Z kraju

Z kraju

W przeddzień uruchomienia przez NBP trzytygodniowych pożyczek we frankach szwajcarskich banki deklarują małe zainteresowanie tą pomocą, twierdząc, że są za one zbyt drogie i przyszły zbyt późno.

Rozumiemy się nieco lepiej, ale pozostaliśmy przy swoich zdaniach - powiedział premier Donald Tusk po spotkaniu z przedstawicielami związków zawodowych w sprawie ustawy o emeryturach pomostowych. Związkowcy nie godzą się m.in. na pozbawienie uprawnień nauczycieli czy znacznej części pracowników kolei. Czy mosty na wspólnej drodze do pomostówek zostały spalone?

Był pośpiech, dużo dyskusji i w końcu przeszło. Zmiany w ustawie o bankowym funduszu gwarancyjnym, podnoszące kwotę gwarantowaną do 50 tysięcy euro trafiły na biurko prezydenta.... i - jak się okazuje - wciąż tam leżą. Prezydent ma czas na jej podpisanie do 24 listopada. Tymczasem większość krajów europejskich wprowadziła te zmiany dosłownie z dnia na dzień.

PKP INTERCITY przejmuje. Pasażerowie czekają na zmiany. Eksperci ostrzegają. To najkrótszy opis tego co wydarzy się po 1 grudnia. To właśnie wtedy wszystkie przewozy międzywojewódzkie, czyli głównie połączenia pospieszne zostaną wchłonięte przez PKP Intercity. Czy w związku z tą zmianą - zmienią się także ceny biletów i co może okazać się największym zagrożeniem?

Obligacje jak - świeże bułeczki. Sprzedają się na pniu. Wszystko dlatego, że w obecnych nerwowych czasach na rynkach finansowych zdaniem inwestorów to jeden z najbezpieczniejszych instrumentów. Czy faktycznie jest bezpieczny i rzeczywiście da się na nim zarobić?

Końcówka dzisiejszej sesji na warszawskiej giełdzie pod lupą Komisji Nadzoru Finansowego. Po koniec sesji indeks największych spółek WIG20 tracił już ponad 9 procent by dosłownie w ostatniej chwili, podczas fiksingu odrobić blisko połowę strat i ostatecznie zakończyć dzień na niespełna 5 procentowym minusie. O zaskakującej końcówce sesji zadecydowały zlecenia jednego domu maklerskiego.

Pewne są tylko - śmierć i podatki. A często podatki to śmierć dla zysków - zwłaszcza w Polsce. Nasz kraj jest jednym z najmniej przyjaznych krajów pod względem systemu podatkowego - dodatkowo jest gorzej niż było. Dlaczego i kiedy może się to zmienić, a fiskus przestanie wysysać pieniądze z naszych portfeli.

5 milionów złapanych złodziei z czego aż 1/3 to pracownicy. 17 miliardów euro - wydanych na ochronę przed kradzieżami -tak wygląda bilans sieci handlowych na całym świecie w ubiegłym roku. Jak wygląda sytuacja w Polsce i co najczęściej pada łupem złodziei?

Półtora procent wzrostu. Taką pesymistyczną wizję polskiej gospodarki w przyszłym roku mają analitycy banku JP Morgan, którzy obniżyli dzisiaj swoje prognozy dla krajów Europy centralnej i wschodniej. Świat broni się przed recesją tnąc stopy procentowe - tymczasem w Polsce są one wciąż na wysokim poziomie. Ale - wygląda na to, że już niedługo. Członkowie RPP coraz częściej mówią o konieczności obniżki stóp, ale to wcale nie musi spowodować spadku kosztów kredytu w Polsce

Czy to już cenowe dno? - pytają ci, którzy planują zakup mieszkania. Niestety - ceny na rynku nieruchomości są teraz równie nieprzewidywalne jak ceny na stacjach paliw. Kryzys odciska na nim swój ślad powodując, że deweloperzy obniżają ceny i kuszą promocjami, deklarując jednocześnie, że taniej już sprzedawać nie mogą. Tylko czy można im wierzyć?

General Motors na skraju bankructwa. Motoryzacyjny gigant poinformował, że kończą mu się zasoby gotówki i może mieć problemy z finansowaniem bieżącej działalności. Koncern ma nadzieję, że pomoże mu amerykański rząd. Prezydent-elekt Barack Obama zapewnia, że będzie starał się pomóc przemysłowi motoryzacyjnemu w USA. Skutki kłopotów koncernu-matki odczuwają też polskie zakłady, które coraz bardziej ograniczają produkcję.

Tanio - coraz taniej. Długoweekendowe wyjazdy dawno nie kosztowały tak niewiele - paliwa kosztują dziś średnio 4 zł za litr, a na tańszych stacjach nawet kilkanaście groszy mniej. To najniższe ceny od dwóch lat - problem w tym, że wobec znacznych wahań kursu złotego i niestabilnego rynku ropy - nikt nie chce dawać jednoznacznych prognoz cen na polskich stacjach. Na razie wiadomo jednak, że w najbliższym czasie drożej być nie powinno.

Tym razem znowu się udało. Samolot Centralwings wystartował, bo znaleźli się chętni, by kupić bilety na rejs. Nie byli to jednak klienci indywidualni, lecz agencje turystyczne. Bo Centralwings 7 października przestał być linia regularną. Także w przyszłym roku będzie jedynie przewoźnikiem do wynajęcia.

Czy to juz koniec ery opłacalnych kredytów we franku szwajcarskim? Według Komisji Nadzoru Finansowego coraz więcej banków ma problem z udzielaniem kredytów we franku, niektóre banki już wycofały tę usługę ze swojej oferty. Kredytom w szwajcarskiej walucie przyglądała się Karolina Hytrek.

Walka o kierowców i miliardy złotych w pełni. Firmy ubezpieczeniowe wytoczyły ciężkie działa i starają się zastrzelić konkurencję i ustrzelić nowych klientów. Na ile promocyjna salwa ubezpieczycieli jest faktycznie korzystna dla ubezpieczanych i czy ostatecznie nie okaże się strzałem w stopę?

Spowolnienie gospdarcze rozlewa się po świecie i uderza w realną gospodarkę. Na ostre hamowanie szykuje się też przemysł naftowy na świecie - bo spowolnienie do także mniejszy popyt na paliwa. Ale przedstawiciele naszych firm petrochemicznych oceniają, że są w stanie obronić się przed spowolnieniem. Większym zmartwieniem jest zapewnienie stabilnych dostaw ropy w kolejnych latach - zarówno pod względem źródeł jak i infrastruktury.

Substancje toksyczne, nawet w najmniejszych ilościach potrafią zatruć cały organizm. Podobnie toksyczne aktywa psują atmosfere w całym świecie finansów. Komisja Nadzoru finansowego sprawdza, która z polskich instytucji mogła oferować swoim klientom podobne produkty. Na razie jej działania okryte są zmową milczenia.

Ponad 55 procent straty w ciągu 16 miesięcy tak fatalny wynik stał się udziałem warszawskiego indeksu giełdowego. Podobne straty zanotowały w tym czasie fundusze inwestycyjne. Co powinni zrobić ci, którzy wykupili jednostki uczestnictwa i czy wyjście z inwestycji to dobre wyjście z sytuacji? A jeżeli wyjść to w co wejść by odrobić straty i co z tym wszystkim wspólnego ma totolotek?

Barack Obama w swoim pierwszym wystąpieniu po zwycięstwie przedstawił swój pomysł na opanowanie kryzysu. Jak powiedział trzeba ujarzmić nowe źródła energii, stworzyć miejsca pracy, wybudować nowe szkoły, zmierzyć się z nowymi zagrożeniami i odnowić sojusze. Nie powiedział jednak jak to zrobić. A czy te zapewnienia wystarcza by ratować  amerykańska gospodarkę, która wpływa na cały świat sprawdzał

Chociaż zaciągnięcie kredytu na zakup nieruchomości jest dziś znacznie trudniejsze niż jeszcze kilka miesięcy temu to pocieszeniem może być fakt, że wybudowanie domu staje się coraz tańsze. Ochłodzenie na rynku nieruchomości sprawia, że sprzedawcy materiałów budowlanych i wykonawcy inwestycji muszą obniżać ceny. To jednak nie koniec dobrych informacji dla kupujących. Już wkrótce tanieć mają także działki budowlane