Z kraju

Z kraju

Polska może odetchnąć z ulgą - choć na razie nie będzie to oddech czystszym powietrzem - tak można podsumować wynik zakończonego w Brukseli unijnego szczytu. Nasz rząd uzyskał odroczenie do 2020 roku dla wdrażania przez Polskę pełnych płatności za prawa do emisji dwutlenku węgla. To oznacza, że powinniśmy uniknąć gwałtownych podwyżek cen prądu. A w dodatku nasz kraj dostanie wielomiliardowe unijne wsparcie na wdrażanie czystszej energii.

Już co najmniej 85 polskich firm padło ofiarą opcji walutowych. Straty przedsiębiorców wynoszą już ponad pół miliarda złotych. A ci co raz głośniej  mówią o konieczności interwencji Komisji Nadzoru Finansowego. KNF tymczasem umywa ręce. Kto zatem ponosi odpowiedzialność i dlaczego zamiast chronić opcje walutowe okazały się fatalaną opcją dla wielu firm.

Szwajacarska zjeżdżalnia dla stóp - stóp procentowych. Szwajacarski Bank centralny po raz kolejny pomógł... polskim kredytobiorcom. Bo decyzja o obniżeniu stóp sprawi, ze wskaźnik libor decydujący o oprocentowaniu naszych kredytów będzie niższy. Kiedy jednak faktycznie zapłacimy mniej i czy są szanse na to by rat kredytów były jeszcze niższe?

Świąteczny karp tańszy, ale tylko pozornie. Wypełnienie wigilijnej tradycji w tym roku może kosztować nas więcej niż chociażby rok temu. Oficjalnie hodowcy ryb o sezonowym wzroście cen nie mówią - mówią za to ile karp kosztować musi, aby jego sprzedaż mogła im się opłacać.

Zakup na miarę lidera. Bank PKO BP chce kupić AIG Bank Polska. O budowaniu potęgi w czasach kryzysu i wykorzystywaniu problemów innych a także o kolejnych zmianach na bankowej mapie Polski.

Podwyżek nie będzie - a przynajmniej podwyżek cen energii elektrycznej od pierwszego stycznia 2009 roku. Wszystko dlatego, że prezes Urzędu Regulacji energetyki nie rozpatrzy do 17 grudnia wniosków o nowe taryfy. Ostre spięcie na linii regulator - zakłady energetyczne cieszy konsumentów. Na razie, bo problemy energetyków mogą sprawić, że czekać nas będzie 20 stopień zasilania.

Kryzys najpierw więc odczują pracownicy małych firm - ale być może właśnie dla nich będzie on też okazją do zrobienia interesu życia. Bo często właśnie w czasie recesji powstawały największe firmy, które teraz oczywiście muszą sobie radzić z kolejnym kryzysem. O tym jak to robią, a także o szansach jakie przed biznesem stawia zwalniająca gospodarka dyskutowano podczas konferencji Kryzys czy Korekta, której patronuje TVN CNBC Biznes.

Jest zarys krótkoterminowego planu ratunkowego dla sektora motoryzacyjnego w USA. Kongres pozostawia rozstrzygnięcie o długoterminowym planie administracji Baracka Obamy, która przejmie władzę 20 stycznia. Aby plan mógł zostać wprowadzony w życie Demokraci muszą do niego przekonać część republikańskiej mniejszości.

19% polskich firm deklaruje, że będzie zatrudniać pracowników w I kwartale 2009 roku, tylko 7% myśli o zwalnianiu ludzi z pracy – wynika z publikowanego dziś raportu międzynarodowej firmy Manpower. Początek roku nie wygląda więc źle, ale - co będzie dalej. Bezrobocie wzrośnie, pensje nie będą już znacząco wyższe - czy jest się czego bać?

Do tej pory dwucyfrowy - teraz też wzrośnie, ale mniej niż 10 procent. I to dużo mniej. Jak prognozuje ministerstwo gospodarki eksport wzrośnie w przyszłym roku o 7 procent, a import o 7,3 procent. To pokazuje, jak kryzys gospodarczy wpływa na działalność polskich przedsiębiorstw. Tymczasem większość polskiego eksportu trafia na rynek Niemiecki, skąd dzisiaj napłynęły kolejne niepokojące dane.

Masz pieniądze w funduszach inwestycyjnych? Niestety, znów masz ich mniej. W listopadzie TFI traciły. Od dna odbiły się za to pieniądze na emeryturę gromadzone w OFE.

Przy telefonie spędza sporo czasu. Dowiaduje się jak najwięcej, bo informacja jest dzisiaj bezcenna. Andrzej Szyszkowski, prezes firmy transportowej spod Torunia chce dobrze wiedzieć, z kim prowadzi interesy.

To nie był dobry miesiąc dla funduszy inwestycyjnych. Co prawda do październikowego załamania było daleko, jednak odpływ aktywów trwa.

Czwartek upłynął pod znakiem obniżek stóp procentowych. Koszt kredytu zmniejszył Europejski Bank Centralny, Bank Anglii oraz banki centralne Szwecji, Danii i Nowej Zelandii. Chociaż skala obniżek często biła historyczne rekordy, według analityków, aby powstrzymać pogłębiającą się recesję konieczne są dalsze cięcia.

Piłka nożna na parkiecie. I nie chodzi tu o halowe rozgrywki w piłce nożnej, ale o giełdowy debiut Klubu Ruch Chorzów na rynku NewConnect. Piłka w grze i pytanie, czy to prawdziwy początek marszu sportowego biznesu po pieniądze inwestorów.

Wielkie przystrajanie sklepów i wielkie liczenie. Święta tuż tuż i jak co roku, na początku grudnia pojawia się pytanie o cenę tych świąt.

Minister finansów Jacek Rostowski przedstawił w środę w Sejmie poprawkę do projektu budżetu, która zakłada niższy niż wcześniej planowano wzrost PKB. Według rządu polska gospodarka będzie się rozwijała w przyszłym roku w tempie 3,7 procent a nie jak wcześniej prognozowano 4,8 procent. Szef resortu finansów powtórzył też że, jeśli okaże się, że gospodarka będzie dalej zwalniała - to kolejna nowelizacja już w trakcie roku budżetowego jest niewykluczona.

Sprzedać - nie sprzedać wynająć warto. Deweloperzy, którzy sami wykańczają mieszkania i zamiast pozbywać się ich po niższej cenie  - chcą je wynajmować. Podobną strategię przyjmują również osoby prywatne. Czy może to spowodować, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom na rynku nieruchomości wcale nie będzie taniej i ile trzeba będzie zapłacić wynajmując mieszkanie 

Niższe podatki - wyższa pensja - i to być może już w grudniu. Jeżeli grudniowe wynagrodzenie dostaniemy w styczniu. Przy takim rozwiązaniu do naszych portfeli może trafić znacznie więcej pieniędzy. Czy jednak takie rozwiązanie faktycznie jak korzystne i dla pracodowaców i dla pracowników a także czy wszyscy zainteresowani będą mogli z niego skorzystać?

Tylko jedna podwyżka w 2009 roku i to dziesięciokrotnie niższa niż wnioskowały firmy energetyczne. Cena energii elektrycznej wzrośnie od stycznia 2009 roku o 4 i pół procent. Szef Urzędu Regulacji Energetyki chce też nauczyć polaków oszczędzać - jak?