. Według analityków notowania spółek indeksu Standard & Poor's przewidują kto wygra amerykańskie wybory prezydenckie. Historyczną prawidłowość tej zasady sprawdzała reporterka TVN CNBC, Karolina Hytrek.

Polska kolej stoi. Mimo, że do końca roku zostały tylko cztery miesiące, większość pieniędzy na jej unowocześnienie - nie została wykorzystana. Ministerstwo Infrastruktury ma jednak plan dla Polskich Kolei na najbliższych kilkanaście lat. Przedsiębiorcy tymczasem alarmują, że rząd nie radzi sobie z podstawowymi zadaniami zaplanowanym na ten rok.

Polski minister walczy z polskim przedsiębiorcami za pomocą swojej tajnej broni -chińskiej broni. Minister sportu uważa, że europejskie firmy stadiony chcą wybudować za drogo i ratunkiem dla finansów państwa i planów Euro 2012 będą firmy z państwa środka. I tymi słowami wywal wściekłość polskich przedsiębiorców

Były szyte na miarę, ale dzisiaj uwierają - mundurki szkolne - Przywrócony do łask za czasów Romana Giertycha obowiązek noszenia w szkołach specjalnych strojów - po wyjątkowo krótkim okresie zostaje zniesiony. Problem mają szkoły, które podpisały kilkuletnie umowy z dostawcami, ale jeszcze większy kłopot mają te firmy, które swoje plany na najbliższe lata oparły właśnie na mundurkowym biznesie

Rosja właśnie rozpoczęła grę, której zakończenie jest nie przewidywalne. Jeden ze scenariuszy zakłada puste rurociągi w kierunku krajów Unii Europejskiej. Czy wspólnota potrafiłaby poradzić sobie z zakręconym kurkiem na wschodzie? Czy w Rosji rzeczywiście polityczne animozje mogą wziąć górę nad ekonomicznym rachunkiem?

Router, urządzenie które pozwala rozprzestrzeniać drogą radiową dostęp do internetu. Kupując router możemy mieć dostęp do internetu w całym mieszkaniu.

Przyczyną awarii jest awaria - tak mniej więcej można podsumować tłumaczenie powodów zeszłotygodniowego odcięcia prądu dla połowy Warszawy. Rozwiązanie kłopotów to inwestycje a te będą kosztowały sporo - nas wszystkich. 

To się w głowie nie mieści - za ten sam towar w sklepach tej samej sieci handlowej, leżących w tym samym mieście płacimy nawet o 1000 złotych więcej. Jednym słowem wydatek na bilet autobusowy i wyprawa do innej dzielnicy może przynieść nawet tysiąc złotych oszczędności.

Z pięciuset milionów złotych wykorzystać tylko jeden - taką skutecznością wykazały się szpitale sięgając po pieniądze z podatku Religi. Tłumaczenie - podobno zbyt skomplikowane procedury. Ile jest w tym prawdy a ile zaniedbań?

60 miliardów złotych - tyle wynoszą niespłacone długi Polaków. Według innych badań, które dotyczą tylko długów konsumentów - zagrożone należności do 7 miliardów złotych. Niezależnie jednak od metody badań i ich wyników - te długi są olbrzymie a powodów ku nim mnóstwo - niespłacone rachunki, kredyty, mandaty czy podatki by wymienić tylko kilka. I możliwości poradzania sobie z tymi kłopotami też jest wiele, choć nie wszyscy o nich wiemy. Bo z każdym komu jesteśmy winni pieniądze możemy negocjować, aby zapłacić tańszym kosztem.

Prezes JW construction - jednej z największych firm developerskich w Polsce odchodzi ze stanowiska. Jerzego Zdrzałkę zastąpi, przynajmniej chwilowo, właściciel firmy - Józef Wojciechowski. I będzie musiał uporać się z problemami, z którymi zmaga się coraz więcej firm budowlano-mieszkaniowych, czyli ze spadającymi przychodami, mniejszymi zyskami i niesprzedanymi mieszkaniami. Co dalej z JW?

Zakończone Igrzyska Olimpijskie w Pekinie rozpoczynają odliczanie do kolejnych sportowych zmagań w Londynie, które zaplanowano na 2012 rok. Chociaż na wyspach nie brakuje entuzjastów olimpiady, organizacja największego na świecie wydarzenia sportowego jest sporym obciążeniem dla przechodzącej kłopoty brytyjskiej gospodarki.

Jak mają wyglądać certyfikaty energetyczne ciągle jeszcze nie wiadomo, wiadomo natomiast, ze w najbliższych miesiącach ceny nieruchomości nie powinny iść w górę. Co więcej - mieszkania mogą zacząć tanieć bo liczba potencjalnych kupujących nie rośnie, przybywa za to nowych nieruchomości. Czy to już czas na zakup własnego m?

Boże Narodzenie i sylwester pod palmą, albo na alpejskich stokach? Jeżeli tak to już ostatni moment by za taki wyjazd nie przepłacić. Polacy co raz częściej są mądrzy przed szkodą i z wyprzedaniem rezerwują zimowe wycieczki. Ile na takich wczesnych rezerwacjach wczasów można zaoszczędzić i czy faktycznie już teraz warto wybrać się do biura podróży?

Masz mieszkanie - możesz mieć problem. Jeżeli planujesz jego sprzedaż po nowym roku musisz mieć certyfikat energetyczny. Wymóg dotyczy nie tylko nowych mieszkań, ale także używanych. Problem w tym, że cały czas nie zostało sprecyzowane jak taki certyfikat miałby wyglądać. Co więcej - ustawa nie przewiduje żadnej konkretnej ceny dokumentu, tylko pozostawia to wolnemu rynkowi a to moze oznaczać, ze za certyfikat zapłacimy krocie.

Jeszcze niedawno fundusze inwestycyjne intensywnie promowały instrumenty oparte na inwestycjach w surowce. Ci, którzy się na nie skusili, dzisiaj mają kłopoty. W naszym materiale o ryzykach związanych z inwestowaniem w surowce.

Komisja Europejska chce, żeby dzieci w szkołach za darmo otrzymywały świeże owoce. Ten projekt może okazać się korzystny nie tylko dla najmłodszych uczniów, ale i rolników.